Co dalej ze szpitalem w Rydułtowach? Do radnych poszedł jasny przekaz
Podczas ostatniego spotkania przedstawicieli powiatu, dyrekcji szpitala i radnych Miasta Rydułtowy, padły słowa, których wielu nie chciało usłyszeć, jednak obrazują one rzeczywistość. Funkcje medyczne na terenie szpitala będą wygaszane, bo gra toczy się obecnie w ogóle o przetrwanie szpitala w naszym powiecie.
Co dalej ze szpitalem w Rydułtowach? Do radnych poszedł jasny przekaz
30 lipca w rydułtowskim urzędzie miasta z inicjatywy przewodniczącego Marka Wystyrka odbyło się spotkanie radnych z władzami powiatu w sprawie dalszego funkcjonowania szpitala na terenie naszego miasta. W spotkaniu wzięli udział między innymi starosta Leszek Bizoń, członek zarządu Arkadiusz Skowron, burmistrz Marcin Połomski i dyrektor Cezary Tomiczek. Jak poinformowano na Facebooku spotkanie miało charakter informacyjno-konsultacyjny gdyż według przedstawicieli władz powiatowych w Rydułtowach nie będzie już świadczonych usług medycznych.
Wiąże się to z wieloma czynnikami, podstawowe z nich to:
• niewystarczające finansowanie służby zdrowia z NFZ. Koszty utrzymania szpitala są większe niż finansowanie z NFZ. Niedofinansowane usługi medyczne np. różne zabiegi, operacje, lekarstwa itp.
• brak personelu medycznego potrzebnego do prowadzenia oddziałów, między innymi pediatrii w Rydułtowach
• konieczność zwiększenia płac personelu medycznego. Koszty wynagrodzenia personelu stanowią prawie 90% wszystkich kosztów działalności szpitala.
• według Ministerstwa Zdrowia dopuszczalne jest, aby odległość między szpitalami była nawet do 50-60 km. Poza tym szpitale powinny się porozumieć między sobą, jaki zakres usług medycznych powinien być świadczony w danej lokalizacji tak, aby pacjent miał możliwość dostępu do różnych specjalistów np. chirurgów, ortopedów, pediatrów, kardiologów itp. w różnych lokalizacjach. Inaczej mówiąc szpitale powinny ustalić między sobą, jakie usługi medyczne w danym szpitalu będą świadczone.
- Przy takim zakresie finansowania z NFZ i takich "wytycznych" z Ministerstwa Zdrowia - Zarząd Powiatu będzie dążył do utrzymania w ogóle szpitala w powiecie wodzisławskim, gdyż okazać się może niemożliwym utrzymanie wszystkich oddziałów i obiektów szpitalnych. Ludność naszego powiatu ulega, jak i w całym kraju procesowi starzenia, który przejawia się zwiększeniem liczby osób starszych, a zmniejszaniem populacji osób w wieku produkcyjnym. Ta tendencja będzie generować zapotrzebowanie na usługi związane z szeroko rozumianą pomocą społeczną, czyli opieką nad osobami starszymi i niepełnosprawnymi. Te usługi proponowane są przez władze powiatu, jako nowy kierunek dla rydułtowskiej części szpitala. Głównym zadaniem Zarządu Powiatu Wodzisławskiego w tej kadencji będzie jak najszybsze zagospodarowanie tkanki budowlanej pozostałej po szpitalu w Rydułtowach tak, aby służyła potrzebom społecznym mieszkańców naszego powiatu - czytamy na Facebooku miasta Rydułtowy.
Jak przekazał redakcji Nowin już po spotkaniu dyrektor Tomiczek, w rydułtowskiej części szpitala działa jeszcze pracownia endoskopowa, jednak ona zgodnie z wcześniejszymi planami będzie funkcjonować do grudnia, a następnie zostanie przeniesiona do budynków szpitala w Wodzisławia po odpowiedniej adaptacji. Ta zmiana była zaplanowana już wcześniej, a spowodowana jest bezpieczeństwem pacjentów.
Co dalej z budynkami?
