Smog. Czy da się przed nim ochronić?
Smog ostatnio daje się nam we znaki. Także Jastrzębie zalicza się do miast, gdzie stężenie tego pyłu wielokrotnie przekracza dozwolone normy, które w Polsce i tak są łagodne. Czy da się skutecznie bronić przed smogiem?
Wiadomo, że przybywanie na powietrzu, wypełnionym smogiem naraża ludzi na rozwój astmy, infekcje w układzie oddechowym, objawy alergii, a w skrajnym przypadku nawet nowotwór. Jak można bronić się przed tymi zagrożeniami?
Zaleca się używania, będąc na zewnątrz, masek antysmogowych. Mają one wyłapywać szkodliwe cząsteczki Pm 10 i PM 2,5, ale również tlenku azotu i tlenku siarki. Warto wybierać produkty znaczone N95. Ich użytkownik wdycha powietrze o 95 proc. mniej zanieczyszczone. Przy wyborze maski należy zwrócić uwagę, aby szczelnie przywierała do twarzy.
Do domu można kupić oczyszczacz powietrza. Zasysa on powietrze i filtruje, niweluje wirusy, drobnoustroje chorobotwórcze i pyły alergizujące.
- Przy wyborze oczyszczacza powietrza najistotniejsza jest dobra ocena jego wydajności. Aby posiadanie takiego urządzenia miało sens, musi ono przefiltrować całe powietrze 4 razy w ciągu jednej godziny w danym pomieszczeniu. Na przykład: mamy pokój 30m2 o wysokości 2,5m czyli ma on ma kubaturę 75m3. Oczyszczacz, który przefiltruje czterokrotnie w nim powietrze musi mieć zatem parametr 300m/h, czyli kierujmy się przelicznikiem 4m/h pomnożone przez liczbę metrów sześciennych danego pokoju - mówi Rafał Kalinowski, Business Unit Manager z Komputronik
Poza tym należy zwrócić uwagę na to, czy sprzęt posiada funkcje nawilżania powietrza oraz jak głośno pracuje. Jest to ważne w kontekście tego, czy oczyszczacz będzie stał w pokoju dziennym, w sypialni, czy może w pokoju dziecka. Zainteresowani powinni wziąć pod uwagę także dodatkowe funkcjonalności: możliwość generowania jonów czy posiadanie wbudowanych czujników jakości powietrza. Niektóre urządzenia wyposażone są też w udogodnienia jak np. możliwość inteligentnego sterowania oczyszczaczem za pomocą aplikacji mobilnej w smartfonie. W naszym sklepie internetowym stworzyliśmy dedykowany pasaż, gdzie klienci mogą przejrzeć wszystkie urządzenia i zapoznać się szczegółowo z opisem ich funkcji.
Zaleca się również, aby w domu hodować rośliny, ponieważ neutralizują one stężenie negatywnych pyłków. Kluczowy jest proces fotosyntezy. Dobrze również ograniczyć wietrzenie mieszkania, szczególnie w godzinach, kiedy można spodziewać się wzmożonej emisji smogu. Nie każdy może uniknąć wychodzenia na zewnątrz, ale jeśli to możliwe należy ograniczyć swoją aktywność na „świeżym powietrzu”.
Także odpowiednia dieta i picie dużej ilości wody ma swoje znaczenie. Szczególnie warto zwrócić uwagę na produkty posiadające w swoim składzie kwasy omega-3, są to: orzechy, migdały, masło. Także witaminy B6 oraz B12, które można znaleźć w kurczaku, kaszy gryczanej, papryce czerwonej, ziemniakach, mięsie, rybie, mleku, jajkach, mają swoje pozytywne działanie. Jeśli chodzi o płyny, to pełnią funkcje oczyszczające. Dzięki nim szkodliwe toksyny są wypłukiwane z organizmu.
Artykuł powstał na podstawie tekstu nadesłanego przez firmę komputronik
Komentarze
17 komentarzy
Może masz troszkę racji z ta metropolią.
Ale zerknij na mapy pyłków zawieszonych i zobaczysz w których dzielnicach największe stężenie- podpowiem ci. Dzielnice najbliżej granicy z czechami i ich elektrownia. I im się nie dziwię że śmierdziela postawili przy granicy żeby kopcił innym. to samo mają z elektrownią atomową stoi zaraz przy granicy z austrią.
