Łaźnia Moszczenica przechodzi metamorfozę
Trwają prace budowlane na terenie byłej łaźni kopalni „Moszczenica”. Za rok będzie znajdował się tam Instytut Dziedzictwa i Dialogu. Cały kompleks będzie zajmować 10 tysięcy metrów kwadratowych.
Była Łaźnia kopalni „Moszczenica” całkowicie zmieni swoja funkcje, chociaż będzie przypominała o górniczym dziedzictwie Jastrzębia. Decyzją Rady Miasta ma się tam znajdować Instytut Dziedzictwa i Dialogu. W jego skład wejdzie między innymi muzeum węgla i industrializacji regionu z salami warsztatowymi, widowiskowymi oraz konferencyjnymi. Przedstawione zostaną treści związane z uprzemysłowieniem regionu - węglem, jako budulcem natury. Swoje miejsce znajdzie również dziedzictwo postindustrialne.
- To ważne miejsce i historyczna chwila. Żyjemy w dobie transformacji. Ten, częściowo już zburzony budynek poddawany jest kompleksowej metamorfozie. To symbol przemiany Jastrzębia-Zdroju. To wciąż miasto górnicze, a jednocześnie budujące drugi filar gospodarki - przemysł czasu wolnego. Będzie się zajmował szeroko rozumianym dziedzictwem kulturowym. Na bazie historii naszego miasta chcemy pokazać, jak można przekształcić miasto przemysłowe w miasto turystyczne i nie tylko. W tej nowej instytucji będziemy pokazywać całą historię Jastrzębia, począwszy od powstania miasta, kopalń, poprzez walkę o wolność w latach 80. Będziemy pokazywać to w nowej formule, by zainteresować naszą historią nie tylko mieszkańców, ale też turystów - mówiła prezydent Anna Hetman.
Instytut Dziedzictwa i Dialogu - Łaźnia Moszczenica będzie dużym atutem miasta. To stamtąd będzie prowadziła ścieżka wolności przez Osiedle Gwarków, Kościół na Górce - Parafię Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła do Pomnika Porozumienia Jastrzębskiego.
Celem Łaźni Moszczenica będzie także kształtowanie wrażliwości poznawczej i estetycznej odwiedzających, stworzenie możliwości kontaktu z wartościami kultury polskiej i światowej, rozpowszechnianie kultury muzycznej, teatralnej i turystyki.
Obecnie trwają prace wyburzania tak zwanej nowej łaźni, powstałej w latach 80.
- W ten sposób odkrywamy pierwotną łaźnię. Potem ekipa budowlana wejdzie do wnętrza i będzie przygotowywać pomieszczenia pod przyszłe ekspozycje. W tej chwili realizujemy 4 tysiące, czyli 40% powierzchni uzyska zupełnie nowa funkcje. Pozyskaliśmy prawie 2 miliony euro dofinansowania tego przedsięwzięcia. Całość przebudowy opiewa na ponad 13 milionów złotych - wyjaśnia Jarosław Piechaczek, zastępca naczelnika Wydziału Infrastruktury Komunalnej i Inwestycji.
Komentarze
51 komentarzy
To jest Miś na miarę naszych czasów. I musi być drogi, i jeszcze go nie ma a ma już drugą dyrektor.
Ciekawe. Dostali jeszcze na to dofinansowanie z programu rządowego Polski Ład 24 mln. Ciekawe co się stanie z połową sumy, która teoretycznie powinna zostać....
Już naprawdę nie mają na co wywalać pieniędzy podatników .Tej ''radzie miasta" z nudów już naprawdę wali do dekla, nie ma to jak wywalać w błoto nie swoje pieniądze.
Co to za narzekanie były wybory to sobie wybraliście władzę he he he ha ha ha .
Lepiej dotować takie "twór" niż twory pod nazwą nierentowne kopalnie, które i tak trzeba zamknąć. Łaźnia przekształci się w nowoczesne miejsce, gdzie można kulturalnie spędzić czas i czegoś się nauczyć. Ale rozumiem, że prostacy, nie mylić z ludźmi prostymi, tego nie rozumieją, cóż taką mają urodę umysłu i nic tego nie zmieni.
Kolejne nierentowne,niepotrzebne miejsce. Kto będzie dotował ten twór?
"Dzieci w sposób nowoczesny poznają historię miasta. Nauka połączy się z zabawą. "
Jak czesto beda tam chodzic?
To nie są malkontenci, to jeden i ten sam "miszcz klawiatury", nadaje tutaj przez całą dobę, pod różnymi nickami.
Jestem mamą dzieci w wieku szkolnym. Myślę, że takie nowoczesne miejsce w byłej łaźni sprawdzi się,, Dzieci w sposób nowoczesny poznają historię miasta. Nauka połączy się z zabawą. Nie rozumiem oburzenia malkontentów - nie chcecie - nie będziecie korzystać. Zawsze można iść do baru z piwem i tam zaprowadzić swoje pociechy, czy wnuki. Poza tym z tego, co czytam to pieniądze pozyskane z Unii europejskiej, i nie można za nich wykonywać innych rzeczy, więc nie narzekajcie, że się zmarnują. W ten sposób można powiedzieć, że kasa wydana na książki czy na bilet do teatru też się marnuje.
