Czwartek, 24 czerwca 2021

imieniny: Jana, Danuty, Janiny

RSS

Wybory prezydenckie: do panów dołączyły panie

28.08.2018 19:00 | 2 komentarze | ma.w

Anna Ronin i Ludmiła Nowacka powalczą o fotel prezydenta Raciborza w jesiennych wyborach samorządowych, które zaplanowano 21 października. To realny scenariusz. Tym samym znane z samorżądu panie weszły do stawki tworzonej już oficjalnie przez: Dariusza Polowego, Roberta Myśliwego i Mirosława Lenka.

Wybory prezydenckie: do panów dołączyły panie
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Ronin i Nowacka pojawiały się już w doniesieniach medialnych jako potencjalne kandydatki. Pierwsza potwierdziła nam w ubiegłym tygodniu, że założy komitet wyborczy i wystartuje po raz drugi jako kandydatka na prezydentkę Raciborza. – Nie chodzi tu o to by się pokazać, ale dać mieszkańcom możliwość zmiany obecnego układu władzy – powiedziała nam Ronin. Radna reprezentująca w samorządzie Mniejszość Niemiecką i sympatyzująca z RSS Nasze Miasto, aktualnie wciąż walczy w sądzie by uznano jej tezy o zwolnieniu jej z pracy dziennikarskiej za działalność polityczną. Policja przesłuchała w ubiegłym tygodniu Martina Lippę i Bernarda Świerczka z DFK zatrudniającego wcześniej Ronin, w sprawie rzekomego poświadczenia przez nich nieprawdy we wniosku do rady miasta. Sprawa jest w toku, ma jeszcze wrócić na wokandę.

Ludmiła Nowacka kierująca ZSOMS, a wcześniej raciborską kulturą i oświatą z pozycji wiceprezydent Raciborza, założyła stowarzyszenie „Łączy nas Racibórz” i z jego ramienia zamierza startować w rywalizacji wyborczej. W ubiegły czwartek nie chciała jeszcze niczego potwierdzić oficjalnie, ale przyznała, że ma mnóstwo pomysłów dla miasta i chce je realizować w samorządzie.

Mirosław Lenk założył sobie, że przed ogłoszeniem terminu wyborów nie będzie prowadził kampanii wyborczej i dopiero pod koniec sierpnia pojawił się w Gazecie Wyborczej w obszernym wywiadzie niepozbawionym wątków z jego planami na przyszłość (materiał jest sponsorowany, opłacony przez magistrat). Robert Myśliwy publikował już wcześniej swoje płatne teksty w raciborskich mediach (m.in. po to by odciąć się od skojarzeń, że jest kandydatem związanym z obozem Lenka czy Wojnara), a Dariusz Polowy szykuje się do organizacji spotkań dla mieszkańców poświęconych walce ze smogiem i kampanii programu rządowego „Czyste powietrze”. Ministerstwo środowiska odpowiedziało nam na pytanie w jakim charakterze Polowy gościł na salonach resortu w towarzystwie ministra Henryka Kowalczyka. Nazwało kandydata z poparciem PiS–u „osobą zaangażowaną w kwestie ochrony środowiska, zainteresowaną propagowaniem wiedzy o programie wśród lokalnych społeczności” i „liderem opinii”.

Dotąd nie wyjawił swych planów wyborczych Michał Fita, wymieniany w gronie polityków z szansami w rywalizacji o prezydenturę. Pytany o to, stale tylko uśmiecha się szeroko lub ucieka od odpowiedzi. Skomentował jedynie plany Anny Ronin mówiąc, że zaskoczyła go swym zamiarem kandydowania. Podobnie w jej start nie chciał uwierzyć Robert Myśliwy. Wiemy, że Fita pracuje nad zebraniem ludzi do komitetu wyborczego, o czym sam mówi, że „ciężko o ludzi do tej pracy”.

(ma.w)

Ludzie:

Anna Ronin

Anna Ronin

Radna Miasta Racibórz

Dariusz Polowy

Dariusz Polowy

Prezydent Raciborza

Ludmiła Nowacka

Ludmiła Nowacka

dyrektor ZSOMS w Raciborzu, radna miasta Racibórz, była zastępca prezydenta miasta Racibórz.

Michał Fita

Michał Fita

Były wiceprezydent Raciborza

Mirosław Lenk

Mirosław Lenk

Radny Miasta Racibórz, były prezydent.

Robert Myśliwy

Robert Myśliwy

Kierownik Powiatowego Centrum Sportu w Raciborzu