Sobota, 23 listopada 2024

imieniny: Adeli, Klemensa, Orestesa

RSS

O górnictwie w Polsce zadecyduje Unia Europejska

30.09.2020 22:58 | 23 komentarze | kb

W ubiegłym tygodniu rząd podpisał porozumienie z górnikami w sprawie wygaszania przemysłu węglowego do 2049 roku. Jednak ostatnie słowo należy do Unii Europejskiej.

O górnictwie w Polsce zadecyduje Unia Europejska
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Czas transformacji górniczej, czy jak chcą niektórzy likwidacji polskiego górnictwa, zostało wyznaczone na 29 lat, a nie jak chcieli związkowcy na 40. Do 2049 roku przewidziano likwidację ostatnich kopalń. Działające do tego czasu kopalnie mają mieć zapewnione subsydiowanie (dotowanie) z kasy państwa. Rzecz jednak w tym, że porozumienie to musi zaaprobować Unia Europejska. Stanie się tak „z dniem uzyskania zgody Komisji Europejskiej na pomoc publiczną, w tym na dopłaty do bieżącej produkcji dla sektora górnictwa węgla kamiennego”.

- Zamiast realistycznego planu wygaszania nierentownych kopalń, połączonego ze wsparciem dla górników i lokalnych społeczności, mamy do czynienia z odkładaniem trudnych decyzji i próbą przerzucenia kosztów utrzymania sektora na resztę społeczeństwa. Pomysł dotowania branży przez kolejne 30 lat jest zresztą całkowicie sprzeczny z unijnymi zasadami pomocy publicznej, które obowiązują od dekady - mówi "Rzeczpospolitej" Aleksander Śniegocki, ekspert WiseEuropa.