Sobota, 23 listopada 2024

imieniny: Adeli, Klemensa, Orestesa

RSS

Prezes Kompanii: Inwestujmy w takie kopalnie jak Marcel

20.05.2014 12:40 | 19 komentarzy | acz

Do 2012 roku byłem prezesem najlepszej spółki węglowej  w kraju, LW Bogdanka, a teraz jestem szefem  najgorszej z nich – powiedział 9 maja podczas  panelu dyskusyjnego w trakcie Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach Mirosław Taras, prezes Zarządu Kompanii Węglowej. – Mam jednak nadzieje, że ostatni będą pierwszymi. Wierzę w sukces.

Prezes Kompanii: Inwestujmy w takie kopalnie jak Marcel
Mirosław Taras, prezes zarządu KW S.A.
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

–  Problematyka związana z górnictwem była głównym tematem Kongresu, ale też waga spraw wykracza poza region śląski. Znalazło to wyraz podczas inauguracyjnego wystąpienia premiera Donalda Tuska – podkreślił Wojciech Kuśpik prezes PTWP, inicjator Europejskiego Kongresu Gospodarczego. I zadał uczestnikom dyskusji szereg pytań: czy elektrownie w Polsce będą spalać rodzimy węgiel, co trzeba zrobić, by polskie górnictwo było konkurencyjne, jak uzdrowić Kompanię Węglową i czy polscy przedsiębiorcy górniczy nauczą się funkcjonować na konkurencyjnym rynku węgla?

Prezes Taras odnosząc się do tych pytań zauważył , że nie wszystko zależy od górniczych menedżerów, ale też od polityki państwa.

– Pierwsze zadanie,  to precyzyjne określenie zapotrzebowania polskiej gospodarki na węgiel – powiedział prezes Taras. – W polityce energetycznej państwa winna być określona wielkość węgla w tzw. miksie energetycznym. Bez tej wiedzy trudno planować drogie i czasochłonne inwestycje w górnictwie. Długookresowa polityka energetyczna rządu pozwoli określić zdolności wydobywcze, a tym samym konkurencyjność kopalń.

Prezes Taras przedstawił trzy podstawowe warunki mające wpływ na funkcjonowanie górnictwa.  Pierwszy dotyczy szeroko rozumianego bezpieczeństwa, w tym także energetycznego kraju. Drugi to koszty eksploatacji. Ostatni związany jest z wykorzystaniem złóż w określonych  warunkach geologiczno – górniczych.

Istotne znaczenie dla funkcjonowanie górnictwa ma system prawny stworzony przez państwo. Ma to bowiem ścisły związek z kształtowaniem kosztów spółek górniczych. Nie mamy np. możliwości sterowania zarobkami, które są stałe i w przypadku Kompanii kształtują się na poziomie ponad 60 procent.

– Jak mamy optymalizować wydobycie, skoro ów sektor pracuje pięć dni w tygodniu, a nie w ruchu ciągłym – podkreślił prezes Taras. -  Można wymieniać wiele składników kosztów funkcjonowania branży, na które nie ma wpływu pracodawca. To też powód niekonkurencyjności śląskiego górnictwa. Prezes Kompanii Węglowej zwrócił uwagę na bardzo trudne warunki geologiczno – górnicze funkcjonowania kopalń naszej spółki.

– Należy zwrócić uwagę na wydobywanie węgla z tych pokładów, gdzie koszty są konkurencyjne wobec innych producentów – powiedział. - Wygaszać wydobycie tam, gdzie owa konkurencyjność  jest niemożliwa, a  praca górników skrajnie niebezpieczna. Inwestujmy zatem w takie kopalnie ,jak Ziemowit, Piast czy Marcel. Nie dopuszczajmy do takich absurdów prawnych, jak podatek od wyrobisk.

Prof. Maciej Kaliski, dyrektor Departamentu Górnictwa w Ministerstwie Gospodarki podkreślił, iż Kompania ze strony resortu może liczyć na wszechstronną pomoc. Poinformował jednocześnie, iż wpłynął do Sejmu projekt odroczenia zobowiązań spółki wobec ZUS-u.

Prezes Taras poinformował zebranych na górniczym panelu VI Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach, iż podstawowym zadaniem Kompanii jest odzyskanie płynności finansowej. Zapowiedział „zutylizowanie” aktualnego długu spółki, sprzedaż węgla ze zwałów i emisję euroobligacji