Sobota, 23 listopada 2024

imieniny: Adeli, Klemensa, Orestesa

RSS

Szyb "supernowoczesnej" kopalni nazwano "Jan Paweł"

25.09.2019 13:43 | 56 komentarzy | kb

Szyb budowanej w Bziu kopalni otrzymał imię „Jan Paweł”. W budowę kopalni Jastrzębska Spółka Węglowa zamierza zainwestować 3 mld zł do 2033 roku. Przybyły do Bzia premier Morawiecki otworzył "supernowoczesną" kopalnię.

Szyb "supernowoczesnej" kopalni nazwano "Jan Paweł"
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Jastrzębska Spółka Węglowa zamierza zainwestować w swój najnowszy zakład wydobywczy 3 miliardy złotych do 2033 roku.

 - Dwanaście lat temu w tym miejscu było tylko błoto, łąka i nieużytki. Razem z moimi kolegami z zarządu przyjechaliśmy tu w styczniu 2007 r. i powiedzieliśmy: „Tu będzie kopalnia”. I to się sprawdziło. Inwestycje związane z tą kopalnią będą bardzo duże. Nakłady inwestycyjne w latach 2019 -2022 wyniosą około 922 mln zł. powiedział podczas dzisiejszej uroczystości Włodzimierz Hereźniak, prezes zarządu Jastrzębskiej Spółki Węglowej

Nowa kopalnia to szyb „Jan Paweł” oraz budynki m.in. maszyny wyciągowej i tymczasowy budynek administracyjny. Kolejne powstaną w ciągu najbliższego roku. W planach jest też budowa kolejnego szybu - wentylacyjnego - w pobliskich Zebrzydowicach. 

- Na gospodarkę trzeba patrzeć całościowo. Nie ma nowoczesnej gospodarki bez stali, a nie ma stali bez węgla koksowego. Ta supernowoczesna kopalnia będzie potrzebna Polsce i całej Europie. Trzeba przypomnieć, że węgiel koksowy został uznany przez Unię Europejską za surowiec strategiczny, dlatego należy się cieszyć, że mamy do czynienia z rozbudową tego potencjału - powiedział premier Mateusz Morawiecki, który uczestniczył w dzisiejszych uroczystościach.

Zasoby operatywne nowej kopalni szacowane są na ok. 180 mln ton węgla. Większość, bo 95 proc. zasobów, to węgiel koksowy typu 35, który znajduje się w dwóch złożach: „Bzie-Dębina” 1-Zachód (71,4 mln ton, koncesja ważna do końca 2051 r.) oraz „Bzie-Dębina” 2-Zachód (106,4 mln ton, koncesja ważna do końca 2042 r.). 

- W tym złożu jest bardzo dobrej jakości węgiel koksujący, spełniający najwyższe standardy. To jest największe złoże węgla koksującego w Europie, które w tej chwili próbujemy rozciąć i jesteśmy w tym zdeterminowani, bo to kluczowa inwestycja dla Jastrzębskiej Spółki Węglowej - powiedział Artur Dyczko, zastępca prezesa zarządu JSW ds. Strategii i Rozwoju.

Rozpoczęcie wydobycia w pierwszej ścianie będzie możliwe w 2022 r. Jako pierwszy przewidziany do eksploatacji wybrano pokład 404/1 m.in. ze względu relatywnie szybką możliwość jego udostępnienia. Jednak docelowo - czyli przed rokiem 2030 - kopalnia będzie wydobywać węgiel w czterech ścianach. Urobek trafi do zmodernizowanego zakładu przeróbki mechanicznej węgla w Ruchu „Zofiówka”.

Uruchomienie nowej kopalni znacząco zwiększy zdolności produkcyjne Jastrzębskiej Spółki Węglowej, bo docelowo zakład ma wydobywać ok. 2 mln ton węgla koksowego rocznie, a jego żywotność oceniana jest na co najmniej 30 lat. Tym samym doskonale wpisuje się w Strategię Rozwoju JSW, która zakłada wzrost wydobycia węgla, przede wszystkim koksowego, do 18 mln ton w 2030 r. – Górnictwo węgla koksowego ma przed sobą świetlaną przyszłość – potwierdza Krzysztof Tchórzewski, minister energii.

***

Początkowo JSW informowała o zapowiadanej wizycie premiera Morawieckiego. Następnie zapowiadała, że premiera nie będzie w Bziu, ponieważ ma inne ważne obowiązki w tym czasie.