Żory wśród zwycięzców konkursu "Modernizacja Roku & Budowa XXI wieku"
W konkursie wzięło udział ponad 500 projektów. Jury przyznało dworcowi w Żorach tytuł Modernizacji Roku 2021".
Budynek i nowe funkcje
Modernizacja dworca w Żorach została nominowana w kategorii "opieka społeczna", w której zdobyła główną nagrodę. W imieniu Miasta Żory nagrody odebrali: Adam Grześkiewicz – Dyrektor Żorskiego Centrum Organizacji Pozarządowych, które zarządza budynkiem dworca oraz Adrian Lubszczyk – Naczelnik Wydziału Promocji, Kultury i Sportu.
Nagrody otrzymali inwestor (Miasto Żory), wykonawca (IZOBUD s.c. Adam Leśniak Bronisław Leśniak z Żor) oraz projektanci (Pracownia Architektoniczna S-Design z Rybnika).
- To dla nas duże wyróżnienie, ponieważ złożone z fachowców w wielu dziedzinach jury konkursowe doceniło nie tylko sam zrewitalizowany budynek, ale też sposób wykorzystania nowych przestrzeni
- podkreśla Waldemar Socha, Prezydent Miasta Żory.
Dla podróżnych, dla lokalnej społeczności
Przypomnijmy, pochodzący z lat 80. XIX wieku budynek dworca kolejowego nabrał nowego blasku dzięki realizacji projektu pn. "Kolej przedsiębiorczości – rewitalizacja obiektów i przestrzeni dworca PKP i dawnego Młyna Elektrycznego w Żorach – etap I dworzec PKP".
Budynek dworca kolejowego został nie tylko kompleksowo zrewitalizowany, ale też przystosowany do pełnienia nowych funkcji, tak by w pełni wykorzystać jego potencjał i dopasować go do potrzeb podróżujących oraz innych mieszkańców. Stał się on siedzibą organizacji społecznych. W zmodernizowanym budynku urządzono także biura i wielofunkcyjne sale. Zaplanowano też miejsce na punkt gastronomiczny, który z jednej strony zapewnia wyżywienie uczestnikom Centrum Integracji Społecznej oraz jest dla nich bazą dla treningów z zakresu samodzielności, a drugiej zaś może w przyszłości zostać miejscem odpoczynku i konsumpcji dla podróżnych. Dzięki takiemu podejściu budynek dworca stał się miejscem spotkań dla mieszkańców dzielnicy i całego miasta. Nie zapomniano przy tym oczywiście także o podstawowych funkcjach dworca kolejowego, takich jak poczekalnia czy toalety.
Projekt został dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020.
źródło: UM Żory, oprac. ż
Komentarze
2 komentarze
@kkkk dla urzędników nie liczy się sens inwestycji ale to, że coś robią i jeszcze dostają nagrody... Stacja w Żorach jest nieżywa od wielu lat. Władze miasta nie robią nic w kierunku tego aby pojawiło się tam więcej pociągów.
Dla podróżnych to chyba nie bardzo, biorąc pod uwagę "ofertę" 4 połączeń dziennie do Rybnika i Pszczyny (w weekendy o połowę mniej) + 2 pociągi dalekobieżne. A koleją do Rybnika to tylko 13 minut...