- Miasto Rydułtowy przygotowuje się do aplikowania o środki z funduszy szwajcarskich. Jednym z planowanych działań w programie w partnerstwie z powiatem wodzisławskim, jest całkowity remont i modernizacja jednego ze szpitalnych budynków w Rydułtowach na potrzeby usług dla osób z niepełnosprawnościami i seniorów. Późniejsze prowadzenie tego typu ośrodka leżałoby po stronie właściciela, czyli powiatu. Niewykluczone, że po przekształceniu w centrum usług społecznych część pozostałych budynków może być wykorzystana do celów komercyjnych. Propozycję przekształcenia w centrum usług społecznych musi zaakceptować Rada Powiatu Wodzisławskiego. Zarząd Powiatu na najbliższej sesji przedstawi stosowne propozycje. Podczas spotkania zdementowano również nieprawdziwą informację, jakoby budynki po szpitalu w Rydułtowach zostały przekształcone w Ośrodek Pomocy Uchodźcom z Afryki. Starosta podkreślił, że w tej sprawie nie było żadnego zapytania ze strony władz wojewódzkich, czy państwowych. Warto przypomnieć, że system opieki zdrowotnej w Polsce jest zespołem osób i instytucji mających za zadanie zapewnić opiekę zdrowotną ludności. Odpowiedzialność za organizację i funkcjonowanie tego systemu spoczywa na Ministrze Zdrowia, który jest wspierany przez wyspecjalizowane urzędy. Te urzędy zajmują się m.in. płaceniem za udzielone świadczenia, w tym przypadku to Narodowy Funduszu Zdrowia - czytamy w komunikacie.
W wywiadzie udzielonym naszej redakcji, który ukazał się na portalu Nowiny.pl 5 sierpnia, Arkadiusz Skowron stwierdził:
"Decyzji w tej sprawie jeszcze nie ma. Jesteśmy w fazie konsultacji społecznej. Pierwszym krokiem było spotkanie z władzami Rydułtów, gdzie poznali propozycję przekształceń kompleksu obiektów szpitalnych na inną działalność. Chcemy jasno powiedzieć, że funkcje medyczne są dziś mocno ograniczone i nadszedł czas na spojrzenie prawdzie w oczy, że trzeba znaleźć inny sposób zagospodarowania kompleksu. Dalsze odwlekanie decyzji może spowodować duże straty substancji budowlanej. Poprosiłem radnych, aby podzielili się naszą propozycją ze społecznością Rydułtów. Pierwsze wyniki tych konsultacji widzę na forach społecznościowych. Pierwsze efekty będą zauważalne już wkrótce. Powiat i Miasto Rydułtowy są partnerami w projekcie Polsko-Szwajcarskiego Programu Rozwoju Miast, gdzie jest pomysł na przekształcenie budynku byłej interny w ośrodek pomocowy. Początkowo miało to być środowiskowy dom samopomocy. Mamy dokumentację i pewną koncepcję. Najbliższe kroki formalne to przedstawienie koncepcji radnym powiatowym i kiedy uzyskamy zielone światło od nich, możemy rozmawiać o szczegółach. Mówimy m.in. o polityce senioralnej, opiece całodobowej seniorów i niepełnosprawnych, a także opiece paliatywnej."
Do wywiadu odniósł się radny Tomasz Wojak, który stwierdził, że zauważa sprzeczność pomiędzy tym co było na spotkaniu a udzielonej przez Skowrona wypowiedzi naszemu redaktorowi.
- Przypomnę na spotkaniu ze strony starostwa padły słowa byśmy się nie okłamywali ponieważ szpitala w Rydułtowach NIE BĘDZIE! A więc jak ? Decyzja zapadła czy jednak nie ? A może nie chce Pan Skowron powiedzieć tego wprost by to konkretnie wybrzmiało? - napisał na Faceboku radny Wojak.
