Najważniejsze zasady wizualizacji danych
Wizualizacja danych to określenie dla graficznego zaprezentowania konkretnych wartości z użyciem wszelkiego rodzaju wykresów, tabel czy map. Warto jednak wiedzieć, co zrobić, aby zachwycić odbiorców i stworzyć przejrzyste prezentacje danych. W niniejszym artykule przedstawiamy najważniejsze zasady wizualizacji danych.
Podstawa, czyli sprecyzowanie oczekiwań
Wizualizacja danych to bardzo ważne narzędzie w procesie analizy danych oraz prezentowaniu konkretnych danych.
Podstawą jest sprecyzowanie swoich oczekiwań, czyli określenie celu wizualizacji danych. To punkt wyjścia do rozmyślań i podejmowania działań w trakcie kolejnych etapów.
Warto rozpocząć od zastanowienia się nad tym, jakiego efektu oczekujemy i komu prezentacja danych będzie przedstawiana. Istotne jest również określenie metody grupowania danych oraz wskazania źródeł danych. Dzięki zastanowieniu się nad tymi kwestiami stworzenie efektywnej wizualizacji danych będzie znacznie łatwiejsze.
Zdefiniowanie kluczowych wskaźników efektywności
Kolejną istotną kwestią, na którą warto zwrócić uwagę, jest zdefiniowanie kluczowych wskaźników efektywności.
Kluczowe wskaźniki efektywności umożliwiają skontrolowanie postępów w danych procesach i sprawdzenie efektywności prowadzonych, zaplanowanych działań. Wskaźniki te pozwalają na określenie tego, ile czasu zajmie stworzenie wizualizacji danych lub pozyskanie danych.
Wskaźniki efektywności można wyodrębnić korzystając z różnych technik analitycznych, takich jak burza mózgów. Dzięki tym wskaźnikom można w łatwy sposób sprawdzić, czy dana firma wyróżnia się efektywnością, a pozyskane informacje będą ułatwiać podejmowanie decyzji, wpływając na usprawnienie procesu tworzenia wizualizacji danych i innych procedur.
Dbałość o czytelne przedstawienie danych
Istotną zasadą, której należy się trzymać podczas tworzenia wizualizacji danych, jest uproszczona forma wykresów, map i tabel. Dzięki takiemu rozwiązaniu prezentowane dane są bardziej czytelne i zrozumiałe.
Nie ma potrzeby stosowania nadmiernych zdobień i takich elementów graficznych, które znacznie zmniejszyłyby czytelność wizualizacji. Należy pamiętać, aby przedstawiać tylko te elementy, które są istotne dla prawidłowego zinterpretowania wykresu.
Profesjonalne narzędzia do wizualizacji danych
Wiele osób i organizacji wciąż pozostaje jedynie przy najpopularniejszym narzędziu do analizy danych, czyli przy arkuszu Excel. Warto jednak wyłamać się poza schemat i zdecydować się na skorzystanie z bardziej profesjonalnych narzędzi do wizualizacji danych.
Rynek narzędzi BI od wielu lat znacznie się rozwija i wizualizacja danych jest o wiele prostsza. Nawet bez doświadczeni można w łatwy sposób dokonać analizy danych i projektować zrozumiałe i estetyczne wizualizacje danych.
Podsumowanie
Dobrze wykonana wizualizacja danych powinna przede wszystkim ułatwić odczytanie i zrozumienie danych, a nie służyć tylko jako estetyczny element. Aby skutecznie przeprowadzić wizualizację danych, ważne jest pamiętanie o kilku kluczowych zasadach, o których wspomnieliśmy w niniejszym artykule.
Należy przede wszystkim określić właściwy cel wizualizacji, wybrać odpowiednie wskaźniki efektywności, postawić na uproszczone formy wizualizacji, a także skorzystać z profesjonalnych programów, które sprawią, że tworzenie wizualizacji danych uda się nam z łatwością.
Materiał zewnętrzny
Najnowsze komentarze