Sobota, 23 listopada 2024

imieniny: Adeli, Klemensa, Orestesa

RSS

Bariery architektoniczne będą usuwane ponad 10 lat

14.06.2018 08:13 | 8 komentarzy | kb

Miasto Jastrzębie-Zdrój posiada szereg barier architektonicznych, które utrudniają poruszanie się osobom niepełnosprawnym. Ich usuwania zaplanowane jest do roku 2030.

Bariery architektoniczne będą usuwane ponad 10 lat
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Urząd Miasta przeprowadził audyt pod względem tego, czy nasze miasto jest przystosowane dla osób niepełnosprawnych. O ile sam budynek magistratu nie budzi żadnych, zastrzeżeń - o czym mówią sami niepełnosprawni - to już z innymi obiektami użyteczności publicznej nie jest tak dobrze.

Podczas środowej konferencji prasowej w jastrzębskim magistracie poinformowano, że audyt przeprowadzono w 23 przedszkolach, 26 szkołach, obiektach MOK-u, MOSiR-u, PUP, USC, Urzędu Pocztowego.

- Największą bolączką jest brak odpowiednio sprofilowanych podjazdów i wind. Miasto sukcesywnie uzupełnia te braki, jednak wiąże się to z kosztami. Koszt budowy podjazdu waha się w granicach 50-150 tys. zł, a montaż windy to suma ok. 15-50 tys. zł - mówi prezydent Anna Hetman.

Prezydent ocenia, że bariery architektoniczne w mieście będą sukcesywnie usuwane do 2030 roku.

Osoby niepełnosprawne, które wzięły udział w audycie, zwracały uwagę na poniszczone chodniki, zbyt wysokie krawężniki, strome schody czy toalety nieprzystosowane do potrzeb osób poruszających się na wózkach. Największym problemem są obiekty już istniejące i konieczność dokonywania w nich modernizacji. Powstawały w latach, kiedy nie było obowiązku brania pod uwagę potrzeb osób z trudnościami w poruszaniu się. Zauważono jednak pozytywne zmiany. Nowo powstałe budynki nie mają takich utrudnień, przykładem może być placówka Miejskiego Ośrodka Kultury, którą jest kino „Centrum”.