Sobota, 23 listopada 2024

imieniny: Adeli, Klemensa, Orestesa

RSS

Rafako ma kolejne porozumienie w sprawie atomu. Tym razem z Korea Hydro & Nuclear Power Co.

01.07.2022 09:57 | 0 komentarzy | ż

Rafako S.A. zamierza być częścią Polskiego Programu Energetyki Jądrowej. W tym celu zawiera porozumienia z zagranicznymi gigantami, którzy specjalizują się w budowie elektrowni jądrowych.

Rafako ma kolejne porozumienie w sprawie atomu. Tym razem z Korea Hydro & Nuclear Power Co.
- Aktualnie trwa proces pozyskania certyfikatów, które umożliwią powrót naszej spółki do elitarnego grona firm, produkujących elementy dla energetyki jądrowej - informuje prezes Rafako Radosław Domagalski-Łabędzki (fot. Rafako S.A.).
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Polacy i Koreańczycy

Rafako S.A. i Korea Hydro & Nuclear Power Co., Ltd. podpisały porozumienie dotyczące współpracy przy realizacji projektów z zakresu energetyki jądrowej. Chodzi wspólny udział w projektach jądrowych realizowanych zarówno na terenie Polski jak i w innych krajach.

Porozumienie zakłada ścisłą współpracę obu podmiotów w zakresie udziału w nowych projektach jądrowych, w szczególności w Programie Polskiej Energetyki Jądrowej. Strony uzgodniły, że będą współpracować w komunikacji z rządem Rzeczpospolitej Polskiej i innymi przedsiębiorcami w zakresie projektu jądrowego, zakładają możliwość wspólnego doradztwa a następnie realizacji projektu.

- Fakt, że najwięksi gracze na rynku energetyki jądrowej na świecie, podpisują z Rafako takie umowy, dobitnie świadczy, że jesteśmy naturalnym partnerem wszystkich, którzy są poważanie zainteresowani udziałem w polskim Programie Energetyki Jądrowej

– powiedział po podpisaniu umowy Radosław Domagalski-Łabędzki, Prezes Zarządu Rafako S.A.

Zadeklarowano także wspólne badania i rozwój w zakresie projektu jądrowego. Rafako zapewni wsparcie inżynieryjne przy projektach nowych bloków elektrowni jądrowej na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej oraz dostawy wybranych urządzeń, w tym zbiorników ciśnieniowych i wymienników ciepła. Zakres tych dostaw ma zostać uzgodniony na dalszym etapie współpracy. Protokół uzgodnień nie ogranicza skali współpracy, daje możliwość jej rozszerzenia i został zawarty na pięć lat.

Umowa zakłada także wymianę informacji, wspólne konferencje, spotkania zespołów roboczych, ale przede wszystkim wzajemne ofertowanie, w których pozycja każdej ze stron będzie określana w każdym konkretnym przypadku i może to być zarówno konsorcjum jak i współpraca na zasadzie podwykonawstwa. W przypadku projektów, które wymagają obopólnych uzgodnień stron, w tym pomocy technicznej i rozwoju biznesu, ich warunki zostaną uzgodnione w odrębnych umowach.

Rafako jest gotowe na największe wyzwania

– Mamy doskonałe zaplecze projektowe i wykonawcze oraz kadry. Nasza firma od ponad 70 lat tworzy i modernizuje polską energetykę i jest najlepszym gwarantem przeprowadzonej z sukcesem transformacji energetycznej – niezbędnej dla spełnienia warunków środowiskowych, ale koniecznej także wobec zmian na rynku zasobów naturalnych. Jak bardzo szybko może się on zmieniać i jak bardzo powinniśmy polegać na własnych zasobach - także wytwórczych – obserwujemy szczególnie od czasu rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Rafako po zakończonej z sukcesem restrukturyzacji, na krótko przed wzmocnieniem, jakim bez wątpienia będzie dla spółki nowy inwestor, jest gotowe na największe wyzwania a nasz udział w rozwoju energetyki jądrowej w Polsce zapisaliśmy, jako jeden z najważniejszych elementów strategii

– dodał prezes Rafako S.A. Radosław Domagalski–Łabędzki.

To już trzecie porozumienie

Korea Hydro & Nuclear Power jest jednym ze światowych liderów w energetyce jądrowej oraz współautorem wielu innowacyjnych technologii w tym zakresie. Firma obecna jest na rynku europejskim, gdzie współpracuje z największymi światowymi koncernami, także w zakresie technologii SMR (small modular reactor).

Porozumienie jest trzecim dokumentem o takim charakterze, jakie Rafako podpisało z partnerami zagranicznymi w celu współpracy przy realizacji Programu Polskiej Energetyki Jądrowej. Wcześniej umowy z Rafako zawarły francuski gigant EDF (Électricité de France) i amerykańska firma Westinghouse Electric Company.

- W ślad za tymi umowami idą konkretne, intensywne działania związane z rozwojem kompetencji Grupy Rafako w zakresie projektów jądrowych. Aktualnie trwa proces pozyskania certyfikatów, które umożliwią powrót naszej spółki do elitarnego grona firm, produkujących elementy dla energetyki jądrowej – poinformował po podpisaniu umowy Prezes Zarządu Rafako S.A. Radosław Domagalski – Łabędzki.

Co Rafako ma wspólnego z atomem?

Rafako już w latach siedemdziesiątych było zaangażowane w energetykę jądrową. W Raciborzu wytwarzano stabilizatory ciśnienia i wytwornice pary dla bloków jądrowych projektowanych i produkowanych w ZSRR.

W latach 1988 -1990 Rafako wyprodukowało kilka stabilizatorów ciśnienia m.in. dla elektrowni NORD w byłym NRD oraz dla elektrowni w Czechosłowacji. Rozpoczęto również produkcję wytwornic pary dla budowanej w Żarnowcu elektrowni jądrowej – technologia opracowana została w Rafako.

Podjęta w 1990 roku decyzja o wstrzymaniu mocno zaawansowanej budowy elektrowni w Żarnowcu, dla Rafako oznaczała koniec produkcji komponentów dla elektrowni jądrowej.

Polski atom

Obecnie harmonogram Polskiego Programu Energetyki Jądrowej zakłada budowę i oddanie do eksploatacji 2 elektrowni jądrowych po 3 reaktory każda, a rozpoczęcie budowy pierwszego reaktora planowane jest w 2026 zaś jego uruchomienie w 2033 roku.

źródło: Rafako, oprac. ż