Jak bezpiecznie poruszać się kontrapasem?
Od 2017 roku na ulicy 1 Maja w Jastrzębiu-Zdroju dla rowerzystów został wydzielony specjalny kontrapas. Po rozbudowie w 2020 roku kończy się on na parkingu przy ulicy Słonecznej. Rowerzyści nie zawsze wiedzą, jak bezpiecznie korzystać z tej drogi dla dwukołowców.
Kontrapasem jeździmy tylko „pod prąd”. Nie zapominajmy o rowerzystach, zwłaszcza na skrzyżowaniach, na których to właśnie rower ma pierwszeństwo! Zatem na ulicach Witczaka i Kościuszki kierowcy pojazdów dojeżdżający do znaku "ustąp pierwszeństwa" powinni patrzeć w obie strony.
Z uwagi na szeroki tor ruchu autobusów zjeżdżających z Ronda Zdrojowego w ulicę 1 Maja, nie można było doprowadzić kontrapasa do samego ronda. Kończy się on na parkingu przy ulicy Słonecznej.
- Kolejne rozwiązania rowerowe zostały wprowadzone na ulicach Dworcowej i Cieszyńskiej na Osiedlu Tuwima. Na tych drogach wprowadzono kontraruch rowerowy – możliwość jazdy rowerem „pod prąd” na jednokierunkowych odcinkach ulic, ale bez wyznaczonego pasa ruchu dla rowerów. Na ulicy Dworcowej jest teraz udostępniony wygodny skrót dla rowerzystów jadących z centrum na Osiedla Przyjaźń i Bogoczowiec. W przypadku ulicy Cieszyńskiej na Osiedlu Tuwima zalegalizowano i tak odbywający się tutaj dwukierunkowy ruch rowerów – informuje jastrzębski magistrat.
Komentarze
8 komentarzy
bbbb...Kontrapas nie jest drogą rowerową, umożliwia poruszanie się ,,pod prąd,,określonej grupie użytkowników na drodze jednokierunkowej.Wpisz w google Kontrapas i się dowiesz wszystkiego w tym temacie.
Ta cała wasza upadjąca osada górnicza to taka "kontrosada", bo wszystko wbrew logice i zdrowemu rozsądkowi
No byłem z rodzina na imprezie niedzielnej w parku. Impreza fajna. Ale patrzyłem na ten wasz kontr-pas.
Podobno macie paramilitarny oddział niedołęg zwany straż wiejską. Niech ktoś z nich nauczy tam rowerzystów śmigać. Jedni pod prąd kontr pasem inni pod prąd drogą. Jeszcze inni jadą prawidłowo ale gdy na horyzoncie skrzyżowanie koło " kłosa" złażą z siodełka i nie wiedzą co zrobić. A tych co jadą chodnikiem to bym ukamienował na miejscu. Ludzie z wózkami dziecięcymi, rodziny spacerują a debile w kaftaniku taniego rowerzysty ze styropianowym nocnikiem za 5zł z aliexpresu na głowie śmigają między nimi dzwoniąc dzwoneczkiem jak od krowy z alp i wyzywają przechodniów żeby miejsce zrobili. Ciekawie to wyglądało ale czym więcej miał tatuaży w widocznych miejscach i bardziej blond dziewuchę na rowerku obok tym bardziej darł ryja.
Nie należy korzystać z kontrpasa. Kierowca widząc, że ma zakaz jazdy w lewo, nie spojrzy w prawo jadąc prosto przez skrzyżowanie.
"Kontrapasem jeździmy tylko ?pod prąd?".
Panie redaktorze zadałem sobie trud, poczytałem i wg rozporządzenia o znakach drogowych znak P-23 oznacza cyt. § 91.2 Znak P-23 ?rower? oznacza drogę dla rowerów, pas ruchu dla rowerów lub śluzę dla rowerów albo część jezdni drogi jednokierunkowej, na której ruch rowerów odbywa się w dwóch kierunkach.
W którym miejscu jest napisane, że jeździmy rowerem tylko "pod prąd"? Kierunek ruchu rowerowego oznacza znak P-27
cyt. § 93b. Znak P-27 ?kierunek i tor ruchu roweru? wskazuje kierującemu rowerem tor ruchu roweru na jezdni i określa kierunek jego ruchu.
Jeżeli się mylę to proszę o sprostowanie i podanie podstawy prawnej.
Zapraszam urzednikow zza biurka jastrzebskiego bunkra na przejazdzke rowerem ulica Dworcowa ( szczególnie od ul. 11 Listopada w dół czyli "pod prąd"). Droga jest wąska, z 3 paskudnymi zakretami, z beznadziejna widocznoscia. Znak z ograniczeniem predkosci jest lekcewazony . W poblizu budynku policji ( na zakrecie) czesto stoja samochody, nawet na łuku drogi. Nie ma chodnika ani pobocza, ktorym mogliby poruszac sie piesi - nie ma gdzie "uciec" w przypadku spotkania samochod -pieszy-rowrzysta. Posługujac sie tylko mapka i mapa Googla , nie uzywajac odrobiny rozumu mamy kolejny ,niebezpieczny, bezmyslny wymysł urzedniczy, ku radosci i zadowoleniu ich samych
Rowerzyści nic nie czytają, więc artykuł zbędny.
Namalowali pas 4 lata temu i na tym sie lansuja.
Jak idzie piramidalna inwestycja drogowa?
Ja idzie budowa obserwatorium kosmicznego w Lazienkach?