Sobota, 22 stycznia 2022

imieniny: Anastazego, Wincentego, Gaudentego

RSS

Wiceminister Janusz Cieszyński o SOR w Raciborzu. Gamowska jest już o rok spóźniona

29.10.2018 09:30 | 17 komentarzy | ma.w

W hotelu Racibor spotkali się na konferencji prasowej: zaproszony przez Dariusza Polowego wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński, radny elekt i kandydat na prezydenta miasta oraz radna powiatowa Katarzyna Dutkiewicz. Mówili o próbach pozyskiwania przez Szpital Rejonowy w Raciborzu dotacji ministerialnej na utworzenie SOR - szpitalnego oddziału ratunkowego. 

Wiceminister Janusz Cieszyński o SOR w Raciborzu. Gamowska jest już o rok spóźniona
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Materiał wideo:

Wiceminister wyjawił, że wniosek z Gamowskiej był jedynym odrzuconym z powodów formalnych na 94 rozpatrywane dofinansowania z resortu. Co więcej, nowy wniosek z Raciborza też ma niedociągnięcia i będzie procedowany dłużej. Według przedstawiciela rządu opóźnienia wynikające z formalnych błędów we wnioskach o SOR na Gamowskiej spowodowały ponad roczne opóźnienie w przekazaniu środków rządowych na inwestycję w Raciborzu. Szczegóły w materiale video.

Raciborski szpital stara się o SOR od października 2017 roku. - To dość przykra sytuacja, że z powodów formalnych musieliśmy odmówić dofinansowania wniosku szpitala rejonowego. Te sprawy nie dotyczyły zdrowia tylko były związane z kompletnością dokumentacji. Trzeba było niekompletny wniosek odrzucić  - przypomniał J. Cieszyński.

SOR na Gamowskiej wrócił jednak do gry wskutek starań środowiska raciborskiej prawicy (wiceminister wspomniał, że to m.in. efekt rozmów z D. Polowym, prowadzonych od około pół roku). Budowa oddziału ratunkowego jest rozpatrywana w trybie pozakonkursowym. Chodzi o dofinansowanie rzędu 8,5 mln zł - 85% wartości projektu, maksimum, które resort zdrowia może przekazać szpitalowi powiatowemu.

Wiceminister Cieszyński opowiedział, że drugi wniosek z Gamowskiej znowu zawiera braki formalne. - Są braki, ministwerstwo zwróci się do wnioskodawcy, mam nadzieję, że uda się je usunąć i środki do Raciborza trafią - podkreślił gość Polowego.

Według wiceministra sposób zarządzania projektami ma tu kluczowe znaczenie. Trzeba zadbać o formalności, zadbać o komplet dokumentów, zwłaszcza, że nie są to rzeczy nie do zdobycia - mówił na konferencji J. Cieszyński. Ministerstwo przyznało na tworzenie SOR-ów w Polsce 35 mln zł.

Pieniądze z ministerstwa są w zasięgu każdego kto potrafi zarządzać. Kto wie, że pozyskanie dotacji wymaga staranności. Gospodarskie, dobre zarządzanie chcemy wsród polskich szpitali promować, żeby one takie zewnętrzne środki mogły zdobywać - powiedział w Raciborzu Janusz Cieszyński wiceminister zdrowia.

Katarzyna Dutkiewicz komentuje sytuację z SOR.mp3
Dariusz Polowy o tym dlaczego zajął się sprawami szpitala.mp3

Ludzie:

Dariusz Polowy

Dariusz Polowy

Prezydent Raciborza

Katarzyna Dutkiewicz

Katarzyna Dutkiewicz

samorządowiec i polityk

Ryszard Rudnik

Ryszard Rudnik

Dyrektor Szpitala Rejonowego w Raciborzu