Sobota, 23 listopada 2024

imieniny: Adeli, Klemensa, Orestesa

RSS

01.03.2024 08:36 | 0 komentarzy | żet
Ostatnia aktualizacja: 01.03.2024 08:41

Ogromne pieniądze z Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju mają zostać zainwestowane w nowe hale oraz realizację celów klimatycznych.

Eko-Okna otrzymały 90 mln euro pożyczki. Na co przeznaczą pieniądze?
Eko-Okna mają siedzibę w Kornicach (pow. raciborski). Firma otworzyła również zakład w Wodzisławiu Śląskim, a wkrótce otworzy halę w Kędzierzynie-Koźlu. Spółka zatrudnia ponad 11 tys. pracowników
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Mowa o czterech nowych zakładach produkcyjnych

Dzięki pożyczce Eko-Okna zamierzają sfinansować budowę czterech nowych zakładów produkcyjnych (dosł. cyt. z komunikatu EBOR w języku angielskim: The investment will finance the construction of four new production facilities (...)).

Czy mowa o zupełnie nowych zakładach, czy też w grę wchodzi sfinansowanie zakładów już uruchomionych lub planowanych do otwarcia w najbliższym czasie, tj. fabryk w Wodzisławiu Śl. oraz Kędzierzynie-Koźlu? Tę kwestię wyjaśnia w rozmowie z Nowinami Andrzej Juszczyński, dyrektor finansowy i członek zarządu spółki Eko-Okna. - Mowa o halach numer 7 i 8 w Kornicach, hali w Wodzisławiu Śląskim i hali w Kędzierzynie-Koźlu - precyzuje i dodaje, że finansowanie zostanie również użyte do budowy magazynu wysokiego składowania. Rozchodzi się więc w głównej mierze o hale produkcyjne już wybudowane, a nie kolejne obiekty tego typu.

Prąd z OZE

Eko-Okna zobowiązały się do osiągnięcia wyższych celów w zakresie zrównoważonego rozwoju w swoich procesach produkcyjnych. Spółka zamierza także pokrywać 50 proc. swojego zapotrzebowania na energię elektryczną odnawialnymi źródłami energii.

- W rezultacie Eko-Okna przyczyni się do dekarbonizacji sektora budowlanego i będzie działać na rzecz celu Europejskiego Zielonego Ładu, jakim jest osiągnięcie neutralności emisyjnej w branży do 2050 roku - czytamy w komunikacie Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju.

Coraz ambitniejsze cele

- Nasza współpraca z Eko-Okna wpisuje się w nasze strategiczne priorytety w Polsce. Wspiera wiodącą, innowacyjną polską firmę w jej ambicjach rozwojowych, a docelowo przyczynia się do poprawy efektywności energetycznej w polskich gospodarstwach domowych i przedsiębiorstwach - powiedziała Elisabetta Falcetti, dyrektor regionalna EBOR na Polskę i kraje bałtyckie.

- Wsparcie ze strony EBOR toruje nam drogę do dalszej obecności międzynarodowej i zwiększania naszych mocy produkcyjnych. Współpraca z Bankiem jest dla nas zaszczytem i powodem do dumy. Służy nie tylko jako partner finansowy, ale także sojusznik w wypełnianiu zobowiązań związanych ze zrównoważonym rozwojem. Głęboko wierzymy, że dalsze inwestycje pomogą naszej firmie się rozwijać, stać się bardziej przyjazną dla środowiska i zrównoważoną. Jesteśmy wdzięczni za tę wspólną podróż, która pozwala nam realizować nowe, coraz ambitniejsze cele - dodał Andrzej Juszczyński, dyrektor finansowy i członek zarządu spółki Eko-Okna cytowany w komunikacie EBOR.

źródło: EBOR, oprac. żet