To jest bardzo dobry, skoro większość pieniędzy została POZYSKANA z zewnątrz. Ludzie, czy tylko o żarciu, chlaniu i xxxx .... potraficie mówić? Dzieje sie cos nowego, są pieniądze z UE, które nie mogłoby pójść na cos innego, jakieś chodniki czy coś, wiec, o co chodzi. Jak ktoś ma ciągaty do życia na wsi zabitej dechami, skąd pochodzi większość Waszych przodków - zawsze można wracać. Miasta duże i małe i nawet całkiem małe mają takie instytucje - to rzecz normalna. Dobrze, że i u nas cos się dzieje w tym temacie.
Byłem po Pani stronie Pani Hetman, ale to co się wyprawia z tym miastem powoduje że mam poczucie wstydu.
W szkole zawodowej byłem dumny z bycia jastrzębianinem. Orałem wszystkich wodzisławiaków i żoroków argumentami o Jastrzębiu. Dzisiaj wstyd się przyznać że tu mieszkam. Gdyby nie wiek...chociaż kto wie.
Z przerażeniem myślę o zamknięciu którejkolwiek z dwóch pozostałych kopalń. Miasto wyludni się w mgnieniu oka z braku alternatywy przemysłowej.
Historia miasta za min. Pani zasłudze będzie krótka. Więc po co to muzeum?
Cieszę się, że powstaje coś ciekawego w naszym mieście...mam nadzieję, że będzie to miejsce warte polecenia.
Instytut można było postawić w centrum, ruiny za kinem, pomniki, popiersia, aleja zasłużonych i co komu dusza podpowie. A tereny po kopalniane przeznaczyć na inwestycje. Jest to świetne miejsce.
Teraz pozostaną skwerki po 10 arów I JA SIĘ PYTAM KTO PRZYJDZIE NA TAKI skwerek.
Świetny pomysł, jak zawsze oderwany od rzeczywistości. Znając poprzednie rozwiązania i pomysły zakończą się prace i jak wszystko inwestycja będzie działać na pół gwizdka.
Ja się pytam, kto podjął taką decyzję i w takim miejscu i czym się kierowały, proszę podać osoby które to wymyśliły, bo przecież nie tylko Pani Prezydent?
Zaraz???? To na to "NIC", są pieniądze??? A na przebudowę skrzyżowań jak i dróg na nowe osiedla ościenne oraz działającą sygnalizację świetlną na Bożka, NIE MA?
Wieczne korki i braki parkingowe, uciekająca masowo z miasta młodzież, brak alternatywy przemysłowej dla górnictwa może poczekać bo budujemy "przemysł czasu wolnego"? jprdle....
Jakiego czasu wolnego? Przecież o dwudziestej pierwszej w tygodniu Jastrzębie to umieralnia! Pustki i cisza bo górnicy po pracy śpią albo w robocie.
Pani prezydent, z całym szacunkiem wpisuje się Pani w obraz kraju z kartonu umazanego g...m.
Takie muzeum to koszt dla miasta. Po co to komu?
Wiesz ile już takich wizualizacji było i ile na to naszej kasy poszło.
Kolej, rynek, aleje zadrzewione, park inne mniej i bardziej ważne budowle na wsi. A kasa tylko wypływa w rączki znajomków co potrafią obsługiwać programy graficzne.
A jak postawią w końcu coś z głową - choć po latach bo np w Rybniku już było z 15 lat temu to sensacja na skalę galaktyki - tu akurat chodzi o biletomaty w UM.
Hurrrraaaaaaaa
Hurrrrraaaaaaaaaaaaa
Hirrrrrraaaaaaaaaaaaaaaaa
Niech żyje Niech żyje Niech Żyje
Nowoczesne miasto Jastrzębie-Zdrój i jej caryca wraz z kwiatkami i kwiatkami.
Praca ?
Po co wam praca pojedziecie do Żor,Wodzisławia do Eko Okien,Gorzyc do Amazona albo do Czech.
Powinno przenieść się tam jastrzębski UM. Pracownicy z Wodzisławia, którzy stanowią 90%, będą mieli bliżej.
"W tej nowej instytucji będziemy pokazywać całą historię Jastrzębia, począwszy od powstania miasta, kopalń, poprzez walkę o wolność w latach 80."
A kogo to interesuje?
Gdzie są obiecane nowe miejsca pracy? Gdzie są inwestorzy? Gdzie opera i teatr? Pani burmistrz do dymisji!
Po co czcić miejsce, gdzie niejednokrotnie upadało komuś mydełko pod prysznicem? Przecież to jest nonsens!
Pięknie to będzie wyglądało:
http://architekt-sp.pl/realizacje/centrum-dziedzictwa-postindustrialnego-%C5%82a%C5%BAnia-moszczenica
Porąbało was z instytutami ,kto tam będzie zaglądał ? Zamiast budować miejsca pracy stawiają sobie pomniki. Durnie
@SJZ
"Popatrzcie na Żory, Wodzisław. Tam powstają firmy co zasilają budżet miasta."
