Sobota, 30 listopada 2024

imieniny: Andrzeja, Justyny, Konstantego

RSS

Pszowski rynek w trójkątach

14.11.2013 05:46 | 4 komentarze | mas

Koncepcja przestrzenna pszowskiego rynku opiera się na trójkątach. - Na przykład drzewa były sadzone nieprzypadkowo, z wykorzystaniem GPS'a, w różnych liniach, które też tworzą trójkąty - wyjaśnia burmistrz.

Pszowski rynek w trójkątach
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Wszystko wskazuje na to, że firma, która wykonuje przebudowę centrum Pszowa, pokonała problemy finansowe i jest na dobrej drodze, by zakończyć inwestycję. Pytanie, czy uda jej się to w wyznaczonym terminie, czyli do świąt Bożego Narodzenia. Po tym okresie miasto może zacząć naliczać dotkliwe kary pieniężne. - Wbrew pozorom prace są już daleko posunięte, oczywiście w odniesieniu do całości zadania. Obecnie są montowane lampy, trwa też brukowanie - wylicza burmistrz Marek Hawel.

Jedna trzecia kostki z Chin

Wreszcie dotarła też kostka granitowa, która płynęła aż z Chin. Sęk w tym, że nie cała partia zamówienia, tylko jedna z trzech transzy. - Druga ma dotrzeć za kilka dni, ale ostatnia dopiero w grudniu i to może stanowić problem, bo zagrożenie załamaniem pogody będzie wtedy dużo większe. Wykonawca przekazał nam informację, że ma przygotowane specjalne namioty, które w razie niekorzystnej aury pozwolą na prowadzenie prac - dodaje włodarz. Podkreśla, że do tej pory firma nie zwróciła się do miasta o wydłużenie terminu realizacji umowy, ale teoretycznie ma na to czas do końca listopada.

Oaza zieleni czy betonowa pustynia?
Burmistrz podkreśla, że na terenie rynku i w parku jordanowskim będzie rosło łącznie 150 drzew. Większość została już posadzona. - Chcę uspokoić mieszkańców, bo docierały do nas ich obawy, że centrum miasta może stać się betonowo-granitową pustynią. Przeciwnie. To będzie żywe, zielone miejsce. Dominują 2,5-metrowe drzewa i różnorodna, wieloletnia roślinność, która nie wymaga dużego zaangażowania - podkreśla burmistrz i dodaje, że zieleń w centrum miejscami przypomina tę znaną z parków japońskich.

Koncepcja przestrzenna rynku opiera się na trójkątach. Jedne są od razu zauważalne, inne nie. - Na przykład drzewa były sadzone nieprzypadkowo, z wykorzystaniem GPS'a, w różnych liniach, które tworzą trójkąty - wyjaśnia burmistrz.