Sobota, 23 listopada 2024

imieniny: Adeli, Klemensa, Orestesa

RSS

Czy miasto się rozwija? Jak realizowana jest Strategia Rozwoju Miasta 2030 +

27.09.2024 08:31 | 14 komentarzy | nph

W 2023 roku oddano do użytku deptak w Zdroju, kawiarenkę w Ośrodku Wypoczynku Niedzielnego, budynek Łazienek III, ale też pozyskano tereny, gdzie ma być akcelerator przedsiębiorczości. Trwają też działania związane z przywróceniem połączenia kolejowego w naszym mieście. Czy to wszystko świadczy o rozwoju Jastrzębia-Zdroju, to już zależy od oceny działań podjętych przez urzędników.

Czy miasto się rozwija? Jak realizowana jest Strategia Rozwoju Miasta 2030 +
Rozwój czy stagnacja? O czym świadczy raport z realizacji strategii rozwoju miasta? Fot. UM/Jastrzebieonline
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Podczas wrześniowej sesji Rady Miasta Jastrzębie-Zdrój przedstawiono raport na temat tego, jak była realizowana Strategia Rozwoju Miasta 2030+ w ubiegłym roku. Urzędnicy wyróżnili trzy obszary, które zatytułowali: ludzie, gospodarka, przestrzeń.  A więc, jak była realizowana ta strategia w 2023 roku i czy można uznać to za rozwój miasta?

Po pierwsze gospodarka

Zacznijmy od gospodarki. Urzędnicy znaleźli lokalizację, na której ma się znaleźć część biurowa Akceleratora Przedsiębiorczości i Centrum Edukacyjno-Biznesowego KSSEnon2 przy ul. Rozwojowej. Mają działać tam przedsiębiorcy z branży IT i BPO. Inne przedsięwzięcie, które ma poprzez szkolenia przygotować młodych ludzi do wejścia w świat biznesu, również zyskało lokalizację. W Łaźni Moszczenica, a dokładnie drugiej części, znajdzie się Centrum Szkoleniowe „Enter Jastrzębie”. Tematyka tam realizowana będzie dotyczyć szeroko pojętego przemysłu 4:0. Także otwarcie deptaka przy ul. 1 Maja można zaliczyć do działań na rzecz gospodarki. Przy czym nie chodzi tutaj o sam deptak, a pobudzenie biznesu gastronomicznego, co widać gołym okiem.

Przestrzeń się zmienia

To, że przestrzeń w mieście się zmienia, widzi każdy. Ośrodek Wypoczynku Niedzielnego doczekał się kawiarenki z prawdziwego zdarzenia, co zwiększyło atrakcyjność tego miejsca. Zaplanowano umiejscowienie tam stacji do ładowania rowerów elektrycznych oraz zagospodarowanie terenu wokół pawilonu. Każdy, kto bywa w Parku Zdrojowym, na pewno zauważył odrestaurowany budynek Łazienek III, w których znajduje się Galeria Sztuki Nowoczesnej. Wielkim otwarciem można nazwać uruchomienie Carbonarium w Łaźni Moszczenica.  Teraz trwają tam prace w drugiej części budynku, ma się tam znajdować ekspozycja poświęcona Porozumieniu Jastrzębskiemu oraz Centrum Dialogu – miejsce debat i spotkań.

Ludzie to miasto

To, że bez ludzi nie ma miasta to oczywistość. Jednak trzeba gdzieś mieszkać. W tej kwestii wygląda to tak, że w 2023 roku wyremontowano 9 mieszkań komunalnych, a pozyskano na ten cel ponad 500 tys. zł. Obecnie miasto oczekuje na kolejne środki, aby odnowić kompleksowo następne lokale. I to by było na tyle w kwestii jastrzębskiego mieszkalnictwa. Trwają prace nad oddaniem kolejnych miejsc wypoczynku i rekreacji. Miasto posiada projekt na rewitalizację dwóch stawów przy ulicy Wodzisławskiej. Urzędnicy będą się ubiegać o dofinansowanie z Unii Europejskiej. Są też roboty budowlane, które możemy obserwować na co dzień. Jedno z miejsc to skwer przy ul. Śląskiej, przylegający do al. Piłsudskiego. Mają się tam znaleźć ławki i ciekawie zaaranżowana roślinność, pozwalająca odpocząć, porozmawiać, może zaczekać na autobus. Drugie miejsce to ul. Katowicka przy postumencie zwanym „rybą” lub „heblem”.  Powstaje tam skwer z atrakcyjną roślinnością, a jego ozdobą będzie fontanna.

No i na samym końcu, wymieńmy kolej. Nie jest wcale mniej ważna w tym zestawieniu, wszak ludzie od czasu, do czasu potrzebują wyjechać i wrócić do miasta. Obecnie w grze są dwa projekty. Jeden znany pod hasłem Centralny Port Komunikacyjny, a drugi – Kolej +. Wbrew pozorom, pomysłu związanego z CPK nie zarzucono i trwają prace projektowe z nim związane. W tej koncepcji dworzec znajdowałby się w Jastrzębiu Górnym. Natomiast z Koleją+ może być nieco więcej problemów, choć i tutaj prowadzone są działania projektowe. O pomyśle na przywrócenie kolei w Jastrzębiu-Zdroju opowiemy w osobnym artykule.

 A więc rozwój czy stagnacja?

Przedstawione wyżej działania dotyczą tylko 2023 roku. Pamiętajmy, że strategia obowiązuje do 2030 r, a nawet zarysowuje pewne działania w dalszej perspektywie. Podsumowując, można powiedzieć, że za rok cudów się nie zrobi.  Czy scharakteryzowane tutaj działania zmierzają ku rozwojowi miasta – na pewno ich autorzy uznają, że tak. Można nawet stwierdzić, że każda zmiana na „plus” to rozwój. Natomiast, czy jest on wystarczający i optymalny? To już zależy od punktu widzenia i co tu dużo mówić – subiektywnej oceny, do której każdy ma prawo.