Tak się akurat skałada, że firmy KES i EKO-OKNA miały być w Jastrzębiu, ale że doradcą pani burmistrz jest pani Grela z Wodzisławia, to podszepnęła inwestorom, że Wodzisław ma do zaoferowania coś o wiele lepszego. O!
Ja zniszczenia GHM nie podaruję. Byla mała ale sympatyczna i zawsze merytoryczna. To co się dzieje to symbol zawłaszczenia miasta przez klikę jakiś nawiedzonych ludzi.
Trzeba przyznać, ze w tym roku w Jastrzebiu dzieje sie wiecej niz przez ostatnie 7 lat
Tereny po kop. Moszczenica, to idealne miejsce na tereny dla inwestorów. Z dala od bloków, zabudowy jednorodzinnej
Niestety, nie udało się nikogo władzom przyciągnąć, to próbują na siłę coś z tego zrobić, żeby nie straszyło
Pomysł moim zdaniem durny
Lepiej było odkupić te ruiny za kinem MOK i w tym miejscu zrobić "Instytut" Przynajmniej w Centrum nie straszyłby ruiny jak po bombardowaniu w Groznym
Przenoszenie GHM jest szkodliwe. A umieszczanie w tym budynku jakiegoś pałacu ślubów jest śmieszne. Ile tam koleżanek prezydentowej będzie zatrudnione i po co taki moloch jest do tego potrzebny. Do udzielania ślubów, wystarczyło wygospodarować część Łazienek III a nie fanzolić o jakimś obserwatorium astronomicznym
W parku przy okazji spaceru, można było galerię odwiedzić...na Moszczenicę to już mało kto się wybierze.
No ale jak naszej figurze pomysł jakiś zaświta, to idzie jak koń z klapkami na oczach
Gdyby dyrektor GHM był z PO...hm tu chyba jest problem
No już widzę te rzeszę turystów w tym skansenie proszę podać ilu tam będzie zatrudnionych urzędników i roczny koszt utrzymania .
"Poza tym żadna instytucja kulturalna nie jest dla zysku, bo to nie jej rola."
Dokladnie pokazuje to historia GCK.
Dodatkowo uwidacznia stosunek wladz miasta do cywilizacji oraz szacunek do tego co miasto mialo i osiagnelo.
Caly szereg istniejacych obiektow popada w ruine, natomiast - z przyczyn nienadazajacych za zdrowym rozsadkiem - remontuje sie jakas rudere na zadupiu.
W bezposrednim sasiedztwie tej lazni byl basen kryty. Kim sa ludzie, ktorym laznia-rudera wydala sie bardziej wartosciowa od obiektu sluzacego mieszkancom.
"węglem, jako budulcem natury"
Kopalny wegiel nie buduje natury.
Teren byłej KWK Moszczenica, powinni przebudować na jakieś miejsce do gier typu Postapo Industrial z miejscami do painball, czy coś w ten deseń.
Będzie miejsce dla karuzeli
"Nie tylko kiełbasą, piwskiem i wódą człowiek żyje."
Człowiek - nie, górnik - tak.
Ciepłe posadki za nasze podatki
"Kolejny pomysł bez pomysłu."
Jak to bez pomyslu?
- Maly Kopernik,
- centrum startupow,
- centrum biznesu Grupy Wyszechradzkiej,
- wreszcie instytut.
Malo pomyslow na te rudere?
Kazdy warty miliony.
A może by tak coś zrobić co da pracę naszym mieszkańcom.
Ten instytut to nie będzie zarabiał na siebie będziemy musieli do niego dopłacać.
To miasto staje się betonową pustynią.
Żadnej przyszłości..... Popatrzcie na Żory, Wodzisław. Tam powstają firmy co zasilają budżet miasta. Dają pracę mieszkańcom. A w Jastrzębiu.....nawet kino jest w dzierżawie...
Instytut. Jakaś nazewnicza megalomania.
"Miasto nasze ma ciekawą historię"
Serio?
Ledwie powstalo, juz sie kurczy i zapada w sobie.
Kolejny pomysł bez pomysłu. Propaganda. Niepotrzebne coś.
Widać, ze Jastrzębie to wiocha z ludźmi ograniczonymi umysłowo. Pomysł na modernizację łaźni bardzo dobry. Nie tylko kiełbasą, piwskiem i wódą człowiek żyje. Poza tym żadna instytucja kulturalna nie jest dla zysku, bo to nie jej rola. Miasto nasze ma ciekawą historię i sama ekspozycja w postaci wiszących plansz w GHM, to trochę za mało. Chociaż doceniam wkład tej placówki w kultywowanie lokalnej historii. Ludzie, jak wam tu nic nie pasuje - to po prostu wyjedzcie, droga wolna. Zobaczycie, jak cudownie żyje się gdzie indziej. A i przy okazji poznacie kawałek Polski, nie tylko przez tv.
Miasto się rozwija! Brawo.
Będzie gotowa jak ten OWN buhahahaha