Agent nieruchomości – ciekawy zawód dla Ciebie
Rynek nieruchomości w Polsce stale się rozwija, coraz młodsi ludzie starają się o własne lokum, a wymagania i oczekiwania stale rosną. Pęd współczesnego życia często determinuje wybory – brakuje czasu na budowę domu, ale brakuje go także na poszukiwania wymarzonego mieszkania czy innego lokalu. Oferta jest bogata, wybór trudny, spore jest ryzyko, że skazani na samodzielne wartościowanie, zdecydujemy się na zakup, z którego finalnie nie będziemy zadowoleni odnajdując skrywane mankamenty. W takich chwilach pojawia się pytanie o pomoc agenta nieruchomości, który wesprze klienta zarówno w wyborze, zakupie lokum, jak i wynajmie czy sprzedaży. Agent nieruchomości to prestiżowa profesja w dzisiejszym, zmieniającym się krajobrazie rynku nieruchomości.
Wobec wyzwań rynku i coraz większego zapotrzebowania na pośredników nieruchomości, rola agenta staje się coraz bardziej istotna, będąc coraz bardziej interesującym wyborem kariery.
Warto sprawdzić propozycję ogólnopolskiej sieci RE/MAX. Sieć oferuje wiele ciekawych informacji na temat prowadzenia biura nieruchomości czy pracy agenta nieruchomości. Wymagania, szkolenia i inne praktyczne porady dla początkujących.
Jak wygląda praca agenta nieruchomości w praktyce, z jakimi wymaganiami się wiąże oraz jakie daje profity?
Agent nieruchomości – specyfika zawodu
Agent nieruchomości to zawód, który skupia w sobie wielorakie umiejętności, łącząc potrzebę wykazania się specjalistyczną wiedzą i dobrymi zdolnościami interpersonalnymi. Ma w sobie również specyficzną “misyjność” – umożliwia pomaganie ludziom w jednym z najważniejszych aspektów ich życia – znalezienia odpowiedniego miejsca zamieszkania lub inwestycji.
Jeśli chodzi o wymagane wykształcenie, agent nieruchomości to zawód z długoletnią tradycją. Nie istnieją już co prawda żadne konkretne wymagania dotyczące przebytej edukacji, ukończenia studiów wyższych czy ukończonych kursów. Jednocześnie w Internecie można znaleźć kursy online na agenta nieruchomości: kurs na Pośrednika w Obrocie Nieruchomościami Polskiej Federacji Rynku Nieruchomości lub licencja Zarządcy Nieruchomości Polskiej Federacji Rynku Nieruchomości, pomagające zdobyć podstawowe informacje z tego zakresu, szczególnie jeśli chodzi o kwestie prawne i finansowe, i niektórzy pracodawcy mogą patrzeć przychylnie na kandydatów z otrzymaną, po ukończeniu podobnego kursu i zdanego egzaminu, licencją pośrednika nieruchomości.
W rzeczywistości jednak taka licencja nie jest i nie może być wymagana, ponieważ prawo jej nie wymaga, choć już w oczach potencjalnego klienta buduje zaufanie i pewność jakości obsługi.
Agent nieruchomości - przydatne cechy i umiejętności
W próbie wejścia na tę ścieżkę kariery może służyć nam wewnętrzny kompas, który powinien wskazać, czy nadajemy się na to stanowisko, ponieważ bycie agentem nie jest dla każdego i wiąże się z konkretnymi predyspozycjami. W tym zawodzie duże ma znaczenie nasza osobność oraz kompetencje miękkie. Agent nieruchomości powinien posiadać poniższe cechy i umiejętności:
- średnie lub wyższe wykształcenie;
- umiejętności interpersonalne na bardzo dobrym poziomie;
- wysoka kultura osobista;
- komunikatywność, agent nieruchomości powinien wykazywać zdolności językowe;
- pozytywny stosunek do ludzi – tutaj do klienta i skoncentrowanie na jego potrzebach, umiejętność słuchania;
- cierpliwość, wyrozumiałość i elastyczność wobec następujących zmian i nieoczekiwanych sytuacji;
- automotywacja i zaangażowanie;
- mobilność – agent nieruchomości musi posiadać prawo jazdy kategorii B i najczęściej własny samochód;
- posiadanie ubezpieczenia OC;
- gotowość do założenia własnej działalności gospodarczej;
- dyspozycyjność i gotowość do pracy w nietypowych porach – wieczorami i w weekendy;
- dobra organizacja czasu pracy;
- logiczne myślenie plus intuicja – czasem w nieruchomościach przydaje się posiadanie przysłowiowego „nosa”.
Agent nieruchomości – korzyści i wyzwania
Praca agenta nieruchomości, przy odpowiednich predyspozycjach, może być interesującym wyborem zawodu. Na pewno dużym atutem dla tej ścieżki kariery są potencjalnie wysokie zarobki, zwłaszcza w przypadku udanych transakcji i sprzedaży luksusowych nieruchomości – agent nieruchomości otrzymuje prowizje od sprzedaży, które stanowią tutaj istotną część dochodów. Atrakcyjna jest również samodzielność na stanowisku pracy, agent nieruchomości często pracuje na własny rachunek lub w małym biurze, co daje pełną władzę nad czasem i działaniami. Dla osób energicznych plusem może być charakterystyczne dla tego zawodu dynamiczne środowisko pracy – od rozmów z klientami i negocjacji, przez przeglądanie nieruchomości, aż do podpisywania umów.
Agent nieruchomości funkcjonuje w stałej interakcji z ludźmi, pewną jakością staje się tutaj stały przepływ nowych twarzy oraz, co za tym idzie, sprawdzanie i kształtowanie swoich umiejętności interpersonalnych. Można wyzyskać z niego dużo satysfakcji, jeśli potrafi się ją czerpać nie tylko z dobrze przeprowadzonej transakcji, ale również niesienia pomocy ludziom w znalezieniu nowego domu czy inwestycji.
Agent nieruchomości opiera swoje działania na relacjach z ludźmi, budujemy w nim relacje nie tylko z klientami, ale współpracownikami, a budowanie sieci kontaktów w branży przynosi rozpoznawalność, wzmocnienie pozycji oraz ogólnie – satysfakcję z wykonywanego zawodu. Trzeba pamiętać, że praca w nieruchomościach wpływa na nasz rozwój - kształtowane i szlifowane są tutaj stale takie umiejętności jak negocjacje, marketing, zarządzanie czasem czy znajomość prawa nieruchomości.
Warto pamiętać, że zawód ten wiąże się również z pewnymi wyzwaniami, pierwszą z nich jest niestałość dochodów - dochody agenta są zależne od liczby i wartości zakończonych transakcji, więc mogą być nieregularne. Inna istotne kwestie to konkurencja i stres. Rynek nieruchomości jest konkurencyjny, co wymaga odporności na stres i gotowości do podwyższania swoich kwalifikacji.
Gdzie szukać pracy w charakterze agenta nieruchomości?
Poszukiwanie pracy w charakterze agenta nieruchomości wymaga aktywnego i świadomego podejścia, ale dostępność różnorodnych źródeł ofert pracy oraz możliwości networkingowe znacznie zwiększają szanse na znalezienie satysfakcjonującej pozycji w tej branży.
Gdzie jest poszukiwany agent nieruchomości? Zacznijmy od dużych agencji nieruchomości, takich jak RE/MAX. Takie duże firmy często poszukują nowych agentów, dlatego warto śledzić ich strony internetowe oraz zakładki z ofertami pracy. Warto również brać udział w wydarzeniach branżowych, jak targi czy konferencje, oraz zwrócić uwagę na organizowane eventy networkingowe – regularne uczestnictwo w podobnych spotkaniach pomaga w nawiązaniu kontaktów. Na koniec warto wspomnieć o składaniu bezpośrednich aplikacji, nawet jeśli dana agencja czy biuro nieruchomości nie ogłasza rekrutacji, warto wysłać swoją aplikację – zdarza się, że biura nieruchomości są otwarte na przyjęcie nowych, ambitnych agentów.
Poszukując pracy w charakterze pośrednika nieruchomości warto zwrócić uwagę na wspomniany RE/MAX – międzynarodową sieć agencji nieruchomości. To obecnie światowy lider na rynku pośrednictwa w obrocie nieruchomościami, działający na nim od 45 lat. Biuro stale rekrutuje nowych agentów, działa także na zasadach franczyzy, umożliwiając prowadzenie własnego, niezależnego biznesu przy wsparciu światowego giganta. Przynależąc do sieci RE/MAX działasz w oparciu o sprawdzony, rzetelny i charakterystyczny system, jako agent nieruchomości mogąc skupiać się na rozwijaniu własnej sieci kontaktów, rozpoznawalności i kompetencji. RE/MAX zapewnia swoim agentom i właścicielom biur sprawdzone narzędzia, wsparcie oraz możliwość rozwoju, przyczyniając się do ich indywidualnego sukcesu.
Dynamiczny i pełen wyzwań – zawód dla Ciebie
Zawód agenta nieruchomości jest dynamiczny i pełen wyzwań, ale również wysoko satysfakcjonujący. Wymaga połączenia wiedzy, umiejętności i charakterystycznych cech osobowości, które pozwalają skutecznie działać na rynku nieruchomości. Dla osób, które lubią pracę z ludźmi, są zorganizowane i nie boją się zmian ani ryzyka, może to być idealna ścieżka kariery i sposób na nowe życie.
Materiał zewnętrzny
Najnowsze komentarze