Sobota, 23 listopada 2024

imieniny: Adeli, Klemensa, Orestesa

RSS

Nie tak szybko z tą eko-transformacją! W Parlamencie Europejskim interweniuje... Łukasz Kohut

23.02.2023 13:23 | 14 komentarzy | ż

Europoseł Łukasz Kohut nie chce zmieniać istniejących zasad transformacji energetycznej. - Rok 2050 to dobry i możliwy do osiągnięcia termin – pisze parlamentarzysta do przewodniczącego Komisji Przemysłu i Energii.

Nie tak szybko z tą eko-transformacją! W Parlamencie Europejskim interweniuje... Łukasz Kohut
Pochodzący z Rybnika Łukasz Kohut obawia się, że wprowadzenie unijnego rozporządzenia metanowego doprowadziłoby do zamykania kopalń w Polsce już od 2027 roku. Zdaniem europosła Lewicy to stanowczo za wcześnie.
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Rozporządzenie, które jest niebezpieczne dla gospodarki Polski i UE

Apel Łukasza Kohuta jest odpowiedzią na procedowane w Brukseli unijne rozporządzenie metanowe.

- To niezgodne z wcześniej ustalonymi zasadami odchodzenia od węgla. Dodatkowo to rozporządzenie praktycznie likwiduje sektor wydobycia węgla koksującego - tak potrzebnego do produkcji stali, uznanego za krytyczny surowiec przez Komisję Europejską - czytamy w liście do przewodniczącego.

Europoseł Kohut podkreśla jak ważna jest niezależność energetyczna i własne źródła energii, zwłaszcza w obliczu wojny na Ukrainie. Przypomina również, że sam proponował już w zeszłym roku wykorzystanie w pełni zasobów węgla zgodnie z planem transformacji i w jej okresie przejściowym. - Transformacja energetyczna, a tym samym społeczna, to długofalowy proces, w którym muszą być zaangażowane podmioty samorządu terytorialnego i mieszkańcy regionu – podkreśla poseł Łukasz Kohut.

2/3 kopalń PGG do zamknięcia, a w JSW jeszcze gorzej?

Regulacje, nad którymi pracuje Parlament Europejski, wprowadzają zakaz uwalniania do atmosfery i spalania w pochodni metanu ze stacji odmetanowania kopalń od 2025 roku, a od 2027 roku zakaz uwalniania do atmosfery w kopalniach węgla emitujących ponad 5 ton metanu na tysiąc ton wydobytego węgla (w przypadku kopalń emitujących ponad 3 tony metanu na tysiac ton wydobytego węgla zakaz zacznie obowiązywać od 2031 roku).

Gdyby rozporządzenie w tym kształcie faktycznie zaczęłoby obowiązywać, PGG musiałaby zamknąć 2/3 kopalń. W podobnej lub jeszcze gorszej sytuacji znalazłaby się Jastrzębska Spółka Węglowa (źródło: wysokienapiecie.pl/ISBnews).