- Może być tak, że nie uważałem na tych zajęciach. Może być tak, że ktoś powiedział to tak cicho, że mogłem nie usłyszeć ale ja osobiście tej prośby nie słyszałem. Prośbę o tym by poinformować mieszkańców, że szpitala w Rydułtowach nie będzie słyszałem wyraźnie, ale prośby by podzielić się z mieszkańcami propozycją, niestety nie. I teraz warto zadać sobie pytanie. Gdyby nawet tak było, że nie dosłyszałem tej prośby, to czym mielibyśmy się z mieszkańcami podzielić? Przecież pan Skowron nie uchylił nawet kawałka szczegółowej informacji, pokazując jedynie plik dokumentów mówiąc o ogólnikach. Pan Arkadiusz Skowron oświadczył jedynie, że szczegóły w pierwszej kolejności pozna rada powiatu, a dopiero później my jako rada miasta i mieszkańcy. A więc czym mamy się dzielić z mieszkańcami Rydułtów? W dalszej części już czytamy na temat programu szwajcarskiego do którego miasto Rydułtowy aspiruje, ale tu warto zaznaczyć jedno. To miasto Rydułtowy wykonuje całą pracę w tym zakresie, niejako wciągając powiat wodzisławski jako partnera, w celu zagospodarowanie jednego z budynków poszpitalnych. Czytając ten wywiad miałam wrażenie, że byłem na innym spotkaniu i rozmowa była zupełnie inna. Powiedzieć można wszystko, ale trzeba pamiętać, że te słowa można szybko zweryfikować - napisał pan Wojak kierując swoje zapytanie do Arkadiusza Skowrona.
Do pytań radnego odniósł się w komentarzach Arkadiusz Skowron, który napisał:
"Decyzji w tej sprawie jeszcze nie ma. Jesteśmy w fazie konsultacji społecznej. Pierwszym krokiem było spotkanie z władzami Rydułtów, gdzie poznali propozycję przekształceń kompleksu obiektów szpitalnych na inną działalność. Chcemy jasno powiedzieć, że funkcje medyczne są dziś mocno ograniczone i nadszedł czas na spojrzenie prawdzie w oczy, że trzeba znaleźć inny sposób zagospodarowania kompleksu. To jest dokładny cytat z artykułu, bez rozbijania na poszczególne zdania i ich oddzielnego interpretowania. Dodatkowo dziękuję za podzielenie się z mieszkańcami Rydułtów informacją o konsultacjach poprzez pana profil FB. Na to liczyłem Pozdrawiam"
Komentarze
16 komentarzy
Mówicie, że brak personelu medycznego potrzebnego do prowadzenia oddziałów, między innymi pediatrii w . A co robił przez te wszystkie lata słynny dyrektor szpitala Tomiczek? Za co mu starostwo płaci? No może za to ,że powołał kolejnego dyrektora medycznego.
Tak to jest jak się Bizoń , Tomiczek i Skowron biorą do roboty. Zlikwidują wszystko
Do nizej- zgadza się.Jak mają być lekarze na NFZ skoro nowe gabinety czy całe przychodnie stawiają prywatne. Kto będzie siedzieć w szpitalu za głodowe 15-20 tysia na miesiąc? Jak prywatnie ma za 15 minut 250 zeta.
Zrobić w tym szpitalu kolonię zagranicznych to paradoksalnie najlepsze wyjście.
Oczywiście w zlikwidowanym szpitalu wyremontowanym i pełnym sprzętu gabinety wynajmą lekarze. Za grosze, bo komu innemu potrzebne sa takie izby? Lobby lekarskie działa. A te sierotki w radzie powiatu są narzędziem rządu który mówi, że pniendzy nie ma i musimy obnizyc składke zdrowotną dla przedsiębiorców. Głupi lud bedzie jeszxze tym gnojkom klaskał, bo nie rozumie, że jest tylko ureabianym niewolnikiem.
Do Zzawinkla coś w tym jest, że duży może więcej bo najprostszy przykład to Rybnik, którego większość dzielnic przyłączono a one się nie odłączyły. Mało tego teraz to Rybnik będzie bronił swoich kopalni i doprowadzi do tego, że Rydułtowy zamkną a Jankowice i Chwałowice wraz z Marcelem zostaną.... O tym już dawno gadano a ostatni wstrząs tylko to przyspieszy. Po odłączeniu z jednego urzędu powstało 5 w miarę dużych i w miarę biednych ale podzielonych i skłóconych. Póki są kopalnie jest fajnie, ale bez kopalni widać po Pszowie jak dołuje w rankingach zamożności a największym osiągnięciem jest teraz budowa parku na terenach pokopalnianych. Zresztą jeszcze lepiej widać, że duży może więcej na przykładzie metropolii i dążeniu do scalenia tych miast bo obecnie Gorny Śląsk przegrywa względem Krakowa, Wrocławia Gdańska.
