Cyberataki na kopalnie to realne zagrożenie
Jastrzębska Spółka Węglowa, Politechnika Śląska i Instytut Techniki Górniczej KOMAG zawarły porozumienie dotyczące współpracy w zakresie cyberbezpieczeństwa. Cyberataki, paraliżujące prace kopalń, są uważane za realne zagrożenie.
Jastrzębska Spółka Węglowa wdraża i wykorzystuje najnowsze technologie. Pozwalają one zarządzać, monitorować i czuwać nad bezpieczeństwem procesów wydobywania i przeróbki węgla koksowego.
- Niestety, wiąże się to z wieloma cyberzagrożeniami, których skalę dodatkowo potęguje fakt, że nasza spółka w łańcuchu wartości od węgla koksowego do stali jest siłą napędową transformacji energetycznej kraju. Jesteśmy w pełni świadomi skali wyzwań, jakie stoją przed nami, dlatego tak istotna jest dla nas tworzona właśnie platforma współpracy z ośrodkami naukowymi w zakresie cyberbezpieczeństwa. Połączy ona potencjał naukowy Politechniki Śląskiej z kompetencjami badawczo-rozwojowym KOMAGU oraz przestrzenią praktycznej eksploracji w zakładach Spółki. To, co do tej pory robiliśmy oddzielnie, razem możemy wykonać efektywniej - powiedział Tomasz Cudny, prezes zarządu JSW S.A.
Współpracy z zakresu cyberbezpieczeństwa patronuje Ministerstwo Aktywów Państwowych. List intencyjny podpisany został przez sygnatariuszy porozumienia w obecności Piotra Pyzika, podsekretarza stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych, pełnomocnika rządu ds. transformacji spółek energetycznych i górnictwa węglowego.
- Cyberataki to realne zagrożenia. Kilka lat temu w Czechach doprowadziły do zatrzymania wydobycia w kilku tamtejszych kopalniach. To nie tylko kwestia wykradania danych, ale poważnych strat gospodarczych, a przede wszystkim bezpieczeństwa górniczych załóg. Potrzebujemy wszechstronnego podejścia do kwestii bezpieczeństwa teleinformatycznego, od szeroko rozumianej profilaktyki i szkoleń do kompleksowego systemu cyberbezpieczeństwa, który musi być nieustająco modernizowany, by cały czas skutecznie zapobiegać wszelkim potencjalnym zagrożeniom cybernetycznym - powiedział dr hab. inż. Dariusz Prostański, dyrektor ITG Komag.
Komentarze
8 komentarzy
Zlikwidować na boryni cyberdołowców co siedzą na powierzchni piją gorzołe a szychty dołowe i cyk 25 lat emeryturka dołowa
Będzie kolejna spółka córka JSW Cyberbezpieczeństwo ?
Niech się zarząd zajmie tymi co na powierzchni siedzą z odbitym zjazdem! Setki tego jest! Kolejki codziennie do czytników. Parzykawy i kalfusy parszywe.
Temat zastępczy, pt.: Nie tylko metan i zysk po trupach
Brajan zobacz ---> ,
Zlikwidować te fabryki smrodu.
Górnicy muszą stałe zmagać się z hejterkami hejterami państwo powinno surowo karać takie osoby i nie sprzedawać takim węgla i odcinać prąd stop nienawiści wobec górników .
Najgorzej by było jakby sparaliżowano pracę kalifaktorów , wtedy kierownik byłby bez porannej setki a po wyjeżdzie bez obiadu