Sobota, 23 listopada 2024

imieniny: Adeli, Klemensa, Orestesa

RSS

O rozłamie w Koalicji Samorządowej i języku nienawiści w Radzie Miasta Jastrzębie-Zdrój

06.10.2024 14:26 | 15 komentarzy | KaBa

Troje radnych: Iwona Rosińska, Grzegorz Mosoń i Antoni Weissman wystąpili z Klubu Radnych Koalicja Samorządowa. Jednak radni mówią, że nie jest to nic nadzwyczajnego, ponieważ jeszcze w poprzedniej kadencji zapadły ustalenia z tym związane. Wydali oświadczenie na ten temat, w którym piszą również o języku nienawiści, jaki ma panować w radzie miasta.

O rozłamie w Koalicji Samorządowej i języku nienawiści w Radzie Miasta Jastrzębie-Zdrój
Iwona Rosińska, Antoni Weissman i Grzegorz Mosoń - członkowie Klubu Radnych Górnicze Miasto Jastrzębie-Zdrój. Fot. UM Jastrzębie-Zdrój
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Nowy klub nosi nazwę Górnicze Miasto Jastrzębie-Zdrój i powstał jeszcze w ubiegłej kadencji jastrzębskiej rady miasta. Kandydaci z tego klubu ubiegali się o mandat, startując z listy Komitetu Wyborczego Wyborców Koalicja Anny Hetman. Troje z nich: Iwona Rosińska, Grzegorz Mosoń i Antoni Weissman zostali wybrani do Rady Miasta Jastrzębie-Zdrój i do końca września br. wchodzili w skład Klubu Radnych Koalicja Samorządowa. Następnie reaktywowali Klub Radnych Górnicze Miasto Jastrzębie-Zdrój.

Powstanie nowego klubu było wcześniej ustalone 

- Chcielibyśmy z całą mocą podkreślić, że takie ustalenia z Klubem Koalicja Samorządowa, zapadły już dużo wcześniej, a nasz nowy projekt nie jest wymierzony w żadną opcję polityczną reprezentowaną w Radzie Miasta. Wręcz jesteśmy przekonani, że jeszcze mocniej, razem i wspólnie z Klubem Radnych Koalicja Samorządowa, będziemy pracować dla dobra miasta, realizując różne projekty i pomysły. Jednocześnie ze zdwojoną energią będziemy się bacznie przyglądać wszystkim poczynaniom nowych władz miasta. Nie zamierzamy robić żadnej rewolucji, ale chcemy pokazać, że można inaczej funkcjonować w realiach samorządowych - m.in. napisali radni Górniczego Miasta Jastrzębie-Zdrój w wydanym oświadczeniu.

Zdaniem radnych pojawia się język nienawiści 

Radni odnieśli się również do sytuacji w jastrzębskiej radzie miasta. Według nich można mówić nie tylko o braku wzajemnego szacunku, ale nawet o języku nienawiści.

- Przez tych ostatnich kilka miesięcy z perspektywy radnych mieliśmy możliwości obserwować tzw. lokalną politykę samorządową i z każdym dniem z coraz większym pesymizmem ocenialiśmy możliwości efektywnego działania. Polityka, która jest głównym motywem niemal każdej decyzji w Radzie Miasta, odsuwała na dalszy plan takie wartości jak dobro miasta czy interes jego mieszkańców. Nieustanny spór polityczny w atmosferze wzajemnej niechęci, języka nienawiści, szczególnie ze strony niektórych radnych z koalicji większościowej, ma bardzo niewiele wspólnego z pracą dla dobra wspólnego. Brakuje merytorycznej rozmowy o przyszłości Jastrzębia-Zdroju, wspólnych ambitnych projektów, równego traktowania i wzajemnego szacunku radnych bez względu na przynależność klubową bądź partyjną - wyjaśniają radni.

 Także Klub Radnych Koalicja Samorządowa wydał oświadczenie w tej sprawie

- Realizujemy ustalenia zawarte podczas kampanii. Tak jak planowaliśmy, mamy obecnie dwa kluby - Koalicja Samorządowa i Górnicze Miasto Jastrzębie-Zdrój. Teraz wspólnie, jeszcze bardziej, z dwóch stron, będziemy działać na rzecz miasta i bacznie obserwować działania prezydenta. Będziemy wspólnie merytorycznie, aczkolwiek krytycznie podchodzić do spraw i sytuacji, które mogą szkodzić naszemu miastu. Niestety coraz częściej obserwujemy ze strony środowiska PiS, zaplecza prezydenta, działania, które nie mają nic wspólnego z dobrem miasta i jego nowoczesnym rozwojem - napisali radni.