Sobota, 23 listopada 2024

imieniny: Adeli, Klemensa, Orestesa

RSS

O Henryku Sławiku w Galerii Historii Miasta [WIDEO]

17.07.2024 09:51 | 0 komentarzy | KaBa

W Galerii Historii Miasta odbyło się spotkanie przybliżające postać Henryka Sławika. Do Jastrzębia-Zdroju przyjechał dr Tomasz Kurpierz z Instytutu Pamięci Narodowej, autor książki pt. „Henryk Sławik 1894–1944. Górnośląski Sprawiedliwy wśród Narodów Świata”. Wszystko to w ramach cyklicznych spotkań pt. Przystanek Muzeum.

O Henryku Sławiku w Galerii Historii Miasta [WIDEO]
Dyrektor MOK Janusz Jurczak wręcza okolicznościowy medal doktorowi Tomaszowi Krupierzowi. Fot. KaBa
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

W tym roku przypada 130. rocznica urodzin oraz 80. rocznica śmierci Henryka Sławika. Pierwsza odsłona uroczystości z tym związanych odbyła się w niedzielę w parafii pw. Wszystkich Świętych, gdzie odprawiono mszę świętą w jego intencji. Następnie przed pomnikiem - ławeczką przybliżono postać tego wybitnego szeroczanina. Natomiast w środę w Galerii Historii Miasta zorganizowano prelekcję doktora Tomasza Kurpierza z katowickiego oddziału IPN. Przedstawił on biografię Sławika. Wcześniej jednak dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury Janusz Jurczak uhonorował naukowca okolicznościowym medalem, wybitym z okazji tak znaczących rocznic historycznych, związanych z postacią Henryka Sławika. Otrzymują go osoby zasłużone w propagowaniu wiedzy o tej wybitnej postaci.

Henryk Sławik urodził się w Szerokiej (15 lipca 1894), obecnie dzielnicy Jastrzębia-Zdroju. Najbardziej w historii zapisał się tym, że w okrutnych czasach II wojny światowej uratował ok. 5 tys. Żydów polskiego pochodzenia, choć świadkowie tamtych czasów mówili, że mogło to być nawet 14 tys. Po wkroczeniu Niemców na Węgry został aresztowany i osadzony w obozie koncentracyjnym w Mauthausen, gdzie został powieszony (23 sierpnia 1944 r.). To najbardziej znany epizod życia jastrzębskiego (bo Szeroka to dziś sołectwo miasta) bohatera.

Doktor Tomasz Krupierz przybliżył również wcześniejsze lata życia, począwszy od młodości w Szerokiej, do wstąpienia w szeregi polskiego koła Polskiej Partii Socjalistycznej w Niemczech, udziału w powstaniach śląskich, po lata pracy w „Gazecie Robotniczej”. Niebagatelną rolę w biografii Sławika odgrywała działalność społeczna - został prezesem Górnośląskiego Zarządu Związku Młodzieży Robotniczej „Siła”. Organizacja skupiała się na pracy z młodzieżą robotniczą w celu podnoszenia poziomu jej wiedzy i rozwoju. Działalność prowadzono w ramach sekcji - teatralnej, muzycznej, turystycznej i sportowej.

Przesłanie, którym Henryk Sławik kierował się w swoim życiu, można to streścić w dwóch słowach: Polska i pomoc, pomoc dla każdego, kto jej potrzebuje. Zainteresowanych Czytelników odsyłam do artykułu, który wkrótce ukaże się na łamach naszego portalu w sekcji historia.