Wtorek, 26 października 2021

imieniny: Ewarysta, Łucjana, Dymitriusza

RSS

Racibórz pięknieje w oczach. Zamiar czy przypadek? [ZDJĘCIA]

11.10.2014 10:18 | 1 komentarz | ma.w, ż

Od centrum po dzielnice ekipy budowlane uwijają się jak pszczoły w ulu. Bywa, że jednego dnia prezydent otwiera dwie nowe inwestycje miejskie. Czy to przedwyborcza kiełbasa czy sumiennie realizowany plan budżetowy? – Chcę by Racibórz miał się czym chwalić – przekonuje Mirosław Lenk. Jego kontrkandydat do fotela prezydenta miasta Dawid Wacławczyk uważa, że to „igrzyska, fajerwerki i marketing polityczny”. Zobacz czym samorząd kończy kadencję i ile kosztuje to podatników.

Racibórz pięknieje w oczach. Zamiar czy przypadek? [ZDJĘCIA]
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Kumulacja inwestycji jaka nastąpiła w ostatnich tygodniach zadowoli najbardziej wybrednych. Place zabaw, ścieżki rowerowe, parkingi, drogi, a nawet przystań nad Odrą – od wyliczania kręci się w głowie. Widać, że władza się stara. Co na to jej polityczni konkurenci?


– Staliśmy się dziurą. Tylko szkoły i sklepy a pracy dla młodych brak – takie zarzuty pod adresem władzy kierują mieszkańcy przychodzący na spotkania z prezydentem Lenkiem, których ten odbył 10 w tym roku (tzw. dzielnicowych, bo ponadto spotkał się z grupą ponad 100 emerytów koła Centrum). Ale poza uwagami o rynku pracy przewija się wątek, że miasto pięknieje w oczach. Na filmie reklamowym, który prezydent zamówił w kablówce (koszt 12,5 tys. zł) Racibórz „wygląda przepięknie” jak mówią ci sami co narzekają na dominację w nim placówek oświatowych i marketów.

Mirosław Lenk, prezydent z poparcia PO, przekonuje na każdym ze spotkań, że raciborzanie muszą nauczyć się cieszyć pięknem swojego miasta i przyłączyć do optymizmu jakim tryska władza samorządowa. Bo katalog inwestycji jakie realizuje się w ostatnich tygodniach przed wyborami jest przebogaty. Co nie zmieściło się w planie budżetowym na 2014 rok to doszło do niego w ostatnich miesiącach. Dzięki temu wyremontowana zostanie ul. Pomnikowa od lat ciesząca się złą sławą ze względu na fatalny stan nawierzchni. – 6 lat prosiłem o naprawę chodnika na Mickiewicza. Gdyby nie wybory pewnie znów bym się nie doczekał – grzmiał ostatnio w urzędzie stały uczestnik prezydenckich spotkań Edward Szczygielski.

Kontrkandydat Lenka w wyborach prezydenckich Dawid Wacławczyk (z poparcia PiS) nie zostawia suchej nitki na obfitym wysypie remontów i inwestycji firmowanych przez magistrat. – To żenujące ale i charakterystyczne dla obecnej ekipy. Tak było przed poprzednimi wyborami i nie jest niespodzianką, ze dzieje się tak teraz. Za pieniądze podatników robi się w ten sposób kampanię wyborczą – oznajmia Wacławczyk. I wypomina rządzącym, że tłumaczenia o finalizacji w ostatnim roku wieloletnich zadań przyjętych na początku kadencji świadczą o ich krótkowzroczności, bo miasto rozwija się w dłuższym okresie niż w cztery lata. – Jestem przeciwnikiem takich rozwiązań. Planowanie powinno być dalekowzroczne, na dekadę albo dwie do przodu. W innym przypadku rządzącym nie chodzi o interes miasta tylko o utrzymanie się u władzy – dodaje kandydat na włodarza miasta.

Gdyby scenariusz wielkiego upiększania miasta przed 16 listopada (data wyborów) realizowany był 4 lata temu to ekipie prezydenta faktycznie można byłoby wprost zarzucać, że robi to tylko z myślą o wyborach. Zadania realizowane w tym roku to jednak postulaty z poprzednich wizyt w dzielnicach, z których Lenk stara się wywiązać. Jak żaden inny prezydent Raciborza odbył je 3 razy pod rząd i ma coraz mniej notatek po stronie niezrealizowanych obietnic. Coraz częściej też zauważa głośno, że mieszkańcy skupiają się na walorach estetycznych miasta i poprawie jakości życia w nim. Podąża zatem w tym kierunku, bo raciborzanie ze spotkań to najaktywniejsi wyborcy, a czas rozliczeń właśnie się zbliża.

Mariusz Weidner


Lista najbardziej rozpoznawalnych tegorocznych inwestycji miejskich

 • Budowa przystani wodnej ze sceną. Koszt: 2 934 325 zł
 • Termomodernizacja obiektów Szkoły Podstawowej nr 1 w Raciborzu i Gimnazjum Nr 2. Koszt: 2 845 000 zł
 • Przebudowa ul. Mariańskiej w Raciborzu. Koszt: 2 553 609 zł
 • Przebudowa ul. Nowej wraz ze schodami zewnętrznymi i chodnikiem przed budynkiem nr 1a-5. Koszt: 799 000 zł
 • Budowa parkingu ogólnodostępnego przy ul. Wileńskiej. Koszt: 316 000 zł
 • Remont ul. Częstochowskiej. Koszt: 282 900 zł
 • Zagospodarowanie terenu i ogrodzenie Żłobka w Raciborzu przy ul. Słonecznej 9. Koszt: 254 000 zł
 • Remont chodnika od ul. Nowej do ul. Zborowej. Koszt: 250 000 zł
 • Budowa miejsc postojowych na ul. Książęcej. Koszt: 222 856 zł
 • Budowa ścianki wspinaczkowej w Sali gimnastycznej LKS „Studzienna”. Koszt: 135 000 zł
 • Budowa w parku Roth i na skwerze przy ul. Warszawskiej dwóch ogólnodostępnych siłowni. Koszt: 58 300 z
 • Budowa chodnika wraz ze schodami łączącego ul. Kapuścika z trasą rowerową na wałach. Koszt: 43 665 zł

 Ludzie:

Dawid Wacławczyk

Dawid Wacławczyk

Wiceprezydent Raciborza

Mirosław Lenk

Mirosław Lenk

Radny Miasta Racibórz, były prezydent.