@GośćDziś o 14:15
"pewni jesteście też święcie przekonani że winę za smog ponoszą gospodarstwa domowe"
Tak. Slowo klucz: niska emisja.
"Japonia również boryka się z problemem smogu"
Slowo klucz: metropolia. Kazde duze miasto ma problem. Jastrzebie duzym miastem nie jest.
Oczywiście pewni jesteście też święcie przekonani że winę za smog ponoszą gospodarstwa domowe. Ciekawe tylko że Japonia również boryka się z problemem smogu a węglem i śmieciami nie palą. Ekologia to biznes a ciemny lud wszystko kupi
Przecież na Młyńskiej sama elita mieszka i ich nie stać na dobry opał?
Wiesz wszystko zależy koło kogo mieszkasz bo mój sąsiad kopci dalej jak kopcił. Bo ja jestem zwykłym pracownikiem tylko tam wybudowanym
Ale kilka domów dalej mieszka Pan prezes *** i sąsiad mu lekko tylko kopcił z podajnika. Ale w ramach sąsiedzkiej inicjatywy "napiją się razem" dał mu do zrozumienia żer on jest kimś i chce mieć czysto w powietrzu. No to pan byle kto podłączył gaz do domu i założył CO na gaz. A teraz mądry nad mądrymi i wymaga tego od innych. Tak to jest jak jesteś bucem z zadajesz się z wronami to karzesz reszcie też być wroną.
Zezwolenia na budowę domu dawać tylko z zastrzeżeniem że budynek będzie ogrzewany gazem, od 4 lat Młyńska tak kopci że na Arki Bożka jest najbardziej zakopcona, aż strach pomyśleć jak tam będzie więcej domków
Mandaty, kary, kontrolę dla palących węglem i innym syfem
W pierwszej kolejności zabrać się za kopcące diesle z wyciętymi filtrami.
Dziś rano, na skrzyżowaniu a.krajowej-ranoszka, widoczność była niemal zerowa, a smród nieziemski. Widać było, który komin tak kopci. Ciekawe czy mieli kontrolę..?
Powinni dawać horrendalnie wysokie mandaty. Jak kogoś nie stać na zdrowy opał to niech marznie albo przeniesie się do bloku. Za trucie innych to nie tylko mandaty ale kryminal powinien być lub praca w kamieniołomach.
@Lucyna
"smugami lotniczymi latem"
To sa smugi kondensacyjne, para wodna.
Szkodliwych dla srodowiska dwutlenku wegla i zwiazkow azotu emitowanych przez samoloty nie widac.
Najważniejsze , że jest nowe logo bez smogu.
do jsw
radni nie mają w tym żadnego interesu bo sami mieszkają na domkach jednorodzinnych i mają piece kopciuchy co wszystko w nich spalą
@Lucyna. Akurat woda w jastrzębskich kranach jest najlepsza w Polsce. Poczytaj trochę. Nawet mówili kilka lat temu w Teleexpresie, że w Jastrzębiu jest najlepsza jakościowo woda.
Piszecie tu w jaki sposób skutecznie bronić (chronić) się przed smogiem, a może by tak napisać jakie działania naszych włodarzy zostało wprowadzone, aby smog był wyeliminowany.
Panie i panowie radni może, by tak wprowadzić (przypierniczyć) stosowny podatek od trucia? Myślę, że jak taki jeden z drugim dostanie po kieszeni to na pewno rozważy wymianę tych śmierdziuchów.
Nie może być tak, że ja mam nie otwierać okien, kupić sobie maseczkę, filtr węglowy, oczyszczać powietrza a truciciele będą bezkarni i palili czym popadnie.
Trują nas jak robaki z powietrza smogiem zimą i smugami lotniczymi latem, jedzeniem i wodą.
Depopulacja.
To tak jak .... chcesz być bezpieczny na drodze ubierz kamizelkę kuloodpornę ( odblaskową) , chcesz być zdrowy kup maseczkę i sprawa odfajkowana.
Innym sposobem jest uprzykrzenie życia trucicielom, np, przez zwiększenie podatków. Przykładem może być większy podatek od nieruchomości, która truje okolicę. Wystarczy trochę inicjatywy radnych.