Wtorek, 18 stycznia 2022

imieniny: Małgorzaty, Piotra, Liberty

RSS

9. FotoArtFestival

Start o godz. 19:00, trwa od 09 do 24 października wstęp wolny

9. FotoArtFestival odbędzie się w dniach 8 do 24 października. Festiwalowi nie przyświeca żaden temat wiodący, a zatem obejrzymy dokument, pejzaż, portret, reportaż i eksperyment. Zobaczymy kilka tysięcy wyjątkowych, oryginalnych fotografii, autorstwa wybitnych artystów z Europy, Ameryki i Azji. Wszystkie wystawy pokazywane są w Polsce po raz pierwszy!

Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

FotoArtFestival ukazuje różnorodność tematyczną i estetyczną fotografii. Zobaczymy zarówno fotografię tradycyjną, jak i nowoczesne media cyfrowe. 20 indywidualnych wystaw głównych artystów fotografików z 20 krajów świata, a także wiele wystaw towarzyszących zajmie największe sale wystawowe w miejskich galeriach sztuki i sale ekspozycyjne w instytucjach i placówkach kultury. w centrum miasta. Wszystkie można obejrzeć spacerując nieśpiesznie urokliwymi uliczkami Bielska-Białej.

Wystawy prezentowane będą m.in. w Muzeum Historycznym – Starej Fabryce, Galerii Bielskiej BWA, Galerii Fotografii B&B, Galerii Sfera, Książnicy Beskidzkiej, Regionalnym Ośrodku Kultury.

Najważniejsze wydarzenia skoncentrują się podczas pierwszego festiwalowego weekendu (9–10 października), czyli podczas słynnego już Maratonu Autorskiego. To wtedy będziemy mieli możliwość osobistego spotkania z gwiazdami fotografii światowej, a towarzyszyć im będą pokazy filmowe, wykłady, ciekawe prezentacje, warsztaty, książki, stoiska branżowe.

Podczas ceremonii otwarcia festiwalu w Teatrze Polskim (8 października, godz. 19.00) zaprezentowane będą prace i osoby wszystkich artystów przez prowadząca ceremonię Inez Baturo, dyrektor FotoArtFestivalu.

Widzowie oczekujący na ten niezwykle popularny i ceniony festiwal mają nadzieję, że święto fotografii, które co dwa lata przyciąga do Bielska-Białej wiele tysięcy miłośników i znawców fotografii z Polski i zagranicy, odbędzie się jak zwykle w realnej rzeczywistości, jako że najbardziej cenimy sobie osobiste spotkania na międzynarodowej arenie sztuki.

Większość artystów przyjeżdża do Polski po raz pierwszy, a każdy z nich to ciekawa, wyjątkowa osobowość. Artyści opowiedzą nam wiele o swojej twórczości i o fotografii w ogóle. Rozmawiamy nie tylko o sztuce, ale też o świecie i naszym w nim miejscu. Spotykamy wspaniałych ludzi z różnych kultur, a łączy nas fotografia.

FotoArtFestival widoczny jest także w przestrzeni miejskiej, w postaci licznych wystaw i prezentacji multimedialnych. Bardzo ciekawie zapowiada się również bogaty blok filmowy.

Pierwsza edycja FotoArtFestivalu odbyła się w 2005 roku. Indywidualny charakter nadali temu wydarzeniu cenieni w środowisku artyści fotograficy - Inez i Andrzej Baturowie – kuratorzy, prowadzący w Bielsku-Białej Galerię Fotografii B&B i założyciele Fundacji Centrum Fotografii.

Od siódmej edycji w 2017 roku, FotoArtFestival nosi imię Andrzeja Batury.

Organizatorami FotoArtFestivalu jest Fundacja Centrum Fotografii oraz Gmina Bielsko-Biała.

Patronat artystyczny nad festiwalem sprawuje Związek Polskich Artystów Fotografików oraz Stowarzyszenie Autorów ZAiKS.

Patronat honorowy objął Prezydent Miasta Bielska-Białej - Jarosław Klimaszewski.

Łączy nas fotografia oraz życzliwość do świata i ludzi.

Nasze hasło to – Slow Life. Festiwal o ludziach i dla ludzi.

/Materiały prasowe/