Sobota, 30 listopada 2024

imieniny: Andrzeja, Justyny, Konstantego

RSS

Uszkodzenie ściany - jak mu zaradzić?

15.01.2022 10:42 | 0 komentarzy | dam

Z pewnością każdy z nas przynajmniej raz miał do czynienia z uszkodzoną ścianą w domu lub mieszkaniu. Takie sytuacje nie są niczym nadzwyczajnym, zwłaszcza, jeśli w gospodarstwie domowym przebywa liczna rodzina. Nawet przy największej dbałości o wygląd ścian w mieszkaniu zdarzyć się mogą nieoczekiwane wypadki, których rezultatem będą uszkodzenia. Upływający czas również pozostawia ślady na wyglądzie ścian w miejscach naszego codziennego życia. Na szczęście można temu zaradzić w prosty i skuteczny sposób!

Uszkodzenie ściany - jak mu zaradzić?
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Rodzaje uszkodzeń ścian

Najbardziej skomplikowanym uszkodzeniem ścian jest pojawianie się pęknięć oraz rys na powierzchni bez jakichkolwiek działań człowieka. Jeśli pęknięcia pojawią się na ścianach nieoczekiwanie i będą postępowały, może to oznaczać, że zatrudniona ekipa budowlana niewłaściwie wykonała swoje zadanie, oddając budynek z błędami, które nie powinny mieć miejsca. Zbyt gwałtowne osadzanie się budynku, a także niestabilny strop mogą być właśnie przyczyną pęknięć. Przy zatrudnianiu firmy budowlanej do tworzenia dla nas domu od podstaw powinniśmy więc zwracać szczególną uwagę na renomę, skuteczność i profesjonalizm w działaniu. Z uszkodzeniami ścian powstałymi już z naszej winy poradzić sobie możemy w o wiele prostszy sposób - i co najważniejsze - samodzielnie.

Uszkodzona ściana to nie dramat

Zdarzyć się może, że podczas domowego przemeblowania niechcący zahaczymy przenoszonym meblem o kant ściany lub uderzymy brzegiem mebla o powierzchnię ścienną. Pozostaje charakterystyczna rysa lub głęboka dziura po odpadniętym kawałku tynku. Co robić w takiej sytuacji? Idealnym rozwiązaniem będzie zastosowanie mas szpachlowych lub gipsowych. Są dostępne zarówno w formie proszku do rozrobienia lub jako gotowy już produkt w fabrycznych wiaderkach. Nie ma lepszego sposobu na to, by załatać dziurę w ścianie wewnętrznej, murowanej lub działowej - wykonanej np. z karton - gipsu. Masą szpachlową ekspresowo wygładzimy także powierzchnie ścian zewnętrznych w sytuacji, gdy uszkodzenie ma głębokość nie większą, niż 0,5 cm. Po naniesieniu warstwy szpachlowej i wygładzeniu dobrze jest poczekać około 2 dni, aby nanieść odpowiednią farbę elewacyjną.

Szybka naprawa uszkodzeń ściennych

Spis wszystkich narzędzi, które są potrzebne do fachowej naprawy ścian znajdziesz tutaj: https://studiodomu.pl/dziury-i-ubytki-w-scianie-jak-je-naprawic/. Warto więc zaopatrzyć się w szpachelkę, wałek oraz siatkę szlifującą, by uzyskana powierzchnia była jak najbardziej gładka. Pracę nad odbudową ściany podzielić należy na kilka prostych etapów:

  • dokładnie oczyszczamy miejsce uszkodzone w ścianie
  • pokrywamy powierzchnię specjalnym środkiem gruntującym
  • po wyschnięciu warstwy gruntującej wprowadzamy masę gipsową lub szpachlową
  • po wyschnięciu warstwy wierzchniej, dwa dni później, szlifujemy łatane miejsce, kontrolując, czy powierzchnia jest idealnie gładka

Jeżeli uszkodzenia w ścianach będą zbyt duże, by mogły temu zaradzić gładzie szpachlowe oraz gips - warto zastanowić się nad gruntownym remontem domu lub mieszkania i stworzyć warstwy tynku na ścianach od absolutnych podstaw.

Artykuł powstał we współpracy z portalem od domu i ogrodzie Studiodomu.pl.

Artykuł sponsorowany