Sobota, 23 listopada 2024

imieniny: Adeli, Klemensa, Orestesa

RSS

14.03.2019 00:38 | 10 komentarzy | kb

Często na jastrzębskich osiedlach jest za mało pojemników na śmieci.  Obowiązek zapewnienia ich odpowiedniej ilości spoczywa na właścicielach i administratorach terenów.

Za mało śmietników na odpady
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Bywa, że taka sytuacja wynika również z nieposzanowania zasad utrzymania czystości i porządku.

- Do obowiązków każdego, kto wytwarza odpady komunalne, należy ich zbieranie w obrębie nieruchomości w sposób określony przepisami prawa. Zbieranie to nic innego jak umieszczanie odpadów w odpowiednich pojemnikach, ich segregowanie i magazynowanie w celu przygotowania do transportu do miejsca ich odzysku lub unieszkodliwiania  - wyjaśniają pracownicy Wydziału Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta.

Problem przesypów częściej dotyczy nieruchomości niezamieszkałych, a więc takich, na których prowadzona jest działalność gospodarcza. Właściciele tych nieruchomości ponoszą opłatę za gospodarowanie odpadami komunalnymi wyliczoną na podstawie zadeklarowanej miesięcznej ilości pojemników o określonej pojemności.

- Zaniżenie ilości pojemników potrzebnych do zebrania odpadów komunalnych powstałych na nieruchomości, przyczynia się do zanieczyszczenia miejsca gromadzenia odpadów. Odpady niezebrane w pojemnikach nie podlegają bowiem odbiorowi w ramach działań prowadzonych przez miasto – informują urzędnicy

Oznacza to, że właściciel nieruchomości przed kolejnym terminem odbioru odpadów zobowiązany będzie zebrać pozostałe worki z odpadami i umieścić je w opróżnionych pojemnikach. Takie działanie nie gwarantuje załatwienia problemu, jeśli właściciel nieruchomości nie uwzględni jednoczesnego zwiększenia ilości lub pojemności pojemników, ewentualnie nie zwiększy częstotliwości ich opróżniania. Należy też pamiętać, że każda zmiana w tym zakresie pociąga za sobą konieczność złożenia do Urzędu Miasta nowej deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi.

Zanieczyszczanie nieruchomości i nieregulaminowe postępowanie z odpadami komunalnymi obarczone jest konsekwencjami w postaci grzywny, ale przede wszystkim jest działaniem na szkodę środowiska, w którym żyjemy i o dobro którego winniśmy dbać.

Więcej informacji na temat zasad gospodarowania odpadami można znaleźć tutaj.