Sobota, 23 listopada 2024

imieniny: Adeli, Klemensa, Orestesa

RSS

Wapienniki, skamieniałości i przyroda kamieniołomu w Mikołowie

09.05.2014 15:50 | 0 komentarzy | (q)

W bieżącym odcinku cyklu o obiektach kopalnictwa w okolicach Raciborza, udamy się do Mikołowa-Mokre, do najbliższego nam kamieniołomu wapienia triasowego w woj. śląskim. Dalsze informacje poniżej.

Wapienniki, skamieniałości i przyroda kamieniołomu w Mikołowie
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Na obszarze Śląska znaczenie surowcowe mają wapienie muszlowe z okresu Triasu (najstarszy okres ery mezozoicznej, trwał od 252,2 do 201,3 mln lat temu). Tworzą one pas o szerokości 15 km, ciągnący się na długości 100 km od Krapkowic na zachodzie aż po Olkusz i Chrzanów na zachodzie. Wapienie triasowe występują również lokalnie na południe od tego pasa w okolicach Mikołowa. W dzielnicy Mokre znajduje się Fiołkowa Góra (340 n.p.m.) zbudowana głównie z wapienia warstwy gogolińskiej.

Warstwa gogolińska – najniższa warstwa dolnego wapienia muszlowego Wyżyny Śląsko-Krakowskij, leżąca pomiędzy warstwą pstrych piaskowców, a warstwą wapienną formacji górażdżańskiej. Nazwa pochodzi od miejscowości Gogolin, gdzie po raz pierwszy formację tę opisano.

W zlokalizowany na Fiołkowej Górze kamieniołomie eksploatację wapienia już zaniechano.

W okresie triasu cały ten obszar zalany był przez morze, a dziś stanowi on fragment Garbu Mikołowskiego. Natknąć można się tam na skamieniałości liliowców, skorupy małży, zęby ryb, lub niewielkie kości gadów. Wapienie trasu stanowiły surowiec do wypalania wapna o czym świadczy choćby duża ilość zachowanych na obrzeżach kamieniołomu wapienników, których naliczyłem

13 szt. i pozostawione kopce już wypalonego wapna. Wapienniki znajdują się w złym stanie technicznym i wymagają koniecznej interwencji konserwatorskiej. Dziwi, że to chyba największe na Śląsku skupisko wapienników nie doczekało się do tej pory godnej ochrony i zaliczenia do listy zabytków techniki. Inicjatywa ta mogłaby wpisać się idealnie w nurt edukacji regionalnej.

Czas biegnie, wapienniki się rozpadają, a władze deklarują jedynie chęci (patrz link poniżej, rok 2009).

Link do wapienników: http://www.tvs.pl/12723,mikolow_chce_dolaczyc_do_szlaku_zabytkow_techniki.html

Kamieniołom ma kształt amfiteatralny. Ściany do 20m wysokości są dobrze zachowane. Teren jest mocno zarośnięty co utrudnia dostęp. Trwają starania by objąć to miejsce ochroną jako geologiczne stanowisko dokumentacyjne. Teren kamieniołomu ma również zostać w przyszłości zintegrowany

z powstającym w sąsiedztwie Górnośląskim Ogrodem Botanicznym pod patronatem m.in. Uniwersytetu Śląskiego. Kamieniołom jest oazą dla licznych gatunków roślin.

Linki do Górnośląskiego Ogrodu Botanicznego w Mikołowie-Mokrym:

http://www.sibg.org.pl/

http://www.wfosigw.katowice.pl/dzieci/new-page-2/slaski-ogrod-botaniczny.html

https://www.facebook.com/CEPiEMikolow

Wśród miast wspierających Górnośląski Ogród Botaniczny znajduje się również Raciborza.

Naszych publikacji nie należy interpretować jako przewodnika turystycznego. Ideą cyklu jest zapoznanie zainteresowanych internautów z bogactwem i różnorodnością geologiczno-krajobrazową naszych okolic. Nie zachęcamy do zwiedzania miejsc przez nas prezentowanych. Eksploracja obiektów obarczonych ryzykiem odbywa się na wyłączną odpowiedzialność uczestników.

W przyszłym tygodniu zaprezentujemy stare, unikatowe hałdy w Czerwionce-Leszczynach oraz nowoczesną hałdę w Jankowicach.

Grzegorz Pinior

JOOONYYY - grupa eksploracyjna

Zobacz także: