Sobota, 23 listopada 2024

imieniny: Adeli, Klemensa, Orestesa

RSS

Piramidy na Śląsku, czyli hałdy kopalni Dębieńsko w Czerwionce

16.05.2014 15:15 | 2 komentarze | (q)

W bieżącym odcinku cyklu o obiektach kopalnictwa w okolicach Raciborza, udamy się na unikatowe hałdy nieczynnej już kopalni „Dębieńsko” w Czerwionce-Leszczynach i na nowoczesną hałdę kopalni „Jankowice”. Dalsze informacje poniżej.

Piramidy na Śląsku, czyli hałdy kopalni Dębieńsko w Czerwionce
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Czerwionka-Leszczyny to ok. 30 tys. miasto w powiecie rybnickim w okolicach Knurowa.

Link do strony miasta  http://www.czerwionka-leszczyny.pl/

W rok 1853 Wilhelm Schneider uruchomił tu kopalnię pod nazwą "Dubensko". Wcześniej istniało szereg małych kopalń i liczne biedaszyby w lasach. Założycielem i właścicielem KWK „Dębieńsko”była Spółka Akcyjna Zjednoczonych Hut Królewskich „Królewska” i „Laura”. Kopalnia została zamknięta w 2000 r. z powodu rzekomej nierentowności.

Link do kopalni  http://eksploratorzy.com.pl/viewtopic.php?t=1502

Na jej terenie działa natomiast pełną parą (dosłownie) koksownia "Dębieńsko". Podczas gaszenia wodą gorącego koksu z komina wydobywa się widoczny z daleka gigantyczny słup pary.

Kopalnia ma szansę na ponowną eksploatację, gdyż pod ziemią pozostał największy w Europie Środkowej depozyt cennego węgla koksującego wysokiej jakości, ok. 190 mln ton. Z zamiarem otwarcia nowego zakładu noszą się Czesi. Na tyłach kopalni „Dębieńsko” zlokalizowane są charakterystyczne 3 stożkowe hałdy sięgające do wys. ok. 325 m n.p.m., kształtem przypominają piramidy. Są zalesione i osoba niezorientowana może pomylić je z niewielkimi górami. Kiedyś było tu pięć dużych hałd, dwie znajdują się w fazie daleko posuniętej rozbiórki. Z hałd odzyskiwany jest węgiel oraz pozyskuje się kruszywo dla budownictwa drogowego.

W Czerwionce zachowało się ponad 100-letnie, zabytkowe osiedle patronackie kopalni „Dębieńsko”, tzw. familioki. W porównaniu do podobnych osiedli górniczych na Śląsku, to w Czerwionce cechuje się dużym zróżnicowaniem architektonicznym. Osiedle ma przejść w najbliższym czasie gruntowną rewitalizację.

Link do osiedla górniczego: http://www.turystyka.subregion.pl/obiekt/szczegoly/patronackie_osiedla_robotnicze_kopalni_debiensko_w_czerwionce,2300

Jankowice to niewielka wieś w powiecie rybnickim w gminie Świerklany.

Budowę kopalni rozpoczęto w latach 1913-1915 na obszarze górniczym należącym do książąt Donnersmarck. W 1916 roku nastąpiło rozpoczęcie wydobycia. Kopalnia do 1922 roku i w latach okupacji nosiła nazwę "Blücher-Schächte". Następnie w latach 1922-1934 nosiła nazwę "Szyby Blücher", w latach 1934-1939 "Szyby Jankowice", a od 1945 "Jankowice".

Link do kopalni  http://jankowice.net/node/110

Hałda kopalni „Jankowice” jest rozległym zwałem płaskim, częściowo zrekultywowanym. Kopalnia dobrze prosperuje, to też hałda jest nadal wykorzystywana do zwałowania kamienia dołowego. Część hałdy wykorzystywana jest jako składowisko odpadów komunalnych. Ze szczytu hałdy roztacza się dobry widok na liczne, okoliczne miejscowości, kopalnie i hałdy.

Naszych publikacji nie należy interpretować jako przewodnika turystycznego. Ideą cyklu jest zapoznanie zainteresowanych internautów z bogactwem i różnorodnością geologiczno-krajobrazową naszych okolic. Nie zachęcamy do zwiedzania miejsc przez nas prezentowanych. Eksploracja obiektów obarczonych ryzykiem odbywa się na wyłączną odpowiedzialność uczestników.

Grzegorz Pinior

JOOONYYY - grupa eksploracyjna

Zobacz także: