Sobota, 23 listopada 2024

imieniny: Adeli, Klemensa, Orestesa

RSS

Szykuje się zakaz sprzedaży węgla w Polsce

22.08.2024 23:39 | 29 komentarzy | KaBa

Polskę czekają zmiany dotyczące spalania węgla. Ma to związek z ochroną środowiska, a jeszcze bardziej z wymogami, jakie stawia przed nami Unia Europejska. Krajowy Plan Odbudowy, który umożliwia naszemu krajowi sięgnięcie po fundusze europejskie, zakłada ograniczenia dotyczące użytkowania pewnych rodzajów węgla.

Szykuje się zakaz sprzedaży węgla w Polsce
W 2029 r. nie kupimy kilku rodzajów węgla. Fot. pixabay
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Krajowy Plan Odbudowy, który wynegocjował z Unią Europejską premier Mateusz Morawiecki zakłada zmiany dotyczące spalania węgla. Efektem tego są zakazy sprzedaży i stosowania niektórych rodzajów węgla. Zakaz sprzedaży, a co za tym idzie stosowania węgla w gospodarstwach domowych, najszybciej dotknie pochodne węgla brunatnego, bo już od połowy 2025 r. nie kupimy paliw stałych uzyskanych w obróbce cieplnej tego surowca. Jednak to jeszcze nie wszystko.

Zakaz handlu niektórymi rodzajami węgla

Ministerstwo Klimatu i Środowiska poinformowało, że rozpoczęło prace nad zmianą ustawy o systemie monitorowania i kontrolowania jakości paliw „przewidującą zakaz wprowadzania do obrotu z przeznaczeniem do użycia w sektorze bytowo-komunalnym od dnia 1 lipca 2029 r. sortymentów węgiel kostka, węgiel orzech, węgiel groszek i węgiel miał”.

Jednak posiadacze urządzeń grzewczych, które spełniają odpowiednie parametry ekologiczne, będą mogli korzystać z dwóch rodzajów węgla.

- Będą natomiast wprowadzane do obrotu paliwa sortymentu orzech i groszek przeznaczone dla klasowych urządzeń grzewczych, których parametry jakościowe są zgodne z wymaganiami normy PN-EN 303-5 (tj.: zawartość popiołu na poziomie do 7 proc., zawartość opałowa od 26 MJ/kg; zawartość wilgoci całkowitej do 11 proc.) - zapisano w uzasadnieniu projektu.

Węgiel nie jest ekologiczny

Zmieni się również nazewnictwo. Najlepiej widać to na „ekogroszku”, którego nie będzie można nazywać ekologicznym paliwem. Określenie "kostka" zostanie zastąpione nazwą "węgiel kostka", „orzech” - "węgiel orzech", a "groszek" -  "węgiel groszek". Chodzi o to, żeby nie było wątpliwości, z jakim surowcem kopalnym mamy do czynienia. Ministerialne rozporządzenie wymusza także zmniejszenie zawartości siarki i wilgoci w węglu. Przewiduje również nowe wymagania jakościowe dla węgla kamiennego, brykietów i pelletów.