Wtorek, 16 kwietnia 2024

imieniny: Bernadetty, Cecyliana, Kseni

RSS

Metropolitalny odpust w Rudach wraca na dziedziniec dawnego opactwa

14.07.2021 13:04 | 0 komentarzy | mad

Tradycyjnie w Rudach (gm. Kuźnia Raciborska), w uroczystość Wniebowzięcia NMP odbędzie się metropolitalny odpust. - Po raz 10., niemal jubileuszowy, gorąco zapraszam do udziału - zachęca bp gliwicki Jan Kopiec.

Metropolitalny odpust w Rudach wraca na dziedziniec dawnego opactwa
W tym roku, o ile nie zmienią się obostrzenia, główna uroczystość zostanie odprawiona na dziedzińcu opactwa. To więc powrót do tradycji sprzed pandemii koronawirusa. Wyjątkiem były zeszłoroczne obchody, kiedy uroczystą eucharystię odprawiono wewnątrz rudzkiej bazyliki (na zdjęciu uroczystości z 2019 roku, fot. arch. Nowiny.pl).
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Uroczystą eucharystię zaplanowano na niedzielę 15 sierpnia. Będzie sprawowana – o ile, jak zaznacza biskup Kopiec, pozwolą na to obostrzenia pandemiczne – na dziecińcu dawnego opactwa cysterskiego w Rudach. Mszy przewodniczyć będzie biskup Jan Wieczorek. Słowo Boże wygłosi arcybiskup metropolita Wiktor Skworc. Po południu, o godzinie 15.00 w bazylice rudzkiej tradycyjnie odprawione zostaną świąteczne nieszpory pod przewodnictwem ordynariusza gliwickiego, z homilią biskupa Andrzeja Iwaneckiego.

Biskup Jan Kopiec o uroczystościach w Rudach pisze, że to "spuścizna wielkiego i głębokiego kultu tajemnicy Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, pielęgnowanego w sięgającym średniowiecza zakonie cysterskim, który od 1258 r. miał swoje opactwo w Rudach".

- Wielowiekowej posłudze tych zakonników zawdzięczamy włączenie nas w powszechne oddziaływanie Kościoła Świętego, w którym żarliwa wiara w spełnianą przez Maryję opiekę nad dziełem Jej Syna, a naszego Zbawiciela - Jezusa Chrystusa, stanowiła fundament zawierzenia ludzkich losów woli Najwyższego Pana i Stwórcy. Ufając tej niezawodnej opiece, okazywanej na wiele sposobów w ciągu długich dziejów Kościoła, odnawiajmy w tym pięknym, świątecznym dniu, naszą niezachwianą więź z łaską Bożą, wypraszaną nam przez pokorne trwanie Maryi przy nas - pisze ordynariusz.

Zwyczajowo uroczyste obchody są jednocześnie okazją do świętowania jubileuszy biskupów metropolii. W tym roku przypada 40. rocznica sakry biskupiej wcześniej pomocniczego biskupa opolskiego, a po utworzeniu diecezji gliwickiej jej pierwszego ordynariusza, obecnie biskupa seniora Jana Wieczorka. Z kolei pomocniczy biskup gliwicki Andrzej Iwanecki obchodzić będzie 35. rocznicę przyjęcia święceń kapłańskich.