Sobota, 23 listopada 2024

imieniny: Adeli, Klemensa, Orestesa

RSS

Górnictwo: Niekorzystne zmiany "temperatury" zawieszone

30.06.2017 06:47 | 20 komentarzy | kb

Zmiana zasad obliczania tak zwanej „temperatury” pod ziemią, od której uzależnia się wcześniejszy wyjazd górników na powierzchnię jest pewne. Jednak  związkom zawodowym udało się wywalczyć, że do czasu ustalenia szczegółów, będą obowiązywać dotychczasowe rozwiązania. To znaczy, że  chwilowo nic się nie zmieni. 

Górnictwo: Niekorzystne zmiany "temperatury" zawieszone
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

W czwartek w Wyższym Urzędzie Górniczym doszło do spotkania z przedstawicielami związków zawodowych, pracodawców i nadzoru górniczego. Uzgodniono, że od 1 lipca wejdą w życie przepisy zmieniające zasady pracy w temperaturach pod ziemią, tak jak wcześniej planowano. Istotne jest jednak to, że będą one zawieszone do czasu wypracowania szczegółowego sposobu obliczania, odpowiednich wzorów, algorytmów. Do tego czasu WUG zaleca stosowanie dotychczasowych rozwiązań.

Sprzeciw związkowców budzą wytyczne dotyczące tak zwanej temperatury zastępczej klimatu, co przekłada się na czas pracy górników. Pracują oni 6 godzin, zamiast 8, w przypadku przekroczenia 28 stopni C. Skrócenie czasu pracy zależy od wyliczenia temperatury granicznej według nowego, skomplikowanego wzoru. 

Związkowcy przekonują, że przełoży się to na sytuację, w której górnikom będzie przysługiwało skrócenie czasu pracy, nie od 28 stopni C., jakie panują pod ziemią, ale od 30 stopni C. Poza tym argumentują, że skomplikowany sposób wyliczenia tej temperatury rodzi pole do ewentualnych nadużyć.

Pod koniec maja związki zawodowe zaapelowały do ministra energii Krzysztofa Tchórzewskiego i ministra środowiska Jana Szyszki o „usunięcie zapisów niebezpiecznych dla załóg”.

Według najnowszych informacji płynących z WUG związkowcy, pracodawcy i nadzór górniczy mają wspólnie ustalić wyliczenie temperatury, która warunkuje wcześniejsze zakończenie pracy. Do tego czasu nic w tym temacie nie zmienia się i obowiązują dotychczasowe ustalenia.