Sobota, 23 listopada 2024

imieniny: Adeli, Klemensa, Orestesa

RSS

Ponad 130 egzotycznych zwierząt zarejestrowano w wodzisławskim starostwie w 2022 roku

14.02.2023 14:02 | 0 komentarzy | d

Papugi, żółwie, węże, ale także sóweczka kreskowana czy puchaczyk żółtobrzuchy-takie egzotyczne zwierzęta zarejestrowano w 2022 roku w Starostwie Powiatowym w Wodzisławiu Śląskim.

Ponad 130 egzotycznych zwierząt zarejestrowano w wodzisławskim starostwie w 2022 roku
Do wpisu zgłoszono w zeszłym roku w wodzisławskim starostwie m.in. krogulca zwyczajnego
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Łącznie starosta wodzisławski dokonał 134 wpisy do rejestru gatunków zwierząt podlegających ograniczeniom na podstawie przepisów Unii Europejskiej. W roku 2022 prócz najczęściej zgłaszanych do rejestru gatunków (papugi, żółwie, węże), dokonano wpisu do rejestru takich gatunków jak: żabojad argentyński, sóweczka kreskowana, pójdźka ziemna, puchaczyk żółtobrzuchy, krogulec zwyczajny czy gekon madagaskarski.

Kto musi zarejestrować zwierzę?

Obowiązek dotyczy osób, które posiadają żywe ssaki, ptaki, gady lub płazy z gatunków wymienionych w aneksach A i B rozporządzenia Rady nr 338/97. Rejestracji dokonuje się u starosty właściwego ze względu na miejsce przetrzymywania zwierząt. Gatunki wskazane w rozporządzeniu to w przypadku grupy A – te najbardziej zagrożone wyginięciem, a grupy B – te, którym bez właściwiej kontroli może grozić wyginięcie. Z obowiązku rejestrowania zwierząt podlegających ograniczeniom wyłączone są: ogrody zoologiczne, podmioty prowadzące działalność gospodarczą w zakresie handlu żywymi zwierzętami gatunków chronionych na podstawie przepisów, podmioty czasowo przetrzymujące zwierzęta celem ich leczenia i rehabilitacji.

Jak zgłosić zwierzę do rejestru?

– Wniosek o wpis do rejestru należy złożyć w Starostwie Powiatowym w ciągu 14 dni od wejścia w posiadanie zwierzęcia lub sprowadzenia go do Polski. Dokument jest do pobrania w siedzibie urzędu. We wniosku podaje się m.in. nazwę gatunku, cel posiadania okazu (np. dobra własne, hodowla, edukacja), datę wejścia w jego posiadanie oraz źródło pochodzenia - informuje Ewa Zając, naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska.

Wnioski dostępne są także w Biuletynie Informacji Publicznej. Do wniosku o rejestr powinien być dołączony dowód opłaty skarbowej w wysokości 26 zł na konto Urzędu Miasta w Wodzisławiu Śląskim oraz kopia dokumentu potwierdzająca legalność pochodzenia zwierzęcia. Co ważne, w przypadku śmierci bądź przekazania zwierzęcia należy złożyć wniosek o wyrejestrowanie. Licząc od dnia otrzymania wniosku o wpis do rejestru zwierząt, termin na wydanie zaświadczenia wynosi 7 dni. Szczegółowe informacje dotyczące wpisu można uzyskać pod nr tel. 432 412 09 56.