Ławeczka Henryka Sławika w Szerokiej
W Szerokiej upamiętniono Henryka Sławika. Postawiono ławeczkę z jastrzębskim bohaterem z czasów II wojny światowej. Znajduje się przed kościołem i każde może przysiąść na niej i zrobić sobie zdjęcie z tym wybitnym jastrzębianinem.
Postać Sławika wykonana została w skali 1:1. Za koncepcję całego pomnika odpowiedzialne było Biuro Projektowe A1. Samą rzeźbę zaprojektowało Studio Rzeźby Jagenemeer, które prowadzą absolwenci toruńskiego ASP: Aneta i Maciej Jagodziński-Jagenmeer.
– Najpoważniejszym wyzwaniem było to, w jaki sposób przedstawić tak ciekawą postać. Uznaliśmy, że jeśli wyrzeźbimy po prostu pana w garniturze, to nie będzie się on wyróżniał spośród wielu tego typu pomników. A nam chodziło o ujęcie jakiegoś rysu, który mógłby naprowadzić odbiorcę na ślad tego, w jaki sposób działał Henryk Sławik - opowiada Maciej Jagodziński-Jagenmeer.
- Koncepcja ławeczki była w pewien sposób nam zadana. My natomiast zdecydowaliśmy się na ukazanie Sławika w lekko dynamicznym ruchu, jakby w chwili zastanowienia. W ręku trzyma dokumenty, które pozwalały ratować ludzkie życie. Chcieliśmy uchwycić go w pewnym błysku, w jednym momencie, kiedy zastanawia się nad jakąś konkretną sprawą, nad tym, jak ocalić kolejną osobę. Mam nadzieję, że się udało – tłumaczy jeden z wykonawców rzeźby.
Prezydent Anna Hetman podkreśla zasługi Henryka Sławika dla ratowania życia ludzkiego w czasie wojny.
– Ogromnie zależało nam na upamiętnieniu Henryka Sławika. To niesamowita postać, prawdziwy bohater, na skalę międzynarodową. Dzięki niemu udało się uratować mnóstwo ludzi. Sam zapłacił za to najwyższą cenę – został zamordowany przez gestapo. Nawet na torturach nie wydał swoich współpracowników. To niezmiernie wzruszające, że możemy dziś oglądać w Jastrzębiu-Zdroju, jego rodzinnej miejscowości, ten pomnik – powiedziała prezydent Anna Hetman
Komentarze
14 komentarzy
A może pracownicy zrobili to w czynie społecznym? A kasę jednak dostał tylko szef i nie pochwalił się? Ostatnio to modne.
Zle kojarzy mi sie to nazwisko
Przecież dostali za to kasę, więc jaka to zasługa? Wykonali to, na co mieli zlecenie.
Co????
Brawo!
Takich symboli trzeba nam więcej.Trzeba jeszcze w centrum miasta podobne inicjatywy.
Trzeba te zacna postac stanowczo oddzielic od bezczelnego potomka dzialajacego w jastrzebskim piss.
"My natomiast zdecydowaliśmy się na ukazanie Sławika w lekko dynamicznym ruchu, jakby w chwili zastanowienia."
Mój Boshe, co dynamicznego jest w siedzącym, zastanawiającym się pryku?
Wielka postać, o której powinno się naszą młodzież uczyć w szkołach. Z takich bohaterów powinniśmy być dumni.
Macie zapłon , nie ma co
To może niech caryca z bunkra uczci to zjawisko słitfocią i ogłosi przy tej okazji całemu światu kolejny sukces.
Nie ma kasy na drogi , nie ma kasy na ścinanie traw i tłumaczenie się suszą. Ale jest kasa na jakieś pomniki . Tak jak już ktoś tu pisał . Jest tablica , jest nazwa szkoły jest ulica też nazwana jego nazwiskiem to po co pomnik .
Nie ma na co kasy wydawać ? Jest nazwa jego nazwiskiem jest, są tablice przy szkołach na szerokiej jest, jest tablica na terenie cmentarza w szerokiej o nim jest, to po co pomnik jeszcze ? Szkoda kasy na takie coś . Są inne ważniejsze wydatki niż punkt zgrupowych zdjęć starszych pań, wczoraj jechałem obok tego kościoła byli chyba już po procesji Bożego ciała śmiać się chce jak kobiety z zespolu regionalnego obsiadły go do zdjęć
Niech wspomną o pracownikach firmy MT nagrobki którzy zrobili dużo pracy, związanej z wykonaniem i montażem .....
Szalenie potrzebna inicjatywa.
Nic to, że młodzież stąd wyjeżdża na stałe, bo ta upadająca osada górnicza nie ma nic innego do zaproponowania, jak ciągłe rzewne wspominki tego co było, a nie jest. Zero uczelni wyższych, brak pasażerskich połączeń kolejowych, nie ma inwestorów i nowych miejsc pracy, niedobór rozrywek w stylu teatr czy opera. Dno!
Polacy ratowali Eskimosów a oni w zamian roszczą sobie prawa do wszystkiego co nasze, wyśmiewając nas na arenie międzynarodowej kiedy tylko maja na to ochotę. Nienawidzą Polaków i traktują nas jak coś co należy usunąć a my zachwycamy się medalami od Jad Waszem, żałosne mydlenie oczu.