Sobota, 20 kwietnia 2024

imieniny: Agnieszki, Czesława, Amalii

RSS

Siódemka Nowin. Sabina Chroboczek-Wierzchowska odpowiada na 7 pytań o przyszłość Kuźni Raciborskiej

17.10.2018 12:30 | 3 komentarze | ma.w
Ostatnia aktualizacja: 17.10.2018 08:42

Kandydatka na burmistrza gminy Kuźnia Raciborska odpowiada na pytania o kanalizację, smog, kierunki rozwoju gospodarczego gminy, pilne inwestycje drogowe, modernizację OSP oraz oświatę. Te same pytania zadaliśmy burmistrzowi Pawłowi Masze, jednakże nie otrzymaliśmy na nie odpowiedzi. P. Macha skontaktował się z nami w czwartek 18 października. Przekazał nam, że aktualnie przebywa na urlopie, a nasze pytania do niego nie dotarły. Zapowiedział, że odniesie się do poruszonych przez nas kwestii w formie oświadczenia.

Siódemka Nowin. Sabina Chroboczek-Wierzchowska odpowiada na 7 pytań o przyszłość Kuźni Raciborskiej
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

1. Kwestia skanalizowania gminy – jak sprawić by wieś znalazła się w XXI wieku? Do dziś opróżniane są szamba, a unijne przepisy są coraz bardziej restrykcyjne dla gmin, które nie mają uregulowanej gospodarki kanalizacyjnej. Kiedy i w jaki sposób gmina zostanie skanalizowana?

Sabina Chroboczek-Wierzchowska: Do końca 2019 r. skanalizowana będzie cała Kuźnia Raciborska. Kontynuowana będzie kanalizacja Rud oraz budowa kanalizacji w Rudzie Kozielskiej, według istniejących koncepcji. Gotowy jest projekt skanalizowania Jankowic z budową lokalnej oczyszczalni. Zlecono wykonanie map do celów projektowych dla Budzisk, z doprowadzeniem ścieków do Kuźni Raciborskiej. Zostanie zlecone wykonanie map dla Siedlisk i przysiółka Biały Dwór oraz zaprojektowanie sieci kanalizacyjnej dla Turza wraz z przygotowaniem porozumienia z gminą Nędza, aby skierować ścieki z Turza do Ciechowic. Położono już w gminie ponad 30 km sieci, przyłączono ponad 650 gospodarstw. Zakończenie skanalizowania całej gminy zależy od możliwości aplikowania o środki zewnętrzne.

2. Problem smogu nasilający się w okresie grzewczym – jakie działania może Pana/Pani zdaniem podjąć gmina na swoim obszarze, poza promowaniem rządowego programu „Czyste powietrze”? Co Pani/Pan sądzi o najnowszym pomyśle z Raciborza: strefa bez węgla w piecach, wdrażanym stopniowo przez samorząd?

Sabina Chroboczek-Wierzchowska: Gmina podjęła szereg działań mających na celu przeciwdziałanie smogowi. Do sieci ciepłowniczej zostały podłączone budynek szkoły i przedszkola w Kuźni Raciborskiej. Zamierzam prowadzić rozmowy z PEC na temat możliwości jej rozbudowy i dokonania nowych podłączeń, planowana jest także magistrala gazowa. Od 2016 r. uruchomiony został Program Ograniczenia Niskiej Emisji, który dofinansowuje wymianę pieców węglowych z którego skorzystało już 117 gospodarstw. Czekamy na rozstrzygnięcia dwóch projektów, jeden obejmuje dofinansowanie wykorzystanie przez mieszkańców odnawialnych źródeł energii, drugi dotyczy rewitalizacji i termomodernizacji budynków gminnych na kwotę: 3,5 mln zł. Strefy bez węgla są możliwe, pozostaje pytanie o koszty ponoszone przez mieszkańców.

3. Wieś chwaląca się nową fabryką czy też wieś sielska – anielska – do czego Pani/Pana zdaniem ma dążyć gmina: do modelu pietrowickiego gdzie nowy, wielki inwestor zmienia wiejską okolicę w park przemysłowy czy do takiego, który zapewnia spokój mieszkańcom, którzy znaleźli w pozamiejskiej okolicy miejsce wypoczynku po pracy, do której dojeżdżają w miastach?

Sabina Chroboczek-Wierzchowska: Po 1: gałęzi przemysłu mamy tak wiele, że nie każdy zakład ma produkcję mocno ingerującą w środowisko i uciążliwą dla otoczenia. Po 2.: przy dzisiejszych rygorach technologicznych i ochrony środowiska, a także obwarowaniach przyjmowanych w planach zagospodarowania przestrzennego, zabezpiecza się walory krajobrazowe miejsca i chroni środowisko naturalne, po 3.: jeżeli zakład zlokalizowany jest w akceptowalnej przez mieszkańców odległości od zabudowy, a z produkcją nie jest związana emisja dymów, hałasu, uciążliwych zapachów czy też uciążliwy transport, to można rozważać lokalizację zakładu przemysłowego na wsi. Atrakcyjne miejsca pracy i rozwijające się na terenie gminy nowe firmy są bardzo ważne, jednak dla mnie w pierwszej kolejności najważniejsze jest p.w. dobro mieszkańców.

