Sobota, 23 listopada 2024

imieniny: Adeli, Klemensa, Orestesa

RSS

JSW: Delegacja wróciła z wizyty w Afryce

28.09.2018 21:15 | 12 komentarzy | kb

JSW i JSW Innowacje planują współpracę z międzynarodowym koncernem Sasol w transferze nowoczesnych technologii związanych z wykorzystaniem węgla oraz węglopochodnych. Polska delegacja wróciła niedawno z Republiki Południowej Afryki.

JSW: Delegacja wróciła z wizyty w Afryce
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Delegacja polskich spółek z Arturem Dyczko, zastępcą prezesa JSW ds. strategii i rozwoju na czele, wróciła z wizyty w nowoczesnych zakładach produkcyjnych w Secundzie w RPA. Spółki zaplanowały kolejne rozmowy oraz rewizytę, podczas której ma zostać podpisany dokument o współpracy.

Głównym celem spotkania było dokładne poznanie działalności spółek oraz negocjacje. Przedstawiciele JSW poznali procesy technologiczne stosowane przez  Sasol do produkcji gazu z węgla kamiennego,  natomiast jastrzębska spółka zaprezentowała swoje plany oraz zrealizowane projekty oparte na innowacyjnych technologiach.

- Przekazaliśmy naszym  partnerom informacje na temat planów rozwoju innowacyjnych technologii oraz częściowo już zrealizowanych projektach w zakresie nowych technologii. To m.in. wspólne działania z Instytutem Freinhofera, badania w zakresie separacji wodoru z gazów koksowniczych oraz plany produkcji włókien węglowych ze smoły koksowniczej. Sasol zadeklarował chęć głębszej analizy możliwości zastosowania rozwiązań wdrażanych na tym polu przez JSW w swoich zakładach, jak również współpracy w zakresie rozwiązań, które mogą pozwolić na wdrożenie produkcji wielkoprzemysłowej - mówi Artur Dyczko,

Współpraca pomiędzy polskim i południowoafrykańskim koncernem może dotyczyć przede wszystkim produkcji paliw syntetycznych w Polsce na bazie krajowego węgla. JSW w ramach współpracy z notowaną na nowojorskiej giełdzie spółką Sasol rozważa powstanie zakładu przetwórstwa węgla na paliwa syntetyczne na południu Polski.

obecnie zakład w Secundzie to jedyny na świecie komercyjny zakład produkujący paliwa syntetyczne na bazie węgla, produkujący gaz syntezowy poprzez zgazowanie węgla i reforming gazu ziemnego. W zakładzie używa się zastrzeżonej technologii do konwersji gazu syntezowego na syntetyczne komponenty paliwowe, gaz sieciowy i surowce chemiczne do dalszej produkcji rozpuszczalników, polimerów i innych chemikaliów. Podczas spotkania omówiono główne etapy procesu pozyskiwania płynnego paliwa z węgla kamiennego - m.in. przygotowanie paliwa węglowego do zgazowania, zgazowanie węgla, ochładzanie gazów w celu wykroplenia kondensatów wodnych i usuwania smół, usuwanie siarki oraz dwutlenku węgla z gazów.