W Pszowie powstaje Park Ryszard - kolejny teren po kopalni wykorzystają dla mieszkańców
Budowa „Parku Ryszard” w Pszowie idzie pełną parą. W miejscu pokopalnianego szybu Ryszard II powstaje atrakcyjny teren do aktywnego spędzania czasu przez mieszkańców. Miasto inwestuje tam w park edukacyjny z rowerowym pumptrackiem.
W Pszowie powstaje Park Ryszard - kolejny teren po kopalni wykorzystają dla mieszkańców
Rewitalizacja pokopalnianego terenu przy ul. Bohaterów Westerplatte w Pszowie nabiera nowego kształtu. Na Starej Maszynie, bo tak mieszkańcy nazywają miejsce po nieistniejącym już szybie wentylacyjnym „Ryszard II” byłej kopalni „Anna”, miasto buduje ekologiczny park edukacyjny z torem do jazdy na rowerze. To kolejne, po bibliotece powstającej w byłej maszynowni szybu „Jan”, poprzemysłowe miejsce zmieniające swą funkcję i wizerunek pogórniczego Pszowa.
Na powierzchni jednej czwartej hektara powstaje ogólnodostępny park edukacyjny ze ścieżkami spacerowymi i rowerowym pumptackiem. Zagospodarowane zostaną również pola tematyczne, jak łąka dla owadów, labirynt z lawendy oraz zadaszone ławki i stoliki do gier. Teren zostanie oświetlony oraz przygotowany pod nowe nasadzenia i trawnik. Wykonane zostaną niezbędne instalacje wodociągowe, elektryczne i monitoring wizyjny. Otwarcie parku dla mieszkańców planowane jest w przyszłym roku.
- Docelowo chcemy połączyć to miejsce ścieżką pieszo-rowerową z innymi rewitalizowanymi obiektami byłej kopalni „Anna”. Zyskamy w ten sposób duży i ciekawy obszar dla rekreacji i zwiedzania, zwłaszcza przez miłośników terenów postindustrialnych – mówi burmistrz Pszowa, Piotr Kowol.
Budowa „Parku Ryszard” realizowana dzięki pozyskaniu przez miasto Pszów dofinansowania z Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych w kwocie 600 tys. złotych oraz dotacji z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w wysokości 250 tys. Miasto wyłoży z własnego budżetu ponad 1,2 mln złotych.
fot. Krzysztof Jaroch, wizualizacje: pracownia projektowa Barteczko Architekci
Komentarze
8 komentarzy
Słusznykierunekmawładza - 3 tysiące pracowało, a cały kraj dopłacał do ich 14, 16 i barbórek
To ma być park? Prztecież to kolejna patelnia, i to jeszcze kiczowata. I przestańcie wreszcze szastać tą ekologią.
Ekologiczny jest las.
#Henioooo- no i spoko jak jesteś zadowolony. Tyle że na KWK Anna pracowało 3 tys ludzi a ten plac zabaw będą 2 osoby obsługiwały+ kierownik i zastępca kierownika.
No i biblioteka jeszcze co tam nasza elita jak rozumiem będzie chodziła pić kawkę przy czytaniu. No i punkt widokowy w dolinie. Same delicje.
Marnuja rzadowe pieniadze na bzdury zamiast na inwestycje w teren żedby firmy mialy wode prąd i kanalize i chiały sie w Pszowie budować, ta ekpia rozwali miasto do reszty..
zadnych nowych miejsc pracy a do utrzymania bedzie biblioteka sciezka rowerowa nazyana pumptrackiem i za czyje pieniadze to bedzie urzymywane?? Za rok zarosnie trawa bo nie bedzie nawet komu i za co tam kosić
Ta inwestycja za rządowe pieniadze bedzie miala taki wpływ na rozwoj miasta jak kotwica Batorego zapięta do pontonu. Kotwica w góre!! A nie sory - podatki w góre!!!
Lepszy pumptrack niż kopalnie do których wiecznie trzeba dokładać miliardy
Rowerowy pumptrack - jestem pewien że mieszkańcy Pszowa tego potrzebują najbardziej