Sobota, 23 listopada 2024

imieniny: Adeli, Klemensa, Orestesa

RSS

Czy klimatyzację można zamontować wszędzie? Tę tak!

07.07.2020 17:09 | 0 komentarzy | dam

Za nami kilka upalnych dni. Według synoptyków w tym roku z wysokimi temperaturami będziemy musieli zmierzyć się jeszcze nie raz. Nic więc dziwnego, że coraz chętniej decydujemy się na montaż klimatyzacji. Co bardzo ważne, z takiej ochrony przed upałem skorzystać może każdy, a to dzięki dostępności klimatyzatorów przenośnych.

Czy klimatyzację można zamontować wszędzie? Tę tak!
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Jak działa klimatyzator przenośny?

Sposób działania klimatyzatora przenośnego jest bardzo podobny do mechanizmu, jaki wykorzystuje stacjonarna klimatyzacja. Główna różnica polega na tym, że wszystkie części urządzenia znajdują się wewnątrz jednej obudowy, podczas gdy w klimatyzatorach stacjonarnych skraplacz i parownik są umieszczone w oddzielnych jednostkach. 

Klimatyzacja przenośna odprowadza gorące powietrze poza budynek poprzez rurę, którą trzeba wysunąć na zewnątrz. Rekomendowanym sposobem jej montażu jest wyprowadzenie przez okno zabezpieczone specjalną uszczelką. Oznacza to, że nie jest konieczne naruszanie struktury budynku, a co za tym idzie, montaż klimatyzatora nie wymaga żadnych zezwoleń. 

Klimatyzacja przenośna to idealne rozwiązanie przede wszystkim dla:

  • mieszkańców bloków i kamienic (zamontowanie klimatyzacji stacjonarnej bywa w tych nieruchomościach niemożliwe ze względu na brak zgody administracji budynku lub konserwatora zabytków),
  • najemców lokali mieszkalnych i użytkowych,
  • osób dysponujących małym budżetem (klimatyzator przenośny kosztuje mniej i można go zamontować bez pomocy fachowców).

Optymalna moc chłodnicza kluczem do wyboru dobrego klimatyzatora

Wybór klimatyzatora przenośnego najlepiej rozpocząć od oszacowania zapotrzebowania na moc chłodniczą. W tym celu należy wziąć pod uwagę powierzchnię pomieszczenia, w którym ma pracować urządzenie oraz tempo jego nagrzewania. Jak czytamy w artykule „Jak wybrać klimatyzator przenośny? Ranking klimatyzatorów 2020” , do schłodzenia 1 m³ powietrza potrzeba przynajmniej 0,03 kW mocy chłodzącej. 

Obecnie najpopularniejszymi klimatyzatorami powietrza są urządzenia o mocy od 2,6 do 3,5 kW (a więc od 9000 do 12000 BTU). Przedstawiamy przykłady takich klimatyzatorów wraz z informacją o ich maksymalne powierzchni pracy:

  • 2,6 kW (9000 BTU) – Welltec ACH 0909, Gorenje KAM26PDAH, powierzchnia do 32 m²,
  • 2,9 kW (10000 BTU) – Blaupunkt Moby Blue S1111T, DeLonghi PAC AN 112 Silent, powierzchnia do 35 m²,
  • 3,2 kW (11000 BTU) – TCL TAC-C12CPB/K, Blaupunkt Moby Blue S1111E, powierzchnia do 39 m²,
  • 3,5 kW (12000 BTU) – Welltec ACH1212, Fersk Vind, powierzchnia do 43 m².

Podany metraż dotyczy sytuacji, w których mamy do czynienia z pomieszczeniami o niezbyt wysokim tempie nagrzewania. Sprzęt o trochę wyższej mocy chłodniczej niż wynika z powyższej listy, warto wybrać wtedy, gdy pokój, w którym ma zostać umieszczony klimatyzator:

  • mieści się na poddaszu, 
  • ma ściany zewnętrzne i/lub okna skierowane na południowy zachód,
  • nie ma dobrej izolacji stropu,
  • ma słabą izolację termiczną podłogi i stropu albo znajduje się w budynku o słabej izolacji.

Ważne cechy klimatyzatora przenośnego

Moc chłodnicza nie jest oczywiście jedyną różnicą między klimatyzatorami przenośnymi. Wyjaśnijmy zatem, jakie parametry i funkcje warto wziąć pod uwagę, aby wybrać idealny sprzęt.

Niezależne tryby pracy

Wiele klimatyzatorów przenośnych oferuje niezależne tryby osuszania i wentylacji. W pierwszym z nich dochodzi do redukcji poziomu nawilżenia powietrza poprzez odprowadzanie wilgoci. Wentylacja oznacza natomiast wymianę powietrza, czyli odświeżanie go. 

Co więcej, niektóre klimatyzatory przenośne mogą ogrzewać powietrze, a więc przydają się przez cały rok. Chociaż te tryby nie są niezbędne do tego, aby urządzenie dobrze spełniało swoją główną funkcję, to ich obecność podnosi rzeczywistą wartość klimatyzatora.

Przydatne funkcje

Spośród funkcji obecnych w klimatyzatorze przenośnym na szczególną uwagę zasługują:

  • funkcja swing – automatyczna zmiana kąta nadmuchu chłodnego powietrza, 
  • timer – umożliwia zaplanowanie czasu pracy klimatyzatora,
  • sygnalizacja zapełnienia zbiornika na skropliny – informuje o potrzebie opróżnienia zbiornika (bywa to konieczne nawet w przypadku urządzeń z funkcją automatycznego odprowadzania skroplin, gdyż tempo parowania nie zawsze jest wystarczające).

Sposób sterowania

Na zakończenie warto wspomnieć o sposobie sterowania klimatyzatorem. Na rynku dominują urządzenia wyposażone w pilota, ale nie brakuje też takich, których pracę można kontrolować tylko poprzez przyciski znajdujące się na obudowie oraz klimatyzatorów sterowanych poprzez aplikację mobilną.

 

Artykuł partnera