Sobota, 23 listopada 2024

imieniny: Adeli, Klemensa, Orestesa

RSS

Dom Solidarności na Kaszubską. Co dalej z łaźnią?

31.03.2017 07:58 | 37 komentarzy | kb

Podczas czwartkowej nadzwyczajnej sesji Rady Miasta radni zdecydowali, że Dom Porozumienia Jastrzębskiego i Solidarności ma znajdować się na ulicy Kaszubskiej. Radni zastanawiają się dalej, co z łaźnią po byłej kopalni „Moszczenica” i nie podjęli decyzji w tej sprawie. 

Dom Solidarności na Kaszubską. Co dalej z łaźnią?
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Podczas wczorajszej sesji radni zdecydowali, że Dom Solidarności, a dokładni Dom Porozumienia Jastrzębskiego i Solidarności ma znajdować się przy ulicy Kaszubskiej. Tym samym zrezygnowano z lokalizacji w Zdroju, proponowanej przez prezydent miasta, na którą istniała możliwość pozyskania dofinansowania zewnętrznego. Ta decyzja radnych zamyka możliwość ubiegania się na chwilę obecną o takie dofinansowanie.

- Ta uchwała jest niezgodna z prawem, ponieważ wkracza w kompetencję prezydenta miasta. Liczę na to, że nadzór prawny wojewody śląskiego przeanalizuje tą uchwałę. A nawet, jeśli ona wejdzie w życie, to Jastrzębie bardzo dużo na tym straci - mówiła po sesji prezydent Anna Hetman. 

Drugą sprawą, nad którą debatowali radni była łaźnia po nieczynnej kopalni „Moszczenica”. Radni wnieśli pod obrady projekt  uchwały, który zobowiązywał prezydent do modernizacji tego obiektu w oparciu o dwa istniejące budynki tzw. starą i nową łaźnię. Na zagospodarowanie łaźni po kopalni „Moszczenica” miasto pozyskało ponad 2,328 mln euro (ok. 9 mln zł) dofinansowania. Projekt zakłada wyburzenie nowej części łaźni ze względu na jej zły stan techniczny. Jeśli radni zdecydują o pozostawieniu tej części budynku, to wówczas Jastrzębie straci te pieniądze, co będzie oznaczało dalsze popadanie łaźni w ruinę. Podczas czwartkowej sesji wycofano uchwałę w tej sprawie z porządku obrad, ponieważ radni, a dokładnie klub PiS (wnioskodawcy uchwały), nie mogli zdecydować się jaką decyzję podjąć.

W nieczynnej łaźni ma powstać postindustrialne muzeum.  W budynku zmodernizowanej łaźni będzie można zobaczyć ekspozycję maszyn wykorzystywanych w procesie wydobycia i przetwórstwa węgla, na których zastosowany zostanie mapping przestrzenny z atrakcjami dźwiękowymi i wizualnymi. Znajdą się tu również autentyczne obudowy chodników kopalnianych z atrakcjami multimedialnymi oraz pozostałe rekwizyty związane z górnictwem. Rzeczywistość zostanie połączona z elementami interaktywnymi dając zwiedzającym obraz warunków panujących podczas pracy górnika. Nowoczesne technologie przenikać się będą z industrialnym wyposażeniem i konstrukcją budynku. Ekspozycja ma być w pełni zintegrowana sensorycznie i oddziaływać na wszystkie zmysły odwiedzających. Obiekt ma stać się jedną z większych atrakcji pogranicza polsko-czeskiego.