Mieszkanie na ostatnim piętrze nie musi być problemem. Najskuteczniejsze sposoby na zmieniającą się temperaturę
Z jednej strony dużo słońca i świetna panorama z okna, z drugiej drastyczne zmiany temperatur, mocno odczuwalne wraz ze zmieniającymi się porami roku. Czy latem na ostatnim piętrze musi być gorąco, a zimą zimno? Nie musi, czego przykładem są prezentowane poniżej rozwiązania.
Jak radzić sobie ze zmianami temperatury na ostatnim piętrze? 4 sposoby
1. Klimatyzator przenośny
Klimatyzator przenośny to w wielu przypadkach najlepsze rozwiązanie, zwłaszcza gdy mieszkamy w budynku wielorodzinnym i nie możemy pozwolić sobie na samowolne ingerowanie w strukturę budynku.
Do najważniejszych zalet klimatyzatora przenośnego zaliczyć można mobilność, łatwość montażu, a przede wszystkim możliwość stałego kontrolowania temperatury w mieszkaniu.
Za pomocą kilku kliknięć na pilocie (coraz częściej również w aplikacji mobilnej) możemy ustawić pożądaną przez nas docelową temperaturę, którą urządzenie będzie utrzymywać. Ranking klimatyzatorów przenośnych posiada zestawienie najnowszych, wygodnych w obsłudze urządzeń klimatyzacyjnych.
Co ważne, klimatyzator przenośny nie tylko chłodzi, ale również ogrzewa mieszkanie. Dzięki zastosowaniu tzw. zaworu czterogrodowego, dochodzi do odwrócenia układu chłodniczego. Wskutek tego skraplacz staje się parownikiem, a parownik skraplaczem. Gorące powietrze nie ucieka już poza budynek, lecz jest wydmuchiwane do pomieszczenia. Rozwiązanie to świetnie sprawdza się zimą, w trakcie okresów przejściowych lub gdy chcemy szybko ogrzać jakieś pomieszczenie.
Wybierając klimatyzator przenośny, z funkcją ogrzewania lub bez, warto przede wszystkim zwrócić uwagę na:
- Moc chłodniczą/grzewczą klimatyzatora – pozwala obliczyć maksymalną powierzchnię, na jakiej sprawdzi się dany klimatyzator
- Wydajność chłodniczą/grzewczą (współczynniki EER i COP) - wyraża relację oferowanej mocy chłodniczej lub grzewczej do mocy pobranej przez urządzenie
- Przepływ powietrza – przekłada się na tempo schładzania pomieszczeń. Im wyższy, tym szybciej dany klimatyzator ochłodzi dane pomieszczenie.
- Pobór prądu – praca klimatyzatora przenośnego okupiona jest nieco większym poborem prądu, aniżeli ma to miejsce w przypadku stacjonarnej klimatyzacji. Różnica ta nie jest jednak duża. Wiele klimatyzatorów mobilnych należy bowiem do klasy energetycznej A lub A+
- Głośność – praca klimatyzatora przenośnego generuje szum na poziomie 50-60 dB
Szukając idealnego klimatyzatora przenośnego dla siebie, warto wziąć pod uwagę wymienione wyżej czynniki. Pomocny w wyborze klimatyzacji będzie również artykuł https://ranking-klimatyzatorow.pl/jaki-klimatyzator-przenosny-wybrac/.
2. Rolety zewnętrzne
Rolety zewnętrzne (zwane też elewacyjnymi) wykonane są zwykle z aluminiowych profili z pianką poliuretanową. Latem ograniczają one dostęp promieni słonecznych i ciepłego powietrza. Zimą zaś osłaniają przed chłodem. Zaletą takiego rozwiązania jest wygodne sterowanie – za pomocą przełącznika, pilota, a często nawet dedykowanej aplikacji.
Niestety montaż rolet zewnętrznych na najwyższych kondygnacjach często wymaga zaangażowania specjalistycznej firmy (np. alpinistycznej), co generuje dodatkowe koszty. Należy także pamiętać o tym, że rolety takie skutecznie zaciemniają również dane pomieszczenie.
3. Rolety i zasłony wewnątrz mieszkania
Jednym z najtańszych sposobów jest zasłanianie szyb roletą, żaluzjami czy zasłonami zanim słońce dotrze do danej strony mieszkania. Niestety sposób ten jest również mało skuteczny. Nawet grube, dwuwarstwowe rolety, czy zasłony z tkaniną zaciemniającą powstrzymują światło, ale nie ciepło. Szkło szyb okiennych kumuluje ciepło słoneczne i szybko oddaje je do pomieszczenia.
Nieco inaczej sprawa wygląda w przypadku specjalnych rolet termoizolacyjnych. Posiadają one tkaniną z gumowaną powłoką, co pozwala zabezpieczyć wnętrze przed mocnym nasłonecznieniem, jednocześnie utrzymując niższą temperaturę w środku.
4. Rozważne wietrzenie mieszkania
Właściwa cyrkulacja oraz napływ świeżego powietrza z dworu są niezwykle istotne dla naszego codziennego samopoczucia. Latem jednak należy uważać, aby nie wpuszczać do mieszkania cieplejszego powietrza, aniżeli to, które mamy w mieszkaniu. Dlatego też jeśli chcemy gruntownie przewietrzyć mieszkanie, warto zrobić to w nocy lub nad ranem. Pierwsze godziny po zachodzie słońca to czas, gdy ziemia oddaje ciepło.
W ciągu dnia otwierajmy okna w zależności od położenia pomieszczenia. W pokojach od strony zachodniej czy południowej, warto otwierać okna rano. Pomieszczenia z ekspozycją na północ czy wschód mogą być wietrzone po południu.
Artykuł partnera
Komentarze
2 komentarze
tez mam klimatyzator przenośny ze sklepu Mateko i potwierdzam - pomaga bardzo dobrze nie ma nic lepszego niż klima na poddaszu :)
Kto ma zimno na 10 piętrze ?? To jakaś bzdura blok ocieplony ze wszystkich stron trzeba przykręcać głowicę na kaloryferach bo sahara się robi. Latem klimatyzator przenośny spoko ale niestety jest hałasujący dość mocno co w nocy uniemożliwia spokojny sen