Sobota, 30 listopada 2024

imieniny: Andrzeja, Justyny, Konstantego

RSS

Co z węglem dla emerytów górniczych? Dyskusja w Sejmie

22.07.2019 00:47 | 28 komentarzy | kb

Emeryci i renciści Jastrzębskiej Spółki Węglowej, którzy odeszli z pracy po 1 stycznia 2015 roku nie otrzymali prawa do rekompensaty z tytułu utraconego deputatu węglowego. O ich prawa do tych środków upomniała się w piątek w Sejmie grupa posłów.

Co z węglem dla emerytów górniczych? Dyskusja w Sejmie
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Na wniosek dwunastu posłów zwołano posiedzenie sejmowej Komisji do spraw Energii i Skarbu Państwa. Celem zebrania było omówienie sprawy rekompensaty dla emerytów górniczych nie objętych ustawą z 2017 i 2018 roku. Posłowie pytali, jakie działania podjął rząd w tym temacie. Podkreślali, że problem dotyczy kilkunastu tysięcy emerytów i rencistów górniczych.

- Deputat węglowy został zawieszony w spółkach górniczych z powodu ich trudnej sytuacji finansowej. Później nastąpiła likwidacja tego świadczenia. W 2017 roku uchwalono ustawę o rekompensacie za utracony deputat węglowy. Jednak nie objęła ona wszystkich, którzy utracili to świadczenie - emerytów i rencistów (odchodzili z pracy w 2015 roku). Co rząd robi, aby wypłacić im te środki? - pytał podczas posiedzenia poseł Krzysztof Gadowski.

Reprezentujący rząd wiceminister energii Adam Gawęda uzasadniał, że nie ma możliwości prawnej objęcia ustawą o rekompensacie za utracone prawo z tytułu deputatu węglowego emerytów i rencistów, którzy zakończyli pracę w 2015 roku i później, ponieważ przedsiębiorstwa górnicze skutecznie wypowiedziały zakładowe układy zbiorowe pracy i inne regulacje, jakie obowiązywały w tym zakresie. Wiceminister powołał się też na wyrok sądu, który oddalił roszczenia jednego z górników w tej kwestii, stosując podobne uzasadnienie.

Czy istnieje jakakolwiek możliwość wypłaty pieniędzy za węgiel dla byłych górników?

- Uregulowanie kwestii uprawnienia do bezpłatnego węgla dla emerytów i rencistów lub rekompensaty z tytułu utarty tego prawa pozostaje w gestii przedsiębiorstw górniczych oraz funkcjonujących w nich organizacji związków zawodowych, reprezentujących stronę społeczną - mówił wiceminister Adam Gawęda.