Sobota, 23 listopada 2024

imieniny: Adeli, Klemensa, Orestesa

RSS

Jastrzębska porodówka promowała się w Godowie

17.10.2012 20:30 | 15 komentarzy | art

Dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 2 w Jastrzębiu oraz pielęgniarka oddziałowa oddziału położniczo-ginekologicznego w tejże lecznicy gościły na sesji rady gminy w Godowie.

Jastrzębska porodówka promowała się w Godowie
Joanna Kuźnik i Grażyna Kuczera zachęcały do rodzenia w jastrzębskim szpitalu
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Panie przybliżyły działalność okna życia i oddziału dla przyszłych i nowych mam. - Wszystkie nasze oddziały są świetnie wyposażone, ale przebywanie na nich zawsze będzie kojarzyć się pacjentowi z czymś przykrego. Z oddziałem położniczo-ginekologicznym jest inaczej, dlatego chcemy chwalić się tym oddziałem – mówi Grażyna Kuczera, dyrektor jastrzębskiego szpitala.

 

Okno życia niewykorzystane

Szefowa jastrzębskiej lecznicy najpierw jednak przedstawiła funkcjonowanie okna życia. Zostało ono uruchomione na początku czerwca tego roku i jest jednym oknem życia w naszym regionie. Pieniądze na jego wyposażenie wyłożył częściowo Caritas, częściowo zebrano je wśród mieszkańców Jastrzębia. Okno znajduje się przy wejściu do poradni. Przy jego otwarciu odzywa się sygnał dźwiękowy na oddziale intensywnej terapii, wyposażonym w przenośny inkubator. - Chyba na szczęście okno nie było jeszcze wykorzystywane – wyjaśnia Grażyna Kuczera. A jeśli kiedyś być może zostanie wykorzystane, to można być pewnym, że pozostawiony w nim maluch zostanie objęty dobrą opieką lekarską.

 

W czasie porodu rozweselą przyszłą mamę

Oddział położniczo-ginekologiczny od 1 stycznia tego roku posiada II stopień referencyjności. Oznacza to, że jest zabezpieczony do przyjmowania kobiet w zagrożonej ciąży, a także do intensywnej opieki nad wcześniakami. - Jako, że posiadamy oddział intensywnej opieki medycznej dla dzieci i oddział neonatologiczny możemy opiekować się również maluchami urodzonymi przed 31 tygodniem ciąży – mówi Joanna Kuźnik, pielęgniarka oddziałowa oddziału położniczo-ginekologicznego. - Oczywiście przyjmujemy też matki z donoszonymi ciążami – zaznacza Kuźnik. Jak dodaje zaletą oddziału, oprócz fachowej kadry jest doskonałe wyposażenie w sprzęt medyczny. Rodzące mogą skorzystać z entonoxu, czyli gazu rozweselającego, który łagodzi bóle porodowe. Do ich dyspozycji pozostaje też krzesło do rodzenia, które różni się od tradycyjnego łóżka porodowego tym, że matka rodzi w pozycji pionowej. - To sposób bardziej naturalny, przez co poród jest po prostu łatwiejszy – wyjaśnia Kuźnik.

 

Nauka i porady za darmo

Przy oddziale działa szkoła rodzenia, szkoła matek, w której położne uczą wszystkie przebywające na oddziale mamy m.in. zasad opieki nad maluchem oraz jego fizjologii. Przy oddziale działa również poradnia laktacyjna. Z ich usług można skorzystać bezpłatnie.

 

(art)