Niedziela, 24 listopada 2024

imieniny: Emmy, Flory, Jana

RSS

Życie codzienne na raciborskiej wsi w latach 1935-1939

07.05.2014 09:06 | 0 komentarzy | ż

To tytuł wykładu jaki 6 maja 2014 r. w sali konferencyjnej Zamku Piastowskiego w Raciborzu wygłosił Paweł Newerla.

Życie codzienne na raciborskiej wsi w latach 1935-1939
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

W wygłoszonym wykładzie, zbiorowym bohaterem była społeczność Pietrowic Wielkich. Autor mówił o pietrowickiej infrastrukturze, firmach, żywieniu, higienie, zwyczajach i obyczajach, stosunku do narodowego socjalizmu i bogactwa. Pietrowiczanie mieli w zwyczaju pomagać ubogim, ale i chodzić na żebry do sąsiednich wsi, byli świetnymi krawcami, działali w chórach, klubie schlagballu, straży pożarnej, lubieli słodkości, na talerz kładli jedzenie proste, ale pożywne. Niewielu z nich kształciło się na poziomie studiów wyższych, a codzienna higiena pozostawiała wiele do życzenia. Paweł Newerla jak zwykle opowiadał ze swadą, co rusz wtrącając zabawne dykteryjki, opowieści z własnego życia, a także pokazał szereg ciekawych zdjęć.

Wykład był częścią projektu „Historia lokalna na przykładzie wybranych powiatów, miast i gmin”, którego celem jest wzmocnienie i aktywne kształtowanie tożsamości regionalnej, wspieranie pozytywnych stosunków i dialogu pomiędzy większością polską i mniejszością niemiecką oraz ukazanie wzajemnego przenikania się wielu kultur w życiu naszej miejscowości. W ten nurt wpisuje się również Powiat Raciborski poprzez organizację cyklu sześciu wykładów poświęconych ważnym i ciekawym wydarzeniom z historii ziemi raciborskiej. Zwieńczeniem inicjatywy będzie publikacja zawierająca zarówno tegoroczne, jak i ubiegłoroczne wykłady.

Źródłem finansowania projektu są środki Mniejszości Niemieckiej będące w dyspozycji Fundacji Rozwoju Śląska oraz Wspierania Inicjatyw Lokalnych pochodzące z wcześniejszych dotacji Rządu Niemieckiego.

źródło: zamekpiastowski.pl