Sobota, 30 listopada 2024

imieniny: Andrzeja, Justyny, Konstantego

RSS

Żory dalej nie chcą zezwolić na wydobycie węgla

21.05.2013 17:31 | 28 komentarzy | dam

Żory nadal nie zgadzają się na wydobywanie węgla przez JSW na swoim terenie. Prezydent Żor mówi, że JSW go krytykuje, spółka natomiast zwraca uwagę na negatywne przedstawianie JSW w liście prezydenta do mieszkańców.

Żory dalej nie chcą zezwolić na wydobycie węgla
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Jastrzębska Spółka Węglowa już od dłuższego czasu stara się o pozwolenie na wydobywanie węgla na terenie Żor. Mimo wielu rozmów, miastu i władzom spółki nie udało się dojść do porozumienia.

Prezydent Żor, Waldemar Socha oskarża JSW o "rozpętanie na szeroką skalę akcji krytykowania, dyskredytowania i ośmieszania Jego osoby".

- Jastrzębska Spółka Węglowa nigdy nie prowadziła żadnych działań i akcji prowadzących do dyskredytacji jakichkolwiek osób lub instytucji. Prezydent Żor nie jest naszym wrogiem, rozumiemy jego stanowisko i je szanujemy - odpowiada na zarzuty JSW.

Spółka z Jastrzębia swoje stanowisko opiera na fakcie, iż w Grupie JSW pracuje blisko 3500 pracowników z Żor. Wielu z nich może stracić pracę jeśli rozszerzenie terenów do eksploatacji nie dojdzie to skutku. Prezydent Żor w liście do mieszkańców napisał, że szkody górnicze jakie wyrządzić może działalność górnicza mogą sięgnąć 20% całego terenu miasta. Według JSW jest to tylko 10%, z czego 16% to tereny leśne.

- Nie zgadzamy się z wizją pana prezydenta, który przedstawia mieszkańcom miasta naszą firmę jako potencjalnego dewastatora. Nie zgadzamy się również z tezą jakoby tereny, pod którymi prowadzona będzie eksploatacja, zostaną stracone dla budownictwa - informuje JSW.

Według żorskiego Urzędu Miasta wydobywanie nowych pokładów węgla jest dla Żor nieopłacalne. Opłacalne jest tylko dla tych gmin na którym terenie znajdują się siedziby kopalń.

Zobacz też: Dyrektor kopalni pisze do mieszkańców Żor

Jeżeli obie strony nie dojdą do porozumienia kopalnia Borynia może nie przetrwać dłużej niż do 2025 roku.