Działa sygnalizacja świetlna na al. Jana Pawła II
Uruchomiona została sygnalizacja świetlna na przejściu dla pieszych pomiędzy budynkami Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 2 i Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Zamontowanie sygnalizacji przyczyni się do zwiększenia bezpieczeństwa pieszych.
Urzędnicy wyjaśniają, że sygnalizacja pracuje w systemie „wszędzie czerwone”, co oznacza, że jeśli nie ma pojazdów, ani pieszych, świeci wszędzie czerwone światło, natomiast jeśli zbliża się z odpowiednią prędkością pojazd włącza się zielone. Pieszy, aby mógł przejść na drugą stronę ulicy, musi nacisnąć na słupku sygnalizatora specjalny guzik, który uruchamia program zmieniający światła. Zastosowany jest tu również wydłużony sygnał zielony dla pieszych, umożliwiający przekroczenie jezdni przez osoby z ograniczoną sprawnością ruchową udające się do szpitala. Budowa sygnalizacji świetlnej kosztowała ponad 145 tys. zł.
- W tym miejscu watro dodać, że nieczynne przejście podziemne nie może być uruchomione, ponieważ nie spełnia ono wymaganych prawem warunków technicznych i nie zapewnia bezpieczeństwa pieszym. Tunel posiada załomy, zakamarki przy klatkach schodowych oraz nie ma widoczności na drugi koniec, co powoduje poczucie zagrożenia. Dodatkowo nie jest on przystosowany do ruchu osób niepełnosprawnych - mówi rzecznik jastrzębskiego magistratu Katarzyna Wołczańska
Komentarze
16 komentarzy
Kiedy sygnalizacja świetlana na skrzyżowaniach będzie wyłączana gdy jest mały ruch? Dlaczego kierowcy łamią przepisy przejeżdżając na czerwonym, zmuszani są do stania gdy wokół nie widać żadnego pojazdu? Dlaczego urzędnicy ( jeszcze nie będę wymieniał nazwisk) nie chcą się ruszyć i coś zmienić. Może Pani Prezydent przygotuje listę zwolnień tych, którzy nie służą nam. Mieszkańców proszę o propozycję urzędników do zwolnienia.
seboc nie doczytałeś...
W Warszawie:
Projekt i uzgodnienia - 10 tys.
Montaż 2 słupów z 4 sygnalizatorami (2 dla samochodów, 2 dla pieszych) - 20 tys.
Jednostka sterująca + okablowanie - 20 tys.
W Jastrzębiu:
Projekt i uzgodnienia - 10 tys.
Montaż 6 słupów z 10 sygnalizatorami - koszt x3 = 60 tys.
Jednostka sterująca + okablowanie - koszt x2 = 40 tys.
Chlopie bo te słupy są ze szczerego srebra!!! Ludzie wytrzymajmy jeszcze rok a potem trzeba pogonic to towarzystwo wzajemnej adoracji.
Nawet w Warszawie wychodzi taka sama instalacja 3x taniej.
https://bp2016warszawa.zetwibo.pl/taskPropose/3091
Ta jastrzebska inwestycja powinna skonczyc w prokuraturze.
@Andrzej D.
Sam jestes ignorant. Dzieci buduja inteligentne roboty w szkolach na zajeciach w oparciu o mikrokontrolery lub komputery.
Urzednik jastrzebski to postac wykluczona technologicznie. Im mozna kazdy bubel wcisnac, byle w slowa ubrac. Kupia jeszcze wiecej elektronicznych smieci i to za miliony: do parku i OWN-u.
Bardzo pożądana inwestycja. Ignoranci zawsze będą krytykować. Teraz nie będzie potrzeby w okolicy przejścia zabudowywać krzyży. Oby do tego nie doszło.
Ale ktoś z rodziny musiał zarobić na tym na pewno podwykonawca szwagra pilarskiej jak zwykle.
@Gosc
Skoro miasto na byle badziew wydaje setki tys., nie dziwota, ze w tym miescie nic nie ma!
Jest temat.Trzeba pokąsać i dołożyć Urzędowi Miasta a raczej pani Prezydent bo obiecała i zrobiono.Może lepiej nie obiecywać i nie wiele robić tak jak za poprzedników z których większość przesiaduje w obecnej radzie miasta .
Ładnie szastamy kasa.
Za te pieniądze kupić można dobrej klasy samochód , a teraz porównajmy zaawansowanie technologiczne samochodu.... i pięciu słupów i 15 reflektorów + robocizna wykopanie 5 dołków po słupy zasypanie , aha jeszcze mikroprocesor za parę złoty.
145 tys. to ja dom w stanie surowym wybudowałem 170 m , ale to były moje prywatne pieniądze, a nie państwowe
jak jedzie sie powyżej 50 przełącza sie na czerwony ludzie juz nie hamują bo nikogo nie widać tylko gazu dodaja
http://www.sygnaly.com.pl/file/Cennik%20Drogowy%202012.pdf
Latarnia sygnalowa kosztuje 900-1600 zl.
Ja sie pyta, za co UM zaplacil 145 tys?
Cala elektronike oparta o mikrokontroler wykona uczen podstawowki w godzine, cena elementrow to kilkadziesiat zl.
\"Budowa sygnalizacji świetlnej kosztowała ponad 145 tys. zł\"
To sa dwa slupy, dwa sygnalizarory, dwa przyciski i prosta (wrecz prymitywna) automatyka.
Przejscia podziemnego nie da sie uruchomic, bo instalacja elektryczna moglaby kosztowac \"nawet 10 tys.\".
Czyli jedną inwestycją obiecaną na ten rok odhaczamy jako .: obiecane - wykonane.