W Rybniku może powstać supernowoczesne centrum gospodarowania odpadami
W Rybniku trwają intensywne prace analityczne. Wszystko przez plany związane z powstaniem nowoczesnego centrum gospodarowania odpadami.
W planach jest powstanie Centrum Zielonej Energii, czyli gospodarkę odpadami w obiegu zamkniętym, pozyskiwanie z odpadów ciepła, energii elektrycznej i wodoru w sposób realizujący cele osiągania poziomów recyklingu i przygotowania do ponownego użycia oraz zabezpieczający potrzeby energetyczne miasta i jego mieszkańców.
Centrum ma działać w formie spółki kapitałowej. Już w marcu tego roku miasto podpisało list intencyjny z przedstawicielami ZE PAK, której głównym akcjonariuszem i Przewodniczącym Rady Nadzorczej jest Zygmunt Solorz. Na ten moment inwestycja szacowana jest na pół miliarda złotych.
Przedsięwzięcie realizowane będzie w kwartale między ulicami: Tkoczów, Świerklańską a Drogą Regionalną, a w jego ramach funkcjonować takie instalacje:
- do termicznego przekształcania odpadów,
- do mechaniczno-biologicznego przetwarzania odpadów komunalnych,
- do odpadów biodegradowalnych (kompostownia, bioreaktory),
- do odpadów wielogabarytowych,
- do odpadów budowalnych,
- do odpadów selektywnie zbieranych (sortownia),
- ekodomki (czyli mini PSZOKi, zlokalizowane przy budynkach wielorodzinnych, zastępujące wiaty śmietnikowe),
- składowisko odpadów.
Jedną z najważniejszych instalacji w ramach Centrum będzie Instalacja do termicznego przekształcania odpadów (ITPO), której celem jest ekologiczna i bezpieczna dla środowiska gospadarka odpadami, co w efekcie zapewni produkcję ciepła, energii elektrycznej i wodoru.
- W ramach planowanej inwestycji rozważamy sprzedaż lub dzierżawę części nieruchomości pod budowę Instalacji Termicznego Przetwarzania Odpadów na rzecz odrębnego inwestora – wyjaśniaPiotr Kuczera, prezydent Rybnika. - Pozostałe elementy Centrum Zielonej Energii będą realizowane samodzielnie przez miasto. W tej chwili Główny Instytut Górnictwa przygotowuje ekspertyzę techniczną dla składowiska odpadów, pod kątem wpływu eksploatacji górniczej na ten teren. Co bardzo ważne miasto jest właścicielem nieruchomości, dla której ustanowiony Plan Zagospodarowania Przestrzennego jest w pełni zgodny z zakresem i przedmiotem planowanej inwestycji – dodaje prezydent.
Wstępny harmonogram prac:
- IV kwartał 2022 roku – ogłoszenie o przetargu na sprzedaż/dzierżawę nieruchomości pod ITPO,
- I kwartał 2023 roku – utworzenie spółki kapitałowej Centrum Zielonej Energii Subregionu Zachodniego
Ludzie:
Piotr Kuczera Rybnik
Prezydent Rybnika