Automatyzacja domu lub mieszkania
Inteligentne urządzenia i mieszkania stają się coraz bardziej popularne. Znacząco zwiększają one wygodę użytkowników oraz pozwalają zaoszczędzić dużo czasu na codziennych czynnościach. Wraz ze wzrostem liczby producentów tego typu urządzeń i rozwojem rynku spada również ich cena.
Czym jest inteligentny dom?
Inteligentny dom czy mieszkanie to tak naprawdę stworzona przez użytkownika sieć czujników i urządzeń pozwalająca na sterowanie nimi. Dzięki specjalnie przygotowanym programom system sam zareaguje w określonych sytuacjach. Za przykład można tutaj podać włączenie klimatyzacji na 15 minut przed powrotem do domu. Dzięki temu właściciel nie będzie wchodził do gorącego mieszkania. Jednocześnie uniknie kosztów pracy urządzenia przez cały dzień. Inteligentne domy mogą być sterowane z komputera np. przez aplikację webową lub przy użyciu smartfona np. aplikacji TUYA smart.
Inteligentne żarówki
Oświetlenie, którym można sterować to prawdopodobnie najczęściej wykorzystywany element inteligentnych domów. Pozwalają one na zmianę natężenia i koloru oświetlenia w zależności od potrzeb. Żarówki lub lampy muszą być podłączone do domowej sieci Wi-Fi. Po poprawnym skonfigurowaniu możliwe będzie sterowanie nimi z poziomu aplikacji. Podczas jedzenia posiłków żarówka może świecić jasnym intensywnym światłem. W czasie oglądania filmu można z kolei ustawić ją w taki sposób, aby dawała jedynie delikatną poświatę w dowolnym wybranym przez użytkownika kolorze.
Ogrzewanie i chłodzenie inteligentnych domów
Grzejniki i klimatyzatory to kolejne urządzenia które wchodzą w skład inteligentnych domów. Użytkownik może sterować nimi zarówno z telefonu lub komputera, ale również ustawić harmonogram pracy. Pozwoli to np. delikatnie zmniejszyć temperaturę w nocy i podnieść ją na kilkanaście minut przed planowaną pobudką. Podobnie sytuacja wygląda z klimatyzacją. Nie musi ona pracować cały dzień. Można ustawić określone godziny i temperatury zewnętrzne przy jakich urządzenie będzie miało się włączyć. Doprowadzi to do oszczędności dużej ilości pieniędzy zarówno przy chłodzeniu, jak i ogrzewaniu domu.
Inteligentne zabezpieczenia
W skład urządzeń zdalnie sterowanych wchodzą również różnego typu zabezpieczenia domu. W drzwiach i oknach możliwe jest zainstalowanie specjalnych urządzeń zwanych kontaktronami. W połączeniu z inteligentną centralą alarmową pozwolą one na kontrolę posiadłości. System można ustawić w taki sposób aby w określonych godzinach automatycznie uzbrajał alarm. Dodatkowo istnieje możliwość odblokowania go np. smartfonem właściciela. Wcześniej wspomniane kontaktrony wykryją otwarcie drzwi i okien w czasie, gdy alarm jest uzbrojony i poinformują o tym użytkownika.
Czujniki dymu i wilgoci
Osoby posiadające piece gazowe doskonale znają czujniki czadu. Tego typu urządzenia wydają sygnał dźwiękowy po wykryciu niebezpiecznego gazu. Nie zawsze mamy jednak pewność, że urządzenie działa. W przypadku inteligentnych urządzeń w prosty sposób można sprawdzić czy urządzenie w danej chwili jest aktywne, co znacząco zwiększa bezpieczeństwo.
Artykuł sponsorowany