W jakich pracach wykorzystywane są teodolity?
Teodolity wykorzystywane są w budownictwie, geodezji, przemyśle drogowym i wodno-kanalizacyjnym, czyli wszędzie tam, gdzie wymagana jest najwyższa precyzja, kompensacja drgań oraz odporność na trudne warunki atmosferyczne i terenowe. Teodolity są nowoczesnymi urządzeniami pomiarowymi pozwalającymi na wyznaczenie kątów i odchyleń od pionu, przy czym ich dokładność klasyfikuje te urządzenia na jednej z pierwszych pozycji. Czym są teodolity? Sprawdź, Na czym polega zasada wykonywania pomiarów?
Co to jest teodolit?
Teodolit jest instrumentem geodezyjnym, przeznaczonym do pomiarów kątów poziomych i pionowych. W praktyce teodolit jest niezastąpionym narzędziem przy przenoszeniu osi w dół do wykopu lub w górę na kolejne kondygnacje, wyznaczaniu obrysów budynków, pionowaniu słupów i innych podpór, wytyczaniu ogrodzeń i krawężników, wyznaczaniu poziomu sufitów, czy wreszcie podczas ustawiania w linii elementów konstrukcji, elewacji bądź szalunków.
Oprócz wymienionych możliwości pomiarów liczba zastosowań teodolitu jest znacznie większa, a w wielu sytuacjach posiadanie nowoczesnego narzędzia na budowie może okazać się bezcenne. Mimo odmiennej zasady działania, zastosowanie wszystkich typów teodolitów pozostaje takie samo.
W zależności od dokładności urządzeń można wskazać na nieformalny podział teodolitów:
-
mała dokładność 1’ lub 30” – budowlane;
-
średnia dokładność 0,1’ (0,2c) – inżynierskie;
-
wysoka dokładność 1” (2cc) – uniwersalne;
-
najwyższa dokładność 0,2” (1cc) – precyzyjne;
-
dokładność na poziomie kilku mm na odległości około 300 metrów – laserowe.
Rodzaje teodolitów
Na rynku dostępne są teodolity optyczne – mniej skomplikowane – oraz nowoczesne wersje elektroniczne, wyróżniające się wysoką precyzją pomiarów. Na szczególną uwagę zasługują urządzenia z serii Nivel System DT prezentowane na stronie https://nivelsystem.com/produkty/niwelatory-i-teodolity/, powstałe z myślą o wyznaczaniu pionów, określaniu spadków, toczeniu linii prostych, czy tyczeniu i przenoszeniu azymutów do szybów. Są też niezastąpione podczas weryfikacji poprawności przebiegu prac, a po zakończeniu inwestycji do pomiarów podczas sporządzania protokołów zdawczo-odbiorczych.
Teodolity optyczne
Zaletą teodolitów z optycznym systemem odczytowym jest brak wymaganego źródła zasilania. Prosta konstrukcja przekłada i zawsze gotowe są do działania w każdej sytuacji, niezawodność i wytrzymałość na czynniki zewnętrzne. W teodolitach optycznych stosuje się szklane lub metalowe koła pionowe oraz poziome z wyznaczonymi podziałkami kątowymi (stopnie lub grady).
Teodolity elektroniczne
Teodolity elektroniczne gwarantują krótszy czas pomiaru, a także automatyczną zamianę jednostek pomiarowych (w poziomie i pionie). Odczyty dostępne są za pośrednictwem ekranu, natomiast wyniki pomiarów można rejestrować nanośniku pamięci, by następnie przetwarzać je komputerowo w kolejnych fazach zautomatyzowanego procesu technologicznego.
Teodolit elektroniczny Nivel System
Teodolity elektroniczne Nivel System wykorzystują zaawansowaną optykę, zapewniającą jasny i czytelny obraz odczytów w lunecie. Magnetyczny system kompensacji drgań zapewnia stabilność oraz skutecznie zapobiega rozpoziomowaniu teodolitu, nawet w trudnym środowisku pracy. Dodajmy, że dokładne wypoziomowanie urządzenia ułatwia boczna libella rurkowa.
Dokładność pomiarów:
-
Teodolity DT-2 oraz Nivel System DT-2L – 2”;
-
Teodolity Nivel System DT-5 – 5”.
Teodolity elektroniczne z Nivel System w każdym przypadku trafiają do użytkowników sprawdzone i skalibrowane. Dzięki temu są gotowe do pracy natychmiast po zakupie.
Materiał partnera
Najnowsze komentarze