4. Proszę wymienić trzy najpilniejsze inwestycje drogowe, których potrzebuje Państwa gmina w ciągu najbliższych 5 lat. Jaki jest pomysł na ich sfinansowanie?

Sabina Chroboczek-Wierzchowska: 1. Dokończenie remontu drogi wojewódzkiej DW425 na odcinku Kuźnia Raciborska – Rudy oraz Kuźnia Raciborska – Solarnia oraz budowa chodników przy drodze wojewódzkiej DW919 w miejscowości Jankowice oraz w Rudach na Kolonii Renerowskiej. Finansowanie przez właściciela drogi: samorząd województwa śląskiego.

2. Remont drogi i chodnika ul. Słowackiego, ul. Krzyżowa w Kuźni Raciborskiej oraz ul. Cysterska w Rudach. Aplikowanie o środki w Programie rozwoju gminnej i powiatowej infrastruktury drogowej.

3. Obwodnica Rud. Jej przebieg jest wyznaczony w dokumentach planistycznych. Realizacja możliwa tylko przy wsparciu finansowym z programów ogłaszanych w ramach środków unijnych lub krajowych: rządowych, samorządowych.

5. Jak można unowocześnić jednostki OSP z obszaru gminy – które i czym (chodzi nam o szanse na nowe lub nowsze wozy bojowe)?

Sabina Chroboczek-Wierzchowska: Jednostki OSP w gminie Kuźnia Raciborska zostały doposażone w nowsze wozy bojowe: dla Rudy Kozielskiej – steyr (1999), dla Jankowic – star (2006), dla Budzisk – star (1989/karosacja 2007) oraz w nowe wozy bojowe: Siedliska - Mercedes (2012), Kuźnia Raciborska – mercedes (2018). Na wymianę samochodów pożarniczych oczekuje OSP Turze oraz OSP Rudy (przekazanie wozu z PSP nastąpi jeszcze w tym roku). Po nawałnicy zakupiono także agregaty prądotwórcze. Pozyskano sprzęt do ratownictwa technicznego z Funduszu Sprawiedliwości, wysokowydajne pompy z ŚUMiUW, wyposażenie podstawowe strażaków i sprzęt z Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego, MSWiA oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska. Szczególną wagę przywiązuję do szkoleń i środków ochrony osobistej, aby nasi ochotnicy byli bezpieczni w akcji.

6. Aktualna sieć oświatowa w gminie – czy Pani/Pan widzi potrzebę zmian w niej, wprowadzenia oszczędności? Jeśli tak, to w jaki sposób i gdzie?

Sabina Chroboczek-Wierzchowska: Gmina posiada optymalną sieć placówek oświatowych: szkołę podstawową i przedszkole w Rudach dla wschodniej części Gminy, tzn. Rud, Rudy Kozielskiej i Jankowic, w Kuźni Raciborskiej: szkołę podstawową – obwód szkolny: Kuźnia Raciborska, Siedliska, Turze, Budziska i Ruda oraz dwa przedszkola. W Turzu istnieje zamiejscowy oddział przedszkola z Kuźni Raciborskiej. Rozbudowy natomiast wymaga przedszkole w Rudach. W Budziskach od 2008 r. istnieje społeczne przedszkole i społeczna szkoła podstawowa, prowadzone przez stowarzyszenie. Obecna sieć placówek oświatowych jest rozwiązaniem wypracowanym i akceptowanym przez mieszkańców i rodziców. Moim zdaniem Gmina nie powinna szukać oszczędności w oświacie kosztem ograniczenia wsparcia edukacyjnego dzieci i pogorszenia warunków nauczania.

7. Proszę wymienić jeden ważny dla gminy problem – spoza wymienionego przez nas zakresu. W jaki sposób chce go Pani/Pan rozwiązać?

Sabina Chroboczek-Wierzchowska: Problemem, który dotyka każdego mieszkańca jest gospodarka odpadami. W tym roku znacznie wzrosły opłaty marszałkowskie oraz ceny na wysypiskach, a co za tym idzie wzrosły dość drastycznie opłaty za śmieci dla każdego mieszkańca. Wobec kolejnych podwyżek w RIPOK-ach i grożących nam karach za niedotrzymanie poziomu selektywnej zbiórki odpadów, ważna jest dyscyplina w segregacji. Tylko to uchroni nas przed znacznymi podwyżkami opłat. Na osiedlu zostaną wybudowane nowe, monitorowane i zamykane śmietniki i „przypisane” do konkretnych wspólnot mieszkaniowych. Konieczna będzie bieżąca analiza kosztów i ilości wytwarzanych odpadów. Musi powstać nowy regulamin utrzymania czystości i porządku w gminie, oraz harmonogram odbioru śmieci dostosowany do potrzeb i wymagań mieszkańców.

Ludzie:

Paweł Macha

Paweł Macha

Burmistrz Kuźni Raciborskiej.