Niedziela, 29 grudnia 2024

imieniny: Dawida, Tomasza, Gosława

RSS

W Pszowie powstaje Park Ryszard - kolejny teren po kopalni wykorzystają dla mieszkańców

09.08.2024 08:20 | 8 komentarzy | ska

Budowa „Parku Ryszard” w Pszowie idzie pełną parą. W miejscu pokopalnianego szybu Ryszard II powstaje atrakcyjny teren do aktywnego spędzania czasu przez mieszkańców. Miasto inwestuje tam w park edukacyjny z rowerowym pumptrackiem.

W Pszowie powstaje Park Ryszard - kolejny teren po kopalni wykorzystają dla mieszkańców
Nowa przestrzeń rekreacyjna w Pszowie się tworzy. Teren zostanie otwarty dla mieszkańców w 2025 roku.
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

W Pszowie powstaje Park Ryszard - kolejny teren po kopalni wykorzystają dla mieszkańców

Rewitalizacja pokopalnianego terenu przy ul. Bohaterów Westerplatte w Pszowie nabiera nowego kształtu. Na Starej Maszynie, bo tak mieszkańcy nazywają miejsce po nieistniejącym już szybie wentylacyjnym „Ryszard II” byłej kopalni „Anna”, miasto buduje ekologiczny park edukacyjny z torem do jazdy na rowerze. To kolejne, po bibliotece powstającej w byłej maszynowni szybu „Jan”, poprzemysłowe miejsce zmieniające swą funkcję i wizerunek pogórniczego Pszowa.

Na powierzchni jednej czwartej hektara powstaje ogólnodostępny park edukacyjny ze ścieżkami spacerowymi i rowerowym pumptackiem. Zagospodarowane zostaną również pola tematyczne, jak łąka dla owadów, labirynt z lawendy oraz zadaszone ławki i stoliki do gier. Teren zostanie oświetlony oraz przygotowany pod nowe nasadzenia i trawnik. Wykonane zostaną niezbędne instalacje wodociągowe, elektryczne i monitoring wizyjny. Otwarcie parku dla mieszkańców planowane jest w przyszłym roku.

- Docelowo chcemy połączyć to miejsce ścieżką pieszo-rowerową z innymi rewitalizowanymi obiektami byłej kopalni „Anna”. Zyskamy w ten sposób duży i ciekawy obszar dla rekreacji i zwiedzania, zwłaszcza przez miłośników terenów postindustrialnych – mówi burmistrz Pszowa, Piotr Kowol.

Budowa „Parku Ryszard” realizowana dzięki pozyskaniu przez miasto Pszów dofinansowania z Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych w kwocie 600 tys. złotych oraz dotacji z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w wysokości 250 tys. Miasto wyłoży z własnego budżetu ponad 1,2 mln złotych.

fot. Krzysztof Jaroch, wizualizacje: pracownia projektowa Barteczko Architekci