Głupotą jest, że to powiaty mają dopłacać do szpitali powiatowych, kiedy, co miesiąc państwo grabi cześć swoich obywateli 9% składką zdrowotną. To państwo powinno zarządzać wszystkimi szpitalami ale celowo się przerzuca koszty na samorządy. Przez lata były dwa słabe szpitale w powiecie. Nie długo zostanie jeden z okrojonymi oddziałami, czy zatem państwo robi coś by poprawić stan służby zdrowia w regionie. Tak, właśnie wojewoda zamierza przekształcić jedyną karetkę "S" na podstawową. Przy szpitalu w Wodzisławiu nawet lądowiska nie potrafią wybudować. Cały subregion jest traktowany jako gorszy względem metropolii a nikt się temu nie przeciwstawia.
Kopalnia to wrzód do którego wiecznie trzeba dopłacać więc lepiej jej nie mieć
~zzawinkla-to samo mozesz napisać o Wodzisławiu.z tym że Rydułtowy jeszcze mają kopalnie a u was już jej dawno nie ma
Co pis zrobił przez ostatnie 8 lat dla rydułtowskiego szpitala ???
......... zero jak ich minister
pisowskie trolle zaś zostały zaorane
Poślijcie tam niejakiego Marak Labusa. To zaora wszystko i kamienia na kamieniu nie zostawi.
Platforma obywatelska wykończy wszystko. Szpital w Rydułtowach przetrwał dwie wojny światowe a nie przetrwa rządu Tuska . Tak samo kopalnia w Rydułtowach już wiadomo że idzie do likwidacji w przyspieszonym terminie
Zzawinkla ......Byś naprawdę poznał historię jak było z miastami kiedy je podłączono do pow.Wodzisław to byś głupot nie pisał ,jak wszystko co posiadały te miasta powiat zabierał a po ponownym odłączeniu nic nie zwrócono ? To dlaczego kiedy zaczęły biednieć i upadać walczyły o odłączenie i powrót do samodzielności , wtedy niestety było już za późno i teraz jak widzisz nie tylko te miasta upadają ale i cały ten wielki powiat ,nie wiem czy wiesz że Rydułtowy kiedyś należały pod powiat Rybnik i były pięknym bogatym miastem z dobrym szpitalem ,ulicą pełnym sklepów i sklepików ,kopalnią która też dbała by miasto się rozwijało aaaaaa!!! teraz dba się tylko o budynek urzędu i jego dobudówki wszak potrzebnych jest nam urzędników setki no może przesadziłem jeden urzędnik na jednego mieszkańca ! ..Pozdrawiam ...
Rydultowiki sami się zaorali podobnie jak Pszów i inni jak się odłączyli od Wodzisławia. Za komuny była w Rydułtowach prężna kopalnia z tradycjami był znany szpital był dworzec kolejowy Rydułtowy miały 2 ligę w piłce.
Po latach rządzenia nie ma szpitala a dworzec zaorali . Rydułtowy w piłce to gdzieś koło A klasy a wkrótce uśmiechnięci zlikwidują wam kopalnię.
Ale na co wy liczyliście? Jaką siłę przebicia ma 19 tys. miasteczko? No właśnie - żadnej!
Napiszę wam to z dużych liter może dojdzie -DUŻY MOZE WIĘCEJ!
Wy chcieliście być wsią i nią zostaniecie już wkrótce.
Na pocieszenie - macie urząd gdzie siedzą pociotki to będzie największy zakład pracy. Tak jak w Pszowie.
Do poniżej przecież ten w Rydułtowach dawno nie istnieje oprócz rehabilitacji więc co ma dać szpitalowi w wodziu najgorsze to jest że uśmiechnięta ma w planach nawet zamknięcie tego w wodziu a tak pszczeli że PiS zwiększył składkę oni to zmniejsza a tu są plany zwiększenia do 12% bo kasy nie ma a VAT większy i podatki też wieksze
W końcu zaczęli myśleć. Tylko całkowita likiwdacja jednostki w rydułtowach moze dac oddech szpitalowi w wodzisławiu.
Według ministerstwa uśmiechu PO dopuszczalne jest żeby szpital był 50 km dalej jak można przeczytać. Czyli aż do Katowic można spokojnie wszystkie szpitale zlikwidować.
"O takie polskie walczylyśmy"
Uśmiechnijcie się!