Sobota, 23 listopada 2024

imieniny: Adeli, Klemensa, Orestesa

RSS

Jaka będzie realna cena zamykania kopalń?

02.03.2021 06:12 | 33 komentarze | kb

Na Śląsku konieczna jest transformacja związana ze stopniowym wygaszaniem górnictwa. Samorządowcy domagają się włączenia w ten proces. Uważają, że problem jest szerszy i dotyczy nie tylko osób zatrudnionych w kopalniach.

Jaka będzie realna cena zamykania kopalń?
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

W poniedziałek, w Rudzie Śląskiej, Przedstawiciele Stowarzyszenia Gmin Górniczych, Śląskiego Związku Gmin i Powiatów oraz Górniczej Izby Przemysłowo-Handlowej podpisali porozumienie powołujące "Śląski Okrągły Stół".

- Stajemy dzisiaj w obliczu transformacji górniczej, która nieodwołalnie wiążę się z likwidacją miejsc pracy w sektorze górniczym, nie tylko w kopalniach, ale również w branżach okołogórniczych.  Z naszych danych wynika, że proces ten może dotknąć około 400 tys. osób. Oznacza to, że potrzebujemy ok 140 mld zł. w celu odtworzenia tych miejsc pracy. Suma ta jest ogromna - komentuje prezydent Anna Hetman, przewodnicząca Zarządu Stowarzyszenia Gmin Górniczych w Polsce.

Na początku lutego br. Rada Ministrów zatwierdził dokument wyznaczający kierunki rozwój sektora energetycznego – „Politykę energetyczną Polski do 2040r.”  Polityka Energetyczna Polski do 2040 r stanowi wizję strategii  w zakresie transformacji energetycznej, tworząc wsparcie dla pozyskania i programowania środków unijnych. Jednocześnie trwają konsultacje nad kształtem umowy społecznej i prace nad Krajowym Planem Sprawiedliwej Transformacji, wyznaczającym ramy dla procesu transformacji polskich regionów górniczych, a w województwach nad Lokalnymi Planami Transformacji. Mechanizm sprawiedliwej transformacji jest kluczowym narzędziem służącym zapewnieniu tego, by restrukturyzacja na rzecz gospodarki neutralnej dla klimatu przebiegała w sposób sprawiedliwy, nie pozostawiając nikogo samemu sobie.

Samorządowcy mocno podkreślają, że dialog z włodarzami miast w tej kwestii jest konieczny i warunkuje pozytywne skutki transformacji społeczno-gospodarczej w naszym regionie.

- Zapraszamy do dialogu o tym, co ważne dla śląskich samorządów i przedsiębiorców. Wskazujemy, że ten dialog jest potrzebny. Nie można przeprowadzić procesu transformacji bez udziału samorządów, bez udziału świata, który gospodarczo współpracuje z górnictwem. To bardzo ważny temat dla włodarzy, dla mieszkańców i dla przyszłości całego naszego regionu. Sądzę, że doświadczenie Śląska będą mogłyby być pokazywane, jako bardzo dobry przykład do transformacji innych regionów związanych z wydobyciem, na terenie naszego kraju - ocenia prezydent Piotr Kuczera, przewodniczący Śląskiego Związku Gmin i Powiatów oraz prezydent Rybnika.

.