środa, 22 września 2021

imieniny: Maurycego, Tomasza, Joachima

RSS

Kandydat na prezydenta zbiera na kampanię wyborczą. Mieszkańcy wpłacają?

03.10.2018 07:05 | 54 komentarze | mak

Ciekawostka na wodzisławskim gruncie samorządowym. W internecie trwa publiczna zbiórka pieniędzy na kampanię wyborczą Kacpra Biernackiego - kandydata na prezydenta Wodzisławia Śląskiego. Środki zbierane są również na rzecz komitetu, z którego Biernacki startuje - Wodzisław 2.0. Czy ludzie są chętni do tego, by przekazywać pieniądze na taki cel?

Kandydat na prezydenta zbiera na kampanię wyborczą. Mieszkańcy wpłacają?
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Zbiórka funduszy na kampanię wyborczą - spektakularne dokonania mają na tym polu Amerykanie. Niedawno ogólnopolskie media informowały, że chociaż następne wybory prezydenckie w USA odbędą się dopiero w listopadzie 2020 roku, czyli za 25 miesięcy, to prezydent Donald Trump zebrał już na swoją kampanię wyborczą ponad 88 mln - tak wynika z dokumentów złożonych w Federalnym Komitecie Wyborczym.

Zbiórka

Również na wodzisławskim gruncie jedno z ugrupowań zdecydowało się na zbiórkę środków na kampanię wyborczą. "Zbiórka funduszy na kampanię Kacpra Biernackiego i Komitetu Wyborczego Wodzisław 2.0" - pod takim hasłem prowadzona jest akcja. Do tej pory zainteresowani wpłacili 4 190 zł. Jest to 41,90 proc. zakładanej kwoty, bo celem dla ugrupowania jest zebranie 10 tys. zł. - Działamy ze wsparciem dziesiątek ochotników – wodzisławian, którzy chcą zmian w mieście. Kodeks ogranicza jednak zakres pomocy, ponieważ za wszystko, poza rozpowszechnianiem plakatów i ulotek wyborczych oraz pomocą w pracach biurowych, musimy płacić. Nie możemy tego robić na zasadzie wolontariatu. Działania możemy finansować tylko z dobrowolnych wpłat od wyborców - czytamy na stronie internetowej stowarzyszenia Wodzisław 2.0.

Angażowanie mieszkańców

W tej sytuacji postanowiliśmy zapytać Kacpra Biernackiego, kandydata na prezydenta Wodzisławia Śląskiego, dlaczego jego ugrupowanie zdecydowało się na taką formę zbiórki środków? - Jak już wielokrotnie podkreślałem, jednym z moich głównych celów jest budowa społeczeństwa obywatelskiego, dlatego wykorzystuję każdą możliwość, aby angażować mieszkańców - odpowiada Biernacki. - Dodatkowo jest to dla mnie potwierdzenie, że mam szerszy mandat społeczny na to, aby startować jako kandydat - dodaje.

Kacper Biernacki odnosi się też do samych zasad finansowania kampanii wyborczych. - Finansowanie przynajmniej dwóch komitetów w Wodzisławiu Śląskim odbywa się z publicznych pieniędzy - pieniędzy pobieranych od nas w postaci podatków, które trafiają do kandydatów i które oni mogą spożytkować bez względu na to, czy ludzie, którzy partycypowali w składce (w podatkach) popierają ich, czy nie. W naszym przypadku obywatel ma wolność - wykorzystamy jedynie środki tych, którzy nas wspierają, a nie środki przyznane odgórnie - puentuje.

Różne opinie

W portalu społecznościowym, gdzie pojawiły się ogłoszenia o zbiórce komitetu Wodzisław 2.0, można znaleźć zarówno pochlebne reakcje ("Powodzenia. Oby Wodzisław odważył się na zmiany", "Powodzenia młodzi i ambitni, przegońcie sitwę"), jak i głosy krytyki ("Ja mam wrażenie, że kampania zakończyła się zanim została rozpoczęta. Podczas gdy wy drukujecie mało atrakcyjne graficznie plakaty na zwykłych kartach A3 w technologii atramentowej, Mietek /Mieczysław Kieca - przyp. red./ wiesza bilbordy ze swoim wizerunkiem. Podczas gdy wy wklejacie mało czytelne grafiki pt. "Czwórka Biernackiego", Mietek udostępnia estetyczną prezentację z konkretami. To wszystko ma znaczenie")

Ludzie:

Kacper Biernacki

Kacper Biernacki

Kandydat na urząd prezydenta miasta Wodzisław Śląski w wyborach samorządowych w 2018 r.