Sobota, 30 listopada 2024

imieniny: Andrzeja, Justyny, Konstantego

RSS

To pomaga złodziejom i utrudnia pracę kryminalnym. Policja przypomina o ważnych zasadach

18.05.2023 16:34 | 0 komentarzy | sqx

Kiedy na początku tego tygodnia w sieci pojawiło się nagranie, na którym widać podejrzanie zachowujących się mężczyzn z zasłoniętymi twarzami, wiele osób wzmogło swoją czujność. Dzień później policja potwierdziła iż doszło do włamania w jednym z mieszkań w bloku przy Floriańskiej, gdzie pojawili się intruzi. Mundurowi przypominają, jakie podjąć działania, a jakich zaniechać, by zadbać o swoje bezpieczeństwo, by nie utrudniać śledczym ścigania przestępców.

To pomaga złodziejom i utrudnia pracę kryminalnym. Policja przypomina o ważnych zasadach
Gdy już dojdzie do włamania niezwłocznie powiadom policję, niczego nie dotykaj, nie sprzątaj i nie staraj się przeglądać rzeczy, by ustalić, co zginęło, ponieważ w ten sposób zacierasz ślady i utrudniasz pracę policji. / fot. ilustracyjne freepik
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Złodzieje znają te "bezpieczne skrytki"

Kto nigdy nie zostawił klucza od domu czy mieszkania pod wycieraczką, doniczką czy w skrzynce na listy? Te na pozór bezpieczne miejsca zna każdy. Niestety nie stanowią one tajemnicy również dla przestępców. Przed wyważeniem drzwi czy okna najpierw poszukują mniej rzucającego się w oczy sposobu dostania się do wnętrza mieszkania. Z pomocą przychodzą sami właściciele nieruchomości poprzez pozostawienie klucza właśnie w "bezpiecznym" miejscu w obrębie wejścia do budynku.

Dom czy mieszkanie, gdzie gromadzimy wartościowe przedmioty czy pieniądze są łakomym kąskiem dla przestępców. Łupem złodziei najczęściej padają pieniądze, ale też wartościowa biżuteria czy drogie sprzęty elektroniczne. Aby ochronić swoje dobra, opuszczając mieszkanie, zamykamy drzwi na klucz. Niestety często zdarza się tak, że klucz pozostawiamy w "bezpiecznym" umówionym miejscu dla innych domowników.

Nie wysilamy się na oryginalność i postępujemy sztampowo: wycieraczka, kwiatek lub skrzynka na listy. Te miejsca znają również przestępcy i to właśnie tam zaglądają w pierwszej kolejności, kiedy chcą nas okraść. Otworzenie zamka oryginalnym kluczem jest o wiele łatwiejsze niż wyważenie drzwi czy okna. Mniej rzuca się też w oczy, co z sąsiedzkiej perspektywy również utrudnia ocenę sytuacji.

- Dlatego apelujemy o rozwagę podczas zabezpieczania swojego mienia. Klucz do drzwi wejściowych warto zabierać ze sobą, na pewno utrudni to działanie włamywaczowi, a może nawet zniechęci do wtargnięcia do naszego mieszkania. Jeśli to niemożliwe, poprośmy o pomoc sąsiada, który zaopiekuje się kluczem, a w razie potrzeby przekaże osobie uprawnionej do jego użytkowania - radzi oficer prasowa rybnickiej komendy, st. asp. Bogusława Kobeszko.

Pamiętać należy również o zamykaniu okien. W przypadku dłuższej nieobecności, warto również zaciągnąć rolety lub zasłony, spowoduje to trudność we wcześniejszym rozpoznaniu układu pomieszczeń oraz usytuowaniu mebli i urządzeń. Sprawdzonym sposobem zabezpieczenia domu lub mieszkania jest czujny, zaufany sąsiad, który zwróci uwagę na to, co dzieje się w pobliżu naszego domu, opróżni skrzynkę na listy czy co jakiś czas zaświeci światło.

Kiedy dojdzie do włamania...

Niestety nawet najlepsze zabezpieczenie nie gwarantuje w 100% bezpieczeństwa. Dlatego gdy już dojdzie do włamania niezwłocznie powiadom policję, niczego nie dotykaj, nie sprzątaj i nie staraj się przeglądać rzeczy, by ustalić, co zginęło, ponieważ w ten sposób zacierasz ślady i utrudniasz pracę policji.

Czytaj: Włamanie na Floriańskiej w Rybniku. To tam kamera nagrała podejrzanie zachowujących się mężczyzn

/źr. KMP Rybnik/