Sobota, 23 listopada 2024

imieniny: Adeli, Klemensa, Orestesa

RSS

Cykl produkcyjny – czym jest i jak go zoptymalizować?

11.10.2024 13:00 | 0 komentarzy | EK

Pod pojęciem cyklu produkcyjnego kryje się szereg działań i procesów, których celem jest dostarczenie gotowych produktów do klienta. Zaliczyć do nich można planowanie, zakup, produkcję czy dystrybucję. Usprawnienie cyklu produkcyjnego może posłużyć do zwiększenia wydajności, poprawy jakości oraz obniżenia kosztów.

Cykl produkcyjny – czym jest i jak go zoptymalizować?
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Elementy cyklu produkcyjnego

W dużym uproszczeniu można stwierdzić, że cykl produkcyjny jest okresem pomiędzy rozpoczęciem a zakończeniem produkcji wyrobów. Obejmuje czas od momentu rozpoczęcia procesu wytwórczego aż do jego zakończenia. Na cykl produkcyjny składają się dwa kluczowe elementy: okres roboczy oraz przerwa międzyprodukcyjna, która nie występuje przy produkcji jednorazowej. Podczas produkcji powtarzalnej dotyczy czasu pomiędzy zakończeniem produkcji jednej partii a rozpoczęciem kolejnej.

Wyróżnia się następujące etapy cyklu produkcyjnego:

  • planowanie i projektowanie produkcji – kluczowe jest określenie celów przedsiębiorstwa, które zdecydowało się na wdrożenie automatyki przemysłowej,

  • zakup i przygotowanie surowców oraz materiałów niezbędnych do wytwarzania jednostkowego oraz powtarzalnego,

  • rozpoczęcie procesów produkcyjnych – automatyzacja procesów produkcyjnych nie może odbyć się bez odpowiedniego przygotowania maszyn oraz przeszkolenia pracowników,

  • kontrola jakości – dotyczy monitorowania i oceny zgodności z wymaganiami,

  • magazynowanie i dystrybucja – na tym etapie wytwarzane produkty są dystrybuowane bezpośrednio do klientów lub punktów sprzedaży,

  • dostawa do klienta – mowa o obsłudze posprzedażnej, w tym zapewnieniu wsparcia w naprawach ewentualnych usterek.

Na długość cyklu produkcyjnego ma wpływ m.in. rodzaj produkowanego wyrobu. Nie bez znaczenia jest również poziom stosowanej techniki, organizacja i klasyfikacja siły roboczej. Aby obliczyć cykl produkcyjny, wystarczy zsumować główne okresy robocze, czynności pomocnicze oraz przerwy. Na wzrost wydajności produkcji wpływa jego skrócenie. Ważny jest stały monitoring pracy i precyzyjna kontrola jakości.

Znaczenie optymalizacji cyklu produkcyjnego

Automatyzacja przemysłu przynosi szereg wymiernych korzyści. Niewątpliwym jej atutem jest zwiększenie efektywności i produktywności. W praktyce oznacza to ograniczenie do minimum nieplanowanych przestojów produkcji. Automatyzacja linii produkcyjnej przyczynia się również do redukcji kosztów operacyjnych. Wpływa na poprawę jakości produktów i może przyspieszyć reakcję na zmieniające się potrzeby rynku.

Istnieje ryzyko związane z nieoptymalnym cyklem produkcyjnym, dlatego warto zrozumieć cały proces i zidentyfikować słabe punkty przedsiębiorstwa. W przeciwnym razie automatyzacja linii produkcyjnych może być mało efektywna, co wpłynie na niekontrolowane przestoje w produkcji. Niekiedy powoduje konieczność tworzenia nadmiarowych zapasów i przyczynia się do występowania problemów z jakością produktów.

Metody optymalizacji cyklu produkcyjnego:

  • Lean manufacturing – skupia się na eliminacji marnotrawstwa zasobów. Automatyzacja produkcji przemysłowej zakłada zwiększenie wydajności oraz skrócenie czasu trwania cyklu produkcyjnego.

  • Six Sigma – zaliczana jest do skutecznych metod obniżania kosztów funkcjonowania przedsiębiorstwa. DMAIC to akronim, który oznacza definiowanie, mierzenie, analizowanie, ulepszanie oraz kontrolowanie.

  • Automatyzacja procesów produkcyjnych – zastosowanie nowoczesnych technologii przynosi korzyści w postaci zwiększenia wydajności pracy, ograniczenie sytuacji niebezpiecznych czy optymalizacji kosztów produkcji.

  • Zarządzanie jakością – automatyka maszyn pozwala na ciągłe doskonalenie procesów produkcyjnych, tym samym dając możliwość całkowitej eliminacji błędów.

Przykłady praktyczne optymalizacji cyklu produkcyjnego

Automatyzacja procesów przemysłowych doskonale sprawdza się w branży motoryzacyjnej, w której znaczenie ma skrócenie czasu cyklu montażu. W przemyśle spożywczym służy m.in. do optymalizacji procesów pakowania. W branży elektronicznej redukuje czas przestoju poprzez konserwację predykcyjną. Wszystko to ma wpływ na doskonalenie jakości wytwarzanych produktów. W automatyzacji procesów technologicznych specjalizuje się np. firma ESOX Industrial Automation.

Narzędzia wspomagające optymalizację cyklu produkcyjnego

  • Systemy ERP (Enterprise Resource Planning) – umożliwiają integrację danych i procesów produkcji. Mają znaczący wpływ na zarządzanie zasobami i planowanie produkcji.

  • MES (Manufacturing Execution Systems) – służy do monitorowania i kontroli produkcji w czasie rzeczywistym. To zaawansowane narzędzie pozwala na optymalizację automatyzacji procesu produkcyjnego.

  • Analiza danych i IoT (Internet of Things) – ma bardzo szerokie zastosowania w różnych dziedzinach. Do realnych korzyści płynących z IoT można zaliczyć optymalizację wykorzystania energii i mediów czy poprawę wydajności procesów produkcyjnych. IoT doskonale sprawdza się w przemysłowej automatyce.

Jak zoptymalizować cykl produkcyjny?

Niezwykle ważne jest ciągłe monitorowanie i doskonalenie poszczególnych etapów produkcji – począwszy od planowania aż do wyprodukowania gotowego wyrobu. W tym zakresie istotną rolę pełni automatyzacja procesów wytwarzania. Warto wdrożyć praktyczne i nowoczesne rozwiązania (np. wspomniane systemy ERP czy MES), dzięki którym można skrócić czas trwania cyklu produkcyjnego, zwiększyć elastyczność produkcji oraz jakość produktów.

